Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Instalacje, narzędzia > Narzędzia ogrodnicze > Grabie – narzędzie ogrodnicze potrzebne w każdym ogrodzie. Rodzaje grabi do prac ogrodowych
Narzędzia ogrodnicze

Grabie – narzędzie ogrodnicze potrzebne w każdym ogrodzie. Rodzaje grabi do prac ogrodowych

Grabie to ogrodowe narzędzie, którego nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie

Grabie to jedno z ogrodowych narzędzi, które jest niezbędne do wielu prac w ogrodzie. Poznaj rodzaje grabi i ich zastosowanie w pracach ogrodowych. Jakie grabie sa potrzebne w ogrodzie?

Grabie to jedno z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w ogrodnictwie, dlatego nie może ich zabraknąć w żadnym zestawie narzędzi ogrodniczych. Grabi najczęściej używa się do zbierania liści i resztek roślinnych z trawników i rabat oraz wyrównywania powierzchni gleby przed siewem i sadzeniem roślin, ale korzysta się z nich również podczas przycinania żywopłotu lub prowadzenia prac pielęgnacyjnych na trawniku.

>>Przeczytaj też: Sprzątamy ogród jesienią. Usuwanie opadłych liści

Rodzaje grabi i ich zastosowanie w ogrodzie

Ponieważ zakres prac, do których grabie są przeznaczone jest dość szeroki, dostępnych jest kilka rodzajów tego narzędzia.

  • Najbardziej uniwersalnymi grabiami są grabie klasyczne, które zwykle posiadają długi, drewniany trzonek i metalowe, sztywne, niezbyt długie zęby, ułożone w rodzaj grzebienia. Takimi grabiami można z łatwością wyrównać powierzchnię ziemi po jej przekopaniu, wymieszać nawozy z wierzchnią warstwą gleby, zebrać liście i drobne gałązki pozostałe po cięciu żywopłotu lub resztki roślinne po zbiorach warzyw i owoców.
  • Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się trawnik, warto również zaopatrzyć się w specjalne grabie przeznaczone do jego pielęgnacji. Grabie do pielęgnacji trawnika zwykle mają cieńsze, sztywniejsze, dłuższe, ostre i rzadziej rozmieszczone zęby, pozwalające najłatwiej dotrzeć do zalęgającego w trawie filcu, którego usuwanie jest jednym z podstawowych warunków utrzymania murawy w dobrym stanie.
  • Jesienią w ogrodzie mogą się również przydać specjalne grabie do usuwania liści. Ich budowa znacząco różni się od budowy innych typów grabi, gdyż narzędzia te posiadają bardzo długie, elastyczne, druciane lub plastikowe zęby, ułożone w rodzaj mocno rozszerzającego się na szczycie wachlarza, pozwalającego skutecznie usuwać liście nawet z dużych i nierównych powierzchni, np. z trawnika. Grabie wachlarzowe są też bardzo lekkie, dzięki czemu usuwanie z ich pomocą liści jest łatwiejsze i mniej wyczerpujące.
  • W szczególnych sytuacjach w ogrodzie mogą się przydać także grabie polowe, które są większe od innych typów grabi i w całości zbudowane z drewna. Takie grabie posłużą nam wtedy, gdy zamiast trawnika posiadamy sporą łąkę, którą systematycznie kosimy w celu pozyskania siana.

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, archiwum Fiskars, GARDENA
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Sezon piwonii!
Sezon piwonii!

Zaczął się sezon na piwonie! Co prawda w sprzedaży są nadal te holenderskie, ale już na horyzoncie...

Przeczytaj też:
Dmuchawy i odkurzacze do liści: urządzenia do usuwania spadających liści
Dmuchawy i odkurzacze do liści: urządzenia do usuwania spadających liści

Jesienią w ogrodzie dużo czasu zajmuje grabienie lub zamiatanie spadających liści z ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia