Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Instalacje, narzędzia > Narzędzia ogrodnicze > Szpadel, motyka, widły – narzędzia ogrodnicze. Jak kupić dobry szpadel, motykę, widły
Narzędzia ogrodnicze

Szpadel, motyka, widły – narzędzia ogrodnicze. Jak kupić dobry szpadel, motykę, widły

Do prac w ogrodzie niezbędne są szpadel, widły i motyka

Szpadel, motyka i widły to podstawowe narzędzia ogrodnicze, bez których niemożliwe stają się prace pielęgnacyjne w ogrodzie. Podpowiadamy, jak kupić dobry szpadel, motykę i widły do ogrodu.

Żaden ogród nie będzie piękny i zadbany, jeśli nie poświęcimy mu czasu, uwagi i pracy. Zadania konieczne do wykonania w ogrodzie są jednak często dość pracochłonne, dlatego trudno byłoby je prowadzić bez użycia odpowiednich narzędzi ogrodniczych, takich jak szpadel, motyka czy widły.
Wybierając narzędzia do ogrodu należy jednak pamiętać, że tylko solidne i wykonane z dobrych jakościowo materiałów narzędzia, zapewnią nam komfort pracy i posłużą wiele lat. Kupiony w okazjonalnej cenie szpadel lub bardzo tanie widły, wykonane z mało wytrzymałych materiałów, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu i połamać się lub zardzewieć już po kilku użyciach, dlatego nie warto decydować się na ich zakup.

Jak kupić dobry szpadel

Dobrej jakości szpadel powinien składać się z solidnego, wytrzymałego i odpowiednio wyprofilowanego trzonka (najlepiej wykonanego ze stali szlachetnej lub włókna szklanego) oraz stalowej, sztywnej i mocnej łopaty (wykonanej z mocnej stali). Szpadle w zależności od przeznaczenia mają różny kształt i szerokość łopat. Przeznaczone do pracy na glebach lekkich, mają szeroką i płaską łopatę, która dobrze radzi sobie z sypkim, piaszczystym podłożem, natomiast szpadle przewidziane do pracy na glebach ciężkich, posiadają łopaty wąskie i zaostrzone, dzięki czemu łatwiej pokonują zbite warstwy podłoża. Szpadel służy w ogrodzie głównie do przekopywania i spulchniania gleby oraz sadzenia roślin.

Jak kupić dobre widły

Widły, podobnie jak szpadel, powinny być wykonane z solidnych materiałów i posiadać mocny, wytrzymały trzonek oraz sztywne, mocne zęby. Widły w zależności od przeznaczenia mogą mieć różną szerokość zębów. Narzędzia z szerokimi, płaskimi zębami (widły amerykańskie), wykorzystywane są do rozdrabiania większych brył ziemi i oczyszczania jej z korzeni oraz chwastów. Widły o zębach cienkich i ostrych, służą natomiast do przerabiania kompostu, napowietrzania trawnika i rozprowadzania po powierzchni rabat nawozów organicznych.

Jak kupić dobra motykę

Do codziennych prac ogrodniczych, np. do odchwaszczania czy wzruszania wierzchnich warstw podłoża, przyda się motyka. Powinna być wykonana z solidnego materiału, co pozwoli uniknąć połamania trzonka lub zardzewienia i powyginania metalowej końcówki. Motyki w zależności od zastosowania mogą mieć długie lub krótkie trzonki (najlepiej stalowe lub aluminiowe) oraz różny kształt metalowego ostrza (prostokątne, trójzębne i trapezowe). Motyka z długim trzonkiem przeznaczona jest do prac na większym obszarze i na rozległych rabatach, motyka z krótkim trzonkiem lepiej poradzi sobie na małych powierzchniach oraz podczas pielenia drobnych roślin, wymagających więcej uwagi.

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Zagadka
Zagadka

Mam dla Was zagadkę... Jakie kwiaty widzicie na zdjęciu? Podpowiem, że jest kilka gatunków. Jeden z...

Przeczytaj też:
Szpadel, motyka, widły – narzędzia ogrodnicze. Jak kupić dobry szpadel, motykę, widły
Szpadel, motyka, widły – narzędzia ogrodnicze. Jak kupić dobry szpadel, motykę, widły

Szpadel, motyka i widły to podstawowe narzędzia ogrodnicze, bez których niemożliwe stają ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia