Siekiery – do czego są potrzebne siekiery w ogrodzie. Rodzaje siekier

2019-02-20 8:50

Siekiera to jedno z podstawowych narzędzi przydatnych w gospodarstwie domowym. Siekiera przydaje się też do prac ogrodowych. Dowiedz się, jak jest zbudowana siekiera, do czego służy siekiera w ogrodzie i co wziąć pod uwagę przy zakupie siekiery. Rodzaje siekier.

Mówiąc o narzędziach ogrodowych, z reguły mamy na myśli szpadle, grabie lub sekatory. Warto jednak pamiętać, że w ogrodzie mogą się przydać również sprzęty bardziej specjalistyczne, których na ogół nie kojarzymy z miłymi pracami w ogródku. Można do nich zaliczyć między innymi siekiery, które wbrew pozorom są niezastąpionymi i niezwykle przydatnymi narzędziami, ułatwiającym wiele ciężkich i niewdzięcznych prac ogrodniczych.

Jak jest zbudowana siekiera: elementy siekiery

Budowa siekiery jest bardzo prosta – narzędzie to składa się z:

  • trzonka siekiery (drewnianego lub wykonanego z innych, trwałych materiałów, np. włókna szklanego),
  • elementu tnącego siekiery, czyli stalowej, z jednej strony zaostrzonej w klin głowicy. Tylna część głowicy nazywa się obuch.

Do czego służy siekiera w ogrodzie

Siekiera jest narzędziem bardzo uniwersalnym i niezwykle przydatnym w ogrodzie. Może posłużyć nam do wycięcia niewielkich drzewek bądź usunięcia niepożądanych gałęzi i konarów, ale także do wycinania grubych korzeni i fragmentów pni pozostałych po ściętym drzewie.Za pomocą siekiery pomocą można też przygotować drewno do kominka lub materiał na ognisko. Siekiera ułatwi nam także karczowanie rozrośniętych krzewów lub gęstych zarośli, które innymi narzędziami usuwałoby się znacznie trudniej.

>>Przeczytaj też: Drewutnia: przechowywanie drewna do kominka

Co wziąć pod uwagę przy zakupie siekiery. Rodzaje siekier

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup siekiery, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego ma nam służyć, gdyż w sprzedaży znajduje się kilka rodzajów siekier, przeznaczonych do różnych zadań. Najbardziej wszechstronne zastosowanie mają siekiery uniwersalne, które sprawdzą się zarówno w sadzie, jak i w przydomowym ogrodzie. Służą do przycinania gałęzi, usuwania niewielkich drzewek oraz przygotowania drewnianych łupek do kominka lub na ognisko.

W ogrodzie może się nam również przydać siekiera rozłupująca, przeznaczona głównie do przygotowania drewna na opał lub na ognisko. Do drobnych prac ogrodowych, takich jak usuwanie niewielkich gałęzi czy wycinanie drobniejszych korzeni, idealna będzie poręczna i stosunkowo lekka siekiera turystyczna, która jest niewielka i znacznie łatwiejsza w użyciu niż ciężka i mocna siekiera rozłupująca. Jeśli natomiast potrzebne jest nam narzędzie do oczyszczania terenu, wybierzmy siekierę typu karczownik, będącą rodzajem tasaka lub meczety. Karczownik pozwoli nam na skuteczne usunięcie gęstych, trudnych do pokonania zarośli oraz rozrośniętych, dużych krzewów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany