Jak wyczyścić narzędzia i urządzenia ogrodnicze po sezonie? Gdzie je przechować?

2020-09-24 8:14
Konserwacja i przechowywanie kosiarki
Autor: materiały prasowe STIHL Przy konserwacji kosiarki zwróćmy uwagę na stan noża tnącego, by upewnić się, że nie ma na nim żadnych nacięć, rysów lub urazów. Wtedy należy go wymienić

Po zakończeniu sezonu narzędzia ogrodnicze wykorzystywane do prac w ogrodzie należy dobrze oczyścić i przenieść do pomieszczenia, w którym przechowamy je przez zimę. Poradnik: czyszczenie i przechowywanie narzędzi ogrodniczych po sezonie.

Narzędzia i urządzenia ogrodnicze, które służyły nam do prac w ogrodzie przez cały sezon, przed wyniesieniem do pomieszczenia, w którym będziemy je przechowywać przez zimę, należy dokładnie oczyścić. Jeżeli pozostawimy je na zimę nieoczyszczone, będzie to nie tylko wyglądać nieestetycznie, ale także będzie dla nich szkodliwe. Dlaczego? Ponieważ wilgotna ziemia, soki roślinne i resztki nawozów znajdujące się na powierzchni narzędzi sprzyjają korozji metalu.

Czyszczenie narzędzi ogrodniczych po sezonie

Szpadle, łopatki do przesadzania roślin, motyki, grabie należy umyć wodą (można do tego wykorzystać myjkę wysokociśnieniową) i zostawić, żeby dokładnie obeschły – najlepiej więc zrobić to w słoneczny i ciepły dzień. Szpadle i motyki w czasie pracy tępią się, dlatego niektóre z nich pod koniec sezonu trzeba będzie naostrzyć – najszybciej przy użyciu szlifierki. Metalowe powierzchnie warto zabezpieczyć przed korozją, przecierając je szmatką nasączoną olejem technicznym.

Sekatory, nożyce do trawy i żywopłotów, a także piły po oczyszczeniu wilgotną szmatką i osuszeniu dobrze jest przetrzeć denaturatem. W ten sposób zostaną usunięte zarodniki grzybów, bakterie, wirusy i nicienie powodujące choroby roślin. Ruchome części tnące tych urządzeń należy naoliwić, na przykład stosując preparat WD-40, który jednocześnie pełni funkcję smaru i chroni przed rdzą.Trzeba również zadbać o opryskiwacze. Nie wolno pozostawiać w nich resztek cieczy, ponieważ przez zimę roztwór może wyschnąć i zapchać dyszę rozpylającą. Opryskiwacze należy umyć, a następnie przez kilkadziesiąt sekund rozpylać wodę, żeby oczyściła dyszę.

Donice i inne pojemniki, w których były uprawiane rośliny sezonowe, należy opróżnić z ziemi (można ją wyrzucić na kompost), oczyścić szczotką i umyć w wodzie z dodatkiem detergentu. Żeby pozbyć się mikroorganizmów chorobotwórczych, można na chwilę zanurzyć donice we wrzątku.

>> Przeczytaj też: Donice ceramiczne do domu i ogrodu – zalety i wady donic ceramicznych, jak wybierać donice ceramiczne

Zabezpieczenie urządzeń ogrodniczych po sezonie

Po ostatnich jesiennych porządkach w ogrodzie należy odpowiednio zadbać o urządzania ogrodnicze, takie jak kosiarki, podkaszarki czy nożyce do żywopłotów. Jeśli dobrze je oczyścimy i właściwie zabezpieczymy przed nadejściem zimy, będą nam bezawaryjnie służyć od pierwszych dni wiosny.

Po kilku miesiącach systematycznej pracy ostrza urządzeń tnących mogą się stępić i zużyć. Po ostatnim koszeniu trawnika i cięciu gałęzi należy dokładnie przyjrzeć się nożom tnącym kosiarek, sekatorów i nożyc. W przypadku kosiarek należy zlikwidować luzy w ich mocowaniu i jeśli jest to konieczne, ponownie naostrzyć. Ostrza sekatorów i nożyc należy dokładnie wyczyścić roztworem alkoholowym lub rozpuszczalnikiem. Warto dokładnie umyć sprzęt ogrodowy przed pierwszymi przymrozkami, kiedy jeszcze mamy pewność, że zdążą całkowicie wyschnąć. Wszelkie ruchome części narzędzi można dodatkowo zabezpieczyć olejem do konserwacji maszyn, aby po zimie nie było problemu z ich rozruchem.

Trawnik - jesienne prace. Jak przygotować trawnik do zimy? >>>

Zanim schowamy na zimę spalinową kosiarkę, sekator czy podkaszarkę do przewiewnego i suchego miejsca, trzeba zadbać o ich silniki. Urządzenia spalinowe wymagają wypalenia całej benzyny, nie można jej zostawić wewnątrz zbiornika na zimę – taki zabieg pozwoli uchronić silnik przed uszkodzeniami. Pozostałej w zbiorniku benzyny nie wolno po prostu wylać. Żeby całkowicie się jej pozbyć należy pozostawić urządzenie włączone tak długo, aż silnik nie zgaśnie z powodu braku paliwa.Urządzenia ogrodowe należy konserwować w sposób wskazany przez producenta w załączonej do sprzętu instrukcji obsługi. Niewłaściwe użycie preparatów konserwujących może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie zająć się zabezpieczaniem urządzeń przed zimą, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Przechowywanie narzędzi i urządzeń ogrodniczych

Na przechowalnię narzędzi i urządzeń ogrodowych warto przeznaczyć osobne suche pomieszczenie, w którym można też będzie umieścić meble ogrodowe, rowery czy narty. Jeżeli zamierzamy w nim trzymać urządzenia akumulatorowe, elektryczne i spalinowe, części systemu nawadniania oraz preparaty chemiczne, temperatura wewnątrznie może spadać poniżej zera.Często jako schowek wykorzystywany jest garaż. Narzędzia ogrodowe można powiesić na wieszakach – zawsze będą łatwo dostępne i zajmą mało miejsca. Żeby zabezpieczyć ścianę przed zabrudzeniem, warto na niej zamocować płytę ze sztucznego tworzywa.

>> Przeczytaj też: Przechowywanie narzędzi ogrodniczych: jak przechowywać narzędzia ogrodnicze

Konserwacja i przechowywanie kosiarki
Autor: materiały prasowe STIHL Przechowuj kosiarkę w suchym miejscu, chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (deszczem, mrozem, ale także kurzem)
Jak wybrać narzędzia ogrodnicze do przycinania roślin?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany