Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Instalacje, narzędzia > Narzędzia ogrodnicze > Piły – narzędzia potrzebne w każdym ogrodzie. Rodzaje pił
Narzędzia ogrodnicze

Piły – narzędzia potrzebne w każdym ogrodzie. Rodzaje pił

Piła przyda się w każdym ogrodzie

Piła to narzędzie ogrodnicze niezbędne w każdym ogrodzie. Za pomocą pił przeprowadzamy jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, jakim jest cięcie drzew i krzewów. Poznaj rodzaje pił wykorzystywanych w ogrodach.

Piła jest narzędziem ogrodniczym wykorzystywanym do cięcia drzew i krzewów w każdym ogrodzie. Dzięki użyciu piły można szybko i sprawnie ścinać drzewa, skracać konary, wycinać gałęzie, a nawet wykonywać meble ogrodowe. Oferta pił jest bardzo duża. Wybierając piłę do ogrodu, należy przede wszystkim kierować naszymi potrzebami.

Jak wybrać piłę do ogrodu – rodzaje pił

W zależności od rodzaju napędu piły dzielą się głównie na piły ręczne i piły mechaniczne. W każdej grupie znajduje się kilka rodzajów pił, podzielonych w zależności od budowy oraz przeznaczenia.
Do pił najczęściej wykorzystywanych w ogrodnictwie należą przede wszystkim piły ręczne typu jednouchwytowego (składające się z stalowego, podłużnego ostrza z ząbkami oraz uchwytu) lub ramowego (zbudowane z jednego, wygiętego, sztywnego ramienia z uchwytem oraz umieszczonego w ramieniu ostrza nazywanego brzeszczotem; piły ramowe zwykle wykorzystuje się do cięcia metalu) oraz piły spalinowe.

Piły ręczne

Piły ręczne sprawdzają się głównie w niewielkich ogrodach i służą do wykonywania lżejszych prac ogrodniczych, np. przycinania niezbyt grubych konarów, usuwania tzw. „dziczek”, wykonywania drobnych drewnianych elementów architektury ogrodniczej. W piłach jednouchwytowych przeznaczonych dla ogrodnictwa i sadownictwa, ostrze często jest dość wąskie i lekko zakrzywione, dzięki czemu cięcie konarów oraz niewielkich pniaków jest łatwiejsze niż przy użyciu szerokiej piły uniwersalnej. Niektóre piły ogrodnicze mają też możliwość cięcia mokrego drewna, co nie jest prostym zadaniem.

Piły elektryczne

Do prac blisko domu przyda się również elektryczna piła łańcuchowa, dzięki której szybko można pociąć drewno do kominka lub deski na ławkę. Piła elektryczna jest dość lekka i stosunkowo łatwa w obsłudze, ale ma bardzo ograniczony zasięg działania i nie nadaje się do prac w odległych zakątkach ogrodu lub w sadzie (z wyjątkiem piły akumulatorowej, która jednak jest cięższa, a jej czas pracy mocno ograniczony).

Piły spalinowe

W większych ogrodach oraz w dużych sadach zastosowanie znajdzie natomiast piła spalinowa. Jest ona wprawdzie dość ciężka i głośna, a jej obsługa wymaga pewnej wiedzy, wprawy i umiejętności, ale za to bardzo ułatwia i przyspiesza wykonywanie trudnych i ciężkich prac ogrodniczych. Piła spalinowa daje też większe możliwości wykorzystania w ogrodzie. Jest mobilna, dlatego można zabrać ją w dowolne miejsce ogrodu lub sadu, a poza tym bez problemu radzi sobie z grubymi pniakami, konarami lub drzewami. W dużych sadach można też czasem spotkać mechaniczną piłę tarczową, montowaną na ramie nośnej traktora lekką, która jest idealna do przycinania grubych gałęzi.

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Z wizytą we wrocławskim zoo :)
Z wizytą we wrocławskim zoo :)

Miałam okazję ostatnio zwiedzić wrocławskie zoo. Chociaż przytłoczyła mnie cena- 40 zł! za bilet (w...

Przeczytaj też:
Dmuchawy i odkurzacze do liści: urządzenia do usuwania spadających liści
Dmuchawy i odkurzacze do liści: urządzenia do usuwania spadających liści

Jesienią w ogrodzie dużo czasu zajmuje grabienie lub zamiatanie spadających liści z ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia