Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Instalacje, narzędzia > Narzędzia ogrodnicze > Zadbaj o narzędzia i urządzenia ogrodowe po sezonie
Narzędzia ogrodnicze

Zadbaj o narzędzia i urządzenia ogrodowe po sezonie

Zanim schowamy na zimę spalinową kosiarkę, trzeba zadbać o jej silnik

Po ostatnich jesiennych porządkach w ogrodzie nie powinniśmy zapomnieć o zabezpieczeniu narzędzi ogrodniczych i urządzeń ogrodowych. Jeśli odpowiednio zadbamy o narzędzia ogrodnicze przed nadejściem zimy, będą nam bezawaryjnie służyć od pierwszych dni wiosny.

Niezabezpieczone i nieoczyszczone po sezonie narzędzia i urządzenia ogrodowe łatwo ulegają rdzewieniu oraz innym zniszczeniom, które mają wpływ nie tylko na ich bezawaryjną pracę, ale i bezpieczeństwo ich użytkowników.

Zabezpieczenie narzędzi: ostrzenie noży tnących kosiarek, sekatorów i nożyc

Po kilku miesiącach systematycznej pracy ostrza urządzeń tnących mogą się stępić i zużyć. Po ostatnim koszeniu trawnika i cięciu gałęzi należy dokładnie przyjrzeć się nożom tnącym kosiarek, sekatorów i nożyc. W przypadku kosiarek należy zlikwidować luzy w ich mocowaniu i jeśli jest to konieczne, ponownie naostrzyć. Ostrza sekatorów i nożyc należy dokładnie wyczyścić roztworem alkoholowym lub rozpuszczalnikiem. Warto dokładnie umyć sprzęt ogrodowy przed pierwszymi przymrozkami, kiedy jeszcze mamy pewność, że zdążą całkowicie wyschnąć. Wszelkie ruchome części narzędzi można dodatkowo zabezpieczyć olejem do konserwacji maszyn, aby po zimie nie było problemu z ich rozruchem.

Zabezpieczenie narzędzi: jak zadbać o silniki urządzeń ogrodowych

Zanim schowamy na zimę spalinową kosiarkę, sekator czy podkaszarkę do przewiewnego i suchego miejsca, trzeba zadbać o ich silniki. Urządzenia spalinowe wymagają wypalenia całej benzyny, nie można jej zostawić wewnątrz zbiornika na zimę – taki zabieg pozwoli uchronić silnik przed uszkodzeniami. Pozostałej w zbiorniku benzyny nie wolno po prostu wylać. Żeby całkowicie się jej pozbyć należy pozostawić urządzenie włączone tak długo, aż silnik nie zgaśnie z powodu braku paliwa.
Urządzenia ogrodowe należy konserwować w sposób wskazany przez producenta w załączonej do sprzętu instrukcji obsługi. Niewłaściwe użycie preparatów konserwujących może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie zająć się zabezpieczaniem urządzeń przed zimą, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Autor zdjęć: Stiga
Opracowanie: Na podstawie materiałów prasowych firmy STIGA
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Październikowe refleksje
Październikowe refleksje

Październik na ogół kojarzy się z "babim latem", ze "złotą polską jesienią". W tym roku...

Przeczytaj też:
Podkaszarka - urządzenie do koszenia trawy w trudno dostępnych miejscach
Podkaszarka - urządzenie do koszenia trawy w trudno dostępnych miejscach

Podkaszarka to narzędzie ogrodnicze pomocne przy koszeniu trawy w miejscach, gdzie dostęp ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia