Jaką kosiarkę kupić do koszenia trawnika w ogrodzie?

2011-02-08 1:00

Czym kosić trawnik? Kosiarka spalinowa czy elektryczna? Kosiarka duża czy niewielka? To tylko dwa z długiej listy pytań, na które trzeba odpowiedzieć, by wybrać odpowiednią kosiarkę.

Po pierwsze, musisz się zastanowić, jaki napęd ma mieć twoja kosiarka. Jeśli cenisz ciszę, to powinieneś wybrać ręczną lub elektryczną. Jeżeli masz duży trawnik z wieloma drzewami, krzewami i innymi przeszkodami, wybierz kosiarkę spalinową.
Po drugie, musisz się zdecydować, która z technik koszenia – bębnowa czy rotacyjna – będzie ci odpowiadać. Jeśli zależy ci na tak zwanym angielskim trawniku ozdobnym, często i nisko koszonym, to w pełni usatysfakcjonuje cię kosiarka bębnowa.
Po trzecie, musisz się zastanowić, czy masz gdzie gromadzić skoszoną trawę, czy też wolisz ją pozostawiać zmieloną na trawniku jako ściółkę. W pierwszym przypadku przyda ci się kosiarka z koszem lub z wyrzutem trawy. Do ściółkowania przeznaczone są tak zwane kosiarki mulczujące.

    Jaką kosiarkę kupić - rodzaj napędu kosiarki

    Wybór odpowiedniego napędu zależy nie tylko od wielkości trawnika, ale i od tego, jak głośno kosiarka pracuje (Uwaga! Wzrost poziomu hałasu o 10 dB oznacza, że w rzeczywistości hałas jest większy aż dziesięciokrotnie!)

    • kosiarki ręczne - są najcichsze (64 dB), a dodatkowo urządzenia te są niezależne od źródła zasilania; przeznaczone do małych (do 150 m2), zadbanych trawników o równej powierzchni. Przydatne zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Do wad kosiarek ręcznych należy to, że nie nadają się do koszenia trawy, której źdźbła są dłuższe niż 8 cm. Powierzchnia koszonego kosiarkami ręcznymi trawnika musi być wyjątkowo równa;
    • kosiarki elektryczne - są przyjazne środowisku (nie wydzielają spalin), cichsze (82-96 dB) i mniej kłopotliwe w eksploatacji niż spalinowe. Polecane są do trawników małych i średnich (do 1200 m2). Nadają się do koszenia na skarpach. Niestety, praca nimi jest uciążliwa, bo po pierwsze - zasięg kosiarki ogranicza długość kabla (maksymalnie 30 m - w dłuższym przewodzie napięcie spada), po drugie - z kablem bardzo trudno manewrować, bo można go łatwo przeciąć (zwłaszcza pomiędzy przeszkodami). Kosiarkami elektrycznymi nie można ścinać mokrej trawy;
    • kosiarki akumulatorowe - mają wszystkie zalety kosiarek elektrycznych, a koszenie nimi jest nawet łatwiejsze niż koszenie kosiarkami elektrycznymi, ponieważ nie mają kłopotliwego kabla. Wystarczy naładować akumulator. Jednorazowe ładowanie w niektórych modelach wystarcza na skoszenie trawnika o powierzchni do 800 m2. Kosiarki z napędem akumulatorowym mają również wady. Są dość drogie i niewiele firm je oferuje. Ponadto należy pamiętać o naładowaniu akumulatora bezpośrednio przed koszeniem. A gdy się wyczerpie, trzeba przerwać pracę na mniej więcej 16 godzin - tyle trwa ponowne jego naładowanie - chyba że mamy zapasowy akumulator. Kosiarki akumulatorowe nadają się do koszenia małych i średnich trawników, tam, gdzie trudno o dostęp do sieci elektrycznej, oraz trawników z licznymi przeszkodami, których koszenie wymaga swobody poruszania się;
    • kosiarki spalinowe - są przede wszystkim niezależne od źródła zasilania. Mają mocniejsze i bardziej elastyczne silniki niż kosiarki elektryczne - radzą sobie nawet z wysoką i mokrą trawą. Ich wadą jest nieprzyjemny zapach spalin, jaki wydzielają, i dość głośna praca (93-98 dB), chociaż niektórzy producenci oferują kosiarki spalinowe o bardzo niskim poziomie hałasu - około 89 dB! Dość uciążliwa jest też ich eksploatacja - trzeba wymieniać w nich olej, regularnie je konserwować i oczywiście uzupełniać paliwo. Poza tym są droższe od kosiarek elektrycznych podobnego typu. Nadają się do trawników średnich i dużych (od 400 m2) oraz wszędzie tam, gdzie jest nierówna powierzchnia i wiele przeszkód, które trzeba omijać podczas koszenia. Kosiarki spalinowe nie nadają się do koszenia powierzchni o nachyleniu przekraczającym 20% (wyjątkiem są kosiarki wyposażone w silnik dwusuwowy - do pracy na nachyleniu nawet 30 proc).

    Jaką kosiarkę kupić - moc silnika kosiarki

    Powinna być ona tym większa, im większy trawnik trzeba skosić (tabela 1) - kosiarka o zbyt małej mocy znacznie spowalnia koszenie. Ponadto, gdy moc silnika jest niewielka, a opory przy koszeniu duże (wysoka, mokra trawa), istnieje ryzyko spalenia silnika elektrycznego (chyba że ma wyłącznik przeciążeniowy), zaś silnik spalinowy będzie się dławić i gasnąć.
    Kosiarki elektryczne wyposażone są w silniki o rozmaitej mocy:

    • elektryczne bębnowe 340-360 W,
    • elektryczne rotacyjne 900-1700 W,
    • elektryczne poduszkowe 1000-1150 W.

    Większość kosiarek spalinowych ma silniki czterosuwowe o mocy 3,5-6,0 KM (na benzynę bezołowiową) jednej z firm: Briggs & Stratton, Tecumseh, Honda. Szerokość cięcia. Od niej przede wszystkim zależy szybkość koszenia. Małą kosiarką o szerokości roboczej 25-30 cm można skosić ogród o powierzchni do 400 m2 w mniej więcej pół godziny. Średnią kosiarką - o szerokości roboczej 30-40 cm - w tym samym czasie uda się skosić dwa razy większą powierzchnię. Do ogrodów z trawnikiem o powierzchni przekraczającej 1000 m2 najlepsza będzie duża kosiarka o szerokości roboczej co najmniej 41 cm. Pamiętajmy jednak, że im większa szerokość cięcia, tym trudniej jest manewrować kosiarką pomiędzy przeszkodami.

    Jaką kosiarkę kupić - usprawnienia pracy kosiarki

    • W kosiarkach elektrycznych bardzo pomocne są różnego rodzaju zaczepy kabla zapobiegające jego uszkodzeniu w czasie koszenia, a także niezamierzonemu wyciągnięciu przewodu z gniazda. Z kolei w kosiarkach spalinowych nieocenione są elektryczny lub sprężynowy rozrusznik silnika, które pozwalają łatwo i wygodnie uruchomić silnik. 
    • Wysokiej klasy kosiarki wyposażone są w tak zwane sprzęgło noża umożliwiające zatrzymanie zespołu tnącego przy pracującym silniku i włączonym napędzie. Pozwala to na przykład opróżnić kosz lub przejechać przez żwirową ścieżkę bez konieczności wyłączania silnika.
    • Wiele kosiarek ma podwójnie składany uchwyt, który można dostosować do wzrostu użytkownika oraz złożyć na czas przechowywania i transportu (bez trudu zmieści się wtedy w bagażniku samochodu). Najlepiej, jeżeli uchwyt jest odpowiednio wyprofilowany,ergonimiczny wygodny, ma miękką otulinę. Dobrze rozmieszczone dźwignie sterujące ułatwiają pracę. Dźwignia włącznika umieszczona na całej szerokości uchwytu daje możliwość prowadzenia kosiarki zarówno prawą, jak i lewą ręką.
    • Kolejnym udogodnieniem jest umieszczenie wszystkich elementów sterujących pracą kosiarki (dźwignie: włącznika, napędu kół i zmiany biegów, rozrusznik itp.) w zasięgu ręki użytkownika.
    • Rozrusznik silnika. Aby nie trzeba było się do niego schylać, powinien być jak najbliżej uchwytu, a jednocześnie jak najdalej od zespołu tnącego. Kupując kosiarkę spalinową, warto wybrać taką, która ma rozwiązanie ułatwiające uruchamianie silnika (automatyczne ssanie, elektroniczny zapłon itp.).
    • Napęd na koła. Tylko przednie, tylko tylne lub na wszystkie – sprawia, że kosiarka toczy się sama i nie trzeba jej pchać. Jego dobrodziejstwo odczujemy przy koszeniu dużych trawników i na nierównym, pofałdowanym terenie. Dobrze, jeśli prędkość pracy można regulować samemu lub dzieje się to automatycznie.
    • Zaczep kabla elektrycznego (w urządzeniach zasilanych z sieci). Zapobiega jego uszkodzeniu w trakcie koszenia i niezamierzonemu wyciągnięciu z gniazda.
    • Akumulator litowo-jonowy. Jest o wiele lżejszy od tradycyjnych. Bardzo szybko się ładuje, można go doładowywać i nie rozładowuje się podczas przerw w pracy.
    • Funkcje nadprogramowe. Kosiarki mogą wykonywać różne rodzaje prac. Koszą na trzy sposoby: zbierając ściętą trawę do pojemnika, pozostawiając ją na trawniku w pokosie lub jako drobno zmieloną ściółkę. Mogą też za pomocą dodatkowego osprzętu stać się aeratorem, a nawet odkurzaczem do liści.

    Jaką kosiarkę kupić - regulacja wysokości cięcia trawy

    Może być zmieniana stopniowo lub płynnie, na każdym kole osobno, na każdej z dwóch osi lub najwygodniej – centralnie, za pomocą jednej dźwigni. Najwygodniejsza jest regulacja dopasowywana na wszystkich kołach jednocześnie za pomocą jednej dźwigni - tak zwana regulacja centralna. Mniej komfortowe jest regulowanie wysokości cięcia na każdej z dwóch osi lub na każdym kole z osobna - śrubami czy dźwigniami. Kosiarki mają różne zakresy wysokości koszenia: bębnowe 12-43 mm, poduszkowe 10-32 mm, elektryczne 18-75 mm, spalinowe 20-85 mm.

    Jaką kosiarkę kupić - pojemnik na trawę w kosiarce

    Im kosz na trawę jest bardziej pojemny, tym lepiej, bo chociaż ciężej jest wtedy pchać kosiarkę, to jednak rzadziej trzeba przerywać pracę na jego opróżnianie. Dobrze, jeśli ma wskaźnik zapełnienia i uchwyty ułatwiające zdejmowanie i zakładanie kosza. Materiał, z jakiego jest wykonany, i jego konstrukcja powinny minimalizować ilość wydostającego się z niego kurzu i pyłu. Kosze z tkaniny są lekkie i po demontażu zajmują niewiele miejsca. Natomiast pojemniki z tworzywa sztucznego łatwo się czyści. Niektóre mają przydatny wskaźnik napełnienia kosza. Pojemność zbiorników na trawę może być różna - dostosowana do wielkości i mocy kosiarki:  w bębnowych - 23-31 l, w rotacyjnych elektrycznych - 26-56 l, w rotacyjnych spalinowych - 48-80 l.

    Jaką kosiarkę kupić - masa kosiarki

    Nie jest bez znaczenia. I to nie tylko ze względu na to, ile siły trzeba włożyć w pchanie kosiarki podczas koszenia. Im kosiarka lżejsza, tym łatwiejsza do przechowywania (te najlżejsze można zawiesić na ścianie), transportu i obsługi. Najlżejsze są kosiarki elektryczne na poduszce powietrznej (4,5-6,5 kg) oraz bębnowe - ręczne i elektryczne (6,5-13,5 kg). Stosunkowo lekkie są kosiarki rotacyjne elektryczne (9-26 kg), a najcięższe - spalinowe (18-50 kg).

    Jaką kosiarkę kupić - obudowa kosiarki

    Powinna być łatwa do czyszczenia, trwała, odporna na odkształcenia i korozję. Może być ze stali, z aluminium lub ze specjalnego tworzywa sztucznego. Tylko korpus z aluminium w pełni spełnia te wymagania, ale niestety, jest bardzo drogi. Dość dobre są obudowy ze specjalnego tworzywa sztucznego typu ABS odpornego na uderzenia i działanie temperatury oraz promieniowanie UV. Obudowy ze stali pokrytej farbą proszkową chroniącą korpus przed rdzą są wytrzymałe na odkształcenia i stosunkowo niedrogie, ale lakier często odpryskuje, a kosiarki z taką obudową głośno pracują. Natomiast obudowy z polipropylenu są wprawdzie tanie, lekkie, łatwe w czyszczeniu i tłumią hałas, ale za to nie są zbyt wytrzymałe na odkształcenia i stosuje się je tylko w kosiarkach elektrycznych o niewielkiej mocy. Niektóre obudowy mają łącznik do mocowania węża gumowego, co znacznie ułatwia czyszczenie podwozia po koszeniu.

    Jaką kosiarkę kupić - koła kosiarki

    Powinny być trwałe i zapewniać dobrą przyczepność kosiarki do podłoża. Mogą być plastikowe, stalowe lub aluminiowe. Średnica kół waha się od 13 do 23 cm, przy czym im koła są większe, tym łatwiej manewruje się kosiarką. Na rynku pojawiają się nawet takie, które mają tylne koła rowerowe o średnicy 40 cm! Są też bardzo zwrotne modele z kołami skrętnymi (3-4-kołowe), które w razie potrzeby da się zablokować. Niektóre kosiarki zamiast tylnych kół mają wałek ugniatający trawę, dzięki czemu po koszeniu trawnik ma wzór w paski. Taką kosiarką łatwo jest przycinać krawędzie trawnika.
    Uwaga! Warto kupić kosiarkę z kołami osadzonymi na łożyskach kulkowych - kosi się nią o wiele lżej niż innymi.

    Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując kosiarkę?

    • Kosiarka powinna mieć Certyfikat na Znak Bezpieczeństwa.
    • Przy zakupie trzeba się upewnić, czy dostaniemy instrukcję obsługi w języku polskim, i zanim uruchomimy kosiarkę, koniecznie ją przeczytać.
    • Warto kupić kosiarkę wyposażoną w hamulec zatrzymujący nóż natychmiast (w ciągu dwóch-trzech sekund) po wyłączeniu silnika. Dobrze też, gdy kosiarka ma zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem. Niektóre kosiarki elektryczne mają bezpiecznik przeciążeniowy chroniący silnik przed przegrzaniem i zniszczeniem. Warto mieć tak zwane sprzęgło bezpieczeństwa chroniące wał silnika przed uszkodzeniem w razie uderzenia noża w kamień.
    • Porównując ceny kosiarek, dobrze jest zwrócić uwagę na to, jak bogato wyposażony sprzęt otrzymamy za oferowaną cenę.
    • Koniecznie upewnijmy się, czy i na jakie części kosiarki producent daje gwarancję (zazwyczaj silnik jest objęty odrębną gwarancją producenta silników). Na wybór kosiarki powinno mieć też wpływ to, jak daleko znajduje się punkt serwisowy.
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają

    Materiał Partnerski

    Materiał sponsorowany