Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Instalacje, narzędzia > Narzędzia ogrodnicze > Dmuchawy i odkurzacze do liści: urządzenia do usuwania spadających liści
Narzędzia ogrodnicze

Dmuchawy i odkurzacze do liści: urządzenia do usuwania spadających liści

Dmuchawa do liści jest przydatna w ogrodzie w okresie jesiennym

Jesienią w ogrodzie dużo czasu zajmuje grabienie lub zamiatanie spadających liści z drzew i krzewów. Do usuwania liści z ogrodu przydadzą się dmuchawy plecakowe oraz odkurzacze do liści. Usuwanie liści jesienią.

Jesienne porządki w ogrodzie zawsze zajmują dużo czasu. Wśród prac porządkowych, które jesienią trzeba wykonać, jest usuwanie spadających z drzew i krzewów liści. Do sprawnego usuwania liści z ogrodu służą specjalne urządzenia: dmuchawy plecakowe i odkurzacze do liści.

Dmuchawy plecakowe

Dmuchawa plecakowa jest bardzo wygodna w pracach porządkowych na dużych powierzchniach. Do wyboru są różne typy dmuchaw. Używając dmuchawy do usuwania spadających liści, zamiast miotły czy grabi, czas przeznaczony na prace porządkowe jest znacznie krótszy. W zależności od potrzeb i rodzaju terenu przeznaczonego do sprzątania, np. działka, ścieżka, można wybrać urządzenie o różnej mocy.

Odkurzacz ogrodowy

Odkurzaczem ogrodowym można bardzo szybko posprzątać ogród. Tego typu urządzenie nazywane jest - wszechstronnym, ponieważ  idealnie nadaje się do zbierania liści, skoszonej trawy, drobnych gałązek, szyszek, żołędzi lub piasku ze ścieżek w ogrodzie. Odkurzacze ogrodowe mogą także rozdrabniać liście, dzięki czemu sterta zgarniętych liści zmniejszy się nawet 10-krotnie. Zassane resztki znajdą się w podczepionym worku. Jest to bardzo wygodne, gdyż nie trzeba się schylać.

Przy wyborze odkurzacza do liści należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

  • Moc – jest to podstawowy parametr, który trzeba dopasować do powierzchni ogrodu. Im większa moc urządzenia, tym szybciej odkurzacz jest w stanie zasysać. Zasada jest taka, że im większy ogród, tym większa powinna być moc odkurzacza. Większą moc mają odkurzacze spalinowe. Do mniejszych ogrodów wystarczą odkurzacze elektryczne. Przy wyborze odkurza elektrycznego należy zwrócić uwagę, czy urządzenie wyposażone jest w przeciążeniowy wyłącznik termiczny. Brak tego wyłącznika powoduje to, że pracę odkurzaczem ogrodowym elektrycznym o małej mocy trzeba co jakiś czas przerywać. W przeciwnym razie może dojść do przegrzania bądź nawet do spalenia silnika.
  • Waga – to ważny parametr przy wyborze odkurzacza ogrodowego. Waga odkurzaczy ogrodowych waha się od 4 do 6 kg. Większość odkurzaczy posiada pas do przewieszenia przez ramię. Warto wybrać odkurzacz jak najlżejszy. Niektóre cięższe odkurzacze ogrodowe posiadają kółka lub są przystosowane do noszenia na plecach (tzw. odkurzacze plecakowe).
  • Funkcjonalność odkurzaczy ogrodowych.  Worek, do którego są zbierane odpadki. Z reguły pojemność worków waha się między 25 a 70 litrów. Wielkość worka trzeba dobrać do swoich możliwości fizycznych oraz ilości odpadków zbieranych w ogrodzie. Warto również zwrócić uwagę na to, aby opróżnianie worka było wygodne i proste.  Rozdrabniacz (tzw. siekacz) - elementy rozdrabniające wykonane są zwykle z tworzywa sztucznego lub stali hartowanej. Używając funkcji rozdrabniania w odkurzaczu ogrodowym warto pamiętać, aby nie wciągnąć do urządzenia kamieni. Łatwo wówczas o uszkodzenie noży rozdrabniacza. Bezpieczny włącznik/wyłącznik - siła ssąca większości odkurzaczy ogrodowych jest na tyle duża, że nie powinno się ich pozostawiać bez kontroli. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem stosowanym w wielu ogrodowych odkurzaczach jest włącznik, który trzeba dociskać cały czas podczas pracy. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, które umożliwia szybkie wyłączenie urządzenia. Po prostu przestajemy naciskać i urządzenie jest unieruchomione. Możliwość przełączenia na dmuchawę – dzięki temu odpadki można nie tylko zasysać, ale również zdmuchiwać z danej powierzchni. W zależności od konstrukcji odkurzacza ogrodowego, przełączenie na dmuchawę może wymagać jedynie przesunięcia odpowiedniej dźwigni lub przemontowania kilku elementów.
dmuchawa-do-lisci

Dmuchawa do liści McCulloch GBV

Autor zdjęć: McCulloch, Husqvarna AB
Opracowanie: redakcja serwisu
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Kwiaty na balkonie vs w domu
Kwiaty na balkonie vs w domu

Wolicie trzymac kwiaty na balkonie, czy w domu?Ostatnio zauważyłam bardzo ciekawe zjawisko. Kwiaty...

Przeczytaj też:
Dmuchawy i odkurzacze do liści: urządzenia do usuwania spadających liści
Dmuchawy i odkurzacze do liści: urządzenia do usuwania spadających liści

Jesienią w ogrodzie dużo czasu zajmuje grabienie lub zamiatanie spadających liści z ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia