Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Instalacje, narzędzia > Narzędzia ogrodnicze > Narzędzia ogrodnicze do cięcia drzew i krzewów: sekatory i piły [WIDEO]
Narzędzia ogrodnicze

Narzędzia ogrodnicze do cięcia drzew i krzewów: sekatory i piły [WIDEO]

Sekator to jedno z podstawowych narzędzi służących do cięcia drzew i krzewów

Sekator to jedno z podstawowych narzędzi służących do cięcia drzew i krzewów

Wśród narzędzi ogrodniczych służących do cięcia drzew i krzewów najważniejsze są piły i sekatory. Jakie piły i sekatory wybrać do cięcia drzew i krzewów w ogrodzie?

Do cięcia suchych pędów najlepsze są sekatory kowadełkowe (jednoostrzowe). Mogą one przecinać nawet bardzo twarde drewno. Nie nadają się jednak do cięcia żywych pędów, ponieważ je miażdżą. Do takich pędów przeznaczone są sekatory nożycowe (dwuostrzowe). Dobre sekatory mają ostrza pokryte teflonem, który zmniejsza tarcie (takim narzędziem pracuje się łatwiej), oraz lekkie rączki aluminiowe lub z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknami szklanymi albo węglowymi.

Sekatory

Sekatory krótkie. Służą do przycinania pędów grubości do 30 mm (zakres cięcia podany jest na opakowaniu).  Niektóre firmy oferują specjalne sekatory dla osób leworęcznych.

Sekatory z długimi rączkami. Służą do przycinania pędów grubości 25-50 mm (zakres cięcia podany jest na opakowaniu). Rączki (40-90 mm długości) są w niektórych sekatorach wysuwane teleskopowo. Dobrze, jeśli mają uchwyty z gumy, pianki lub tworzywa, które zapobiega poceniu się dłoni. Dobre sekatory mają dźwignię zwiększającą siłę cięcia i bufory (odboje) chroniące nadgarstki i łokcie przed urazami.

Sekatory na wysięgniku. Można nimi ciąć bez użycia drabiny do wysokości 6 m gałęzie grubości do 40 mm. Sekator osadza się na wysięgniku, którym najczęściej jest lekki, teleskopowy trzonek pasujący także do innych ogrodowych narzędzi. Niektóre sekatory mają wspomagającą dźwignię i przekładnie rolkowe, dzięki którym lżej się tnie.

Piły

Piły z rączką. Mogą być proste (uniwersalne – do cięcia żywych gałęzi i suchego drewna) lub wygięte (piła „lisi ogon” – wyłącznie do przycinania żywych gałęzi). Mają ostrza długości 180-375 mm. W dobrych piłach zniszczone ostrza można wymieniać. Niektóre piły można zamocować na wysięgniku pozwalającym na cięcie gałęzi nawet na wysokości 6 m. Takie piły są często zakończone hakami zabezpieczającymi przed wypadnięciem ostrza z przecinanej gałęzi. Wygodne są piły składane (ważne, żeby miały mocną blokadę!).

Piły kabłąkowe. Mają wymienne ostrza (do drewna suchego i mokrego) długości 350-912 mm. Piły, których kabłąki są ostro zakończone, oraz te, które mają obrotowe ostrza umożliwiają pracę w trudno dostępnych miejscach. Niektóre piły mają uchwyty z tworzywa chroniące dłoń przed urazem.

Zobacz film: Odpowiednie narzędzia do przycinania roślin

Autor tekstu: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Autor zdjęć: serwis prasowy GARDENA
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Wrzosowe świece
Wrzosowe świece

Moi drodzy, kwiaty można wykorzystać nie tylko do kompozycji roślinnych. Tutaj własnoręcznie...

Przeczytaj też:
Jak ułatwić sobie koszenie trawnika: innowacje w kosiarkach spalinowych
Jak ułatwić sobie koszenie trawnika: innowacje w kosiarkach spalinowych

Chcesz ułatwić sobie koszenie trawnika? Wybierz kosiarkę, w której łatwo uruchomić silnik, ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia