Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Instalacje, narzędzia > Inne instalacje w ogrodzie > Zalety oczyszczalni z fitoreaktorem
Inne instalacje w ogrodzie

Zalety oczyszczalni z fitoreaktorem

Górną część fitoreaktora przysypuje się ziemią tworząc rodzaj kopca, na którym można posadzić rośliny.

Wielokrotny, dynamiczny przepływ dobrze natlenionych ścieków w oczyszczalni z fitoreaktorem powoduje wiele korzystnych procesów: szybki tlenowy rozkład i mineralizację związków organicznych, stałe usuwanie zawiesiny oraz brak sedymentacji i kumulacji osadu.

Podstawową zaletą oczyszczalni z fitoreaktorem jest wysoki stopień oczyszczania ścieków. Zostają one oczyszczone do poziomu II klasy czystości wód. Jakość i ilość ścieków nie mają wpływu na efekt oczyszczania. W gospodarstwie domowym można bez obaw stosować detergenty i inne środki chemiczne. Zbyt mały lub za duży dopływ ścieków mogą wprawdzie nieznacznie pogorszyć efekt ich oczyszczania, ale nie powodują zatrzymania procesów zachodzących w fitoreaktorze.
Ważne jest również to, że w pobliżu oczyszczalni nie można wyczuć żadnych przykrych zapachów. Jeśli się pojawią, to znak, że nie działa ona prawidłowo, na przykład do kanałów cyrkulacyjnych dopływa zbyt mała ilość tlenu.

Oczyszczalnie z fitoreaktorem są mało wymagające – zajmują niewiele miejsca (około 9 m²) i można je montować niezależnie od poziomu wód gruntowych i rodzaju gruntu. Teren przy oczyszczalni można zagospodarować, utworzyć skalniak lub oczko wodne, które będzie ciekawym elementem krajobrazu.

Oczyszczalnia idealna? Prawie. Jej główną wadą są wysokie koszty inwestycyjne – kilkanaście tysięcy złotych za komplet urządzeń, montaż i nadzór autorski. Ale i na to znaleziono sposób...

Głównym problemem dla mieszkańców terenów nieskanalizowanych, którzy chcieliby wybudować przydomową oczyszczalnię, są koszty inwestycyjne. Kilkanaście tysięcy złotych, jakie trzeba wyłożyć na zakup i montaż oczyszczalni, często jest barierą nie do pokonania.

W jednej z podwarszawskich gmin, w Ożarowie Mazowieckim, rozwiązano ten problem. Twórcami nowatorskiego systemu sanitacji byli Włodzimierz Ławacz (EKOPAN), Piotr Szumski (inż. architekt, współwłaściciel firmy EKOPAN) i naczelnik wydziału ochrony środowiska Zdzisław Lewandowski. Program sanitacji polega na tym, że każde gospodarstwo domowe dostaje od gminy przydomową oczyszczalnię nieodpłatnie (lub gmina finansuje częściowo inwestycję), ponosi natomiast comiesięczne opłaty za wyprodukowane ścieki. Ilość ścieków wylicza się na podstawie ilości zużywanej wody, którą wskazuje wodomierz. Warunkiem uczestnictwa w programie jest zamontowanie w domu wodomierza.

W zależności od umowy z gminą montaż oczyszczalni (koszt około 2 tys. zł) może być finansowany przez nią lub przez mieszkańców. Gmina stopniowo odzyskuje wyłożone pieniądze, trwa to dwa-trzy lata. Jest też zobowiązana do właściwego doboru technologii oczyszczania ścieków, monitorowania procesów oczyszczania (na przykład sprawdzania jakości ścieków wypływających z oczyszczalni), a także serwisowania i naprawy urządzeń.

Na zastosowaniu przedstawionego programu sanitacji korzystają wszyscy: gmina i mieszkańcy, a także środowisko. Mieszkańcy nie ponoszą wysokich kosztów inwestycyjnych, a od momentu zamontowania oczyszczalni nie płacą już za wywóz szamba. Opłaty za ścieki zależą od ilości zużytej wody i są zwykle niższe od kosztów wywozu szamba. Oczyszczone ścieki można wykorzystać do podlewania ogrodu lub mycia samochodu, a tym samym ograniczyć zużywanie wody wodociągowej. Szacuje się, że gmina, która zamiast rozległej sieci kanalizacyjnej buduje przydomowe oczyszczalnie, może zaoszczędzić około 50% nakładów inwestycyjnych. Mniejsze są też koszty eksploatacyjne, nie ponosi się opłat na przykład za konserwację sieci czy eksploatację dużych oczyszczalni ścieków. Korzyści dla środowiska to bardziej racjonalne użytkowanie wody przez mieszkańców, a także uzupełnianie zasobów wód gruntowych w miejscu działania oczyszczalni. Monitorowanie przez gminę procesów oczyszczania daje gwarancję, że ścieki odpływające z oczyszczalni są odpowiedniej jakości, czyli nie zanieczyszczają środowiska naturalnego.

Autor tekstu: Agata Kosiarska, konsultacja Włodzimierz Ławacz
Autor zdjęć: Włodzimierz Ławacz
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Październikowe refleksje
Październikowe refleksje

Październik na ogół kojarzy się z "babim latem", ze "złotą polską jesienią". W tym roku...

Przeczytaj też:
Dlaczego oczyszczalnie roślinne?
Dlaczego oczyszczalnie roślinne?

Oczyszczalnia przeznaczona dla indywidualnego gospodarstwa domowego powinna się opierać na prostej i ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia