Instalacja elektryczna w otoczeniu domu

2010-09-22 2:00

Jak zaplanować instalację elektryczną wokół domu, aby ograniczyć zużycie energii elektrycznej w ogrodzie?

Planując zagospodarowanie terenu wokół domu, staramy się, aby sprzyjał on wypoczynkowi i był jednocześnie przestrzenią funkcjonalną i komfortową w użytkowaniu. W realizowaniu tych zamierzeń kluczowe znaczenie ma m.in. odpowiednia instalacja elektryczna.

>>Przeczytaj też: Przedłużacze do domu i ogrodu. Czym się różnią, jak wybrać przedłużacz, ile kosztuje przedłużacz?

Projekt instalacji elektrycznej

Na terenie posesji, tak samo jak w domu, używamy różnych urządzeń i sprzętów zasilanych prądem. Instalacja elektryczna jest niezbędna, jeśli zamierzamy korzystać z domofonu, zdalnie sterowanej bramy wjazdowej czy podgrzewanego podjazdu. Prąd na zewnątrz domu jest potrzebny również do oświetlenia budynku czy zaakcentowania przydomowej zieleni po zmroku.
Aby racjonalnie zaplanować instalację elektryczną w otoczeniu domu, należy – jeszcze przed wykonaniem odpowiedniego projektu – zastanowić się, z jakich urządzeń zasilanych prądem będziemy korzystać oraz gdzie będą się one znajdować. Nawet jeśli w najbliższym czasie nie planujemy ich podłączenia, taka instalacja może przydać się w przyszłości. Z myślą o planowanych urządzeniach elektrycznych warto więc zapobiegawczo przygotować puszki instalacyjne w zewnętrznych ścianach domu. Z nich można poprowadzić rurki osłonowe, które umożliwią wyprowadzenie przewodów do gruntu. Dzięki temu w przyszłości łatwiej nam będzie podłączyć do instalacji konkretne sprzęty i nie będziemy zmuszeni do przekopywania działki w celu umieszczenia przewodów elektrycznych w gruncie. Oznacza to, że nie ucierpią na tym również zasadzone wcześniej rośliny.
Planując instalację, nie należy zapominać o gniazdach elektrycznych, które umożliwią nam korzystanie ze sprzętów do pielęgnacji roślin (na przykład kosiarek, podkaszarek, elektrycznych nożyc do żywopłotu) czy majsterkowania. Gniazda najlepiej umieścić zarówno od strony ogrodu, jak i w części frontowej domu, dzięki czemu będziemy mogli do nich podłączyć np. świąteczne oświetlenie drzewek. Takie usytuowanie gniazdek umożliwi również skoszenie trawy kosiarką elektryczną wokół całego domu bez konieczności stosowania niebezpiecznych w tym przypadku przedłużaczy.
Do części urządzeń zasilanych energią elektryczną można wyprowadzić jeden obwód z gniazdkami na zewnątrz domu. Jednak niektóre odbiorniki energii będą wymagały doprowadzenia odrębnych obwodów z tablicy rozdzielczej.

Światło w ogrodzie

Jest niezbędne ze względów praktycznych – m.in. do oświetlenia podjazdu czy dojścia do altanki znajdującej się na tyłach domu. Potrzebne, gdy chcemy cieszyć się kontaktem z naturą również po zachodzie słońca. Pomocne, jeśli zależy nam, aby ogród był dekoracją posesji również po zmroku. Niezależnie od tego, jaką funkcję w ogrodzie będzie pełnić oświetlenie, warto je zaplanować w taki sposób, aby ustrzec się przed marnowaniem energii elektrycznej.

Jakie wybrać  lampy?

Nie bez znaczenia jest rodzaj zastosowanego oświetlenia – wybierajmy więc takie, które będzie nie tylko trwałe, bezpieczne, ale i energooszczędne. Na zewnątrz domu dobrze sprawdzają się metahalogenki. Mają one barwę zbliżoną do światła dziennego, a ich żywotność wynosi co najmniej 10 tysięcy godzin. Są punktowym źródłem światła i łatwo nimi sterować.
Bardzo popularne są także LED-y, które cechuje bardzo długa żywotność, obliczana na 30-100 tysięcy godzin, oraz mały pobór mocy. Poza tym LED-y są odporne na wstrząsy, uszkodzenia mechanicznie, a także na działanie niskiej temperatury. Sprawdzają się jako oświetlenie ogólne i punktowe.
Do oświetlenia ogrodu można również wykorzystać halogeny. Wprawdzie nie są tak trwałe jak metahalogenki, ale wytwarzają do 80% więcej światła niż tradycyjne żarówki. Odpowiednio dobrane mogą dawać światło maksymalnie zbliżone do dziennego, a do tego nie nagrzewają się, co nie powoduje dużych strat ciepła.
Jako źródło światła w ogrodzie chętnie stosuje się również lampy solarne. Są one wyposażone w specjalne ogniwa krzemowe, które w ciągu dnia pobierają energię z promieniowania słonecznego i wykorzystują ją po zmroku do zasilania lampy. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale również pozwala zaoszczędzić energię elektryczną – dzięki niemu będziemy mogli efektownie, ale małym kosztem doświetlić ogród. Niestety lampy solarne nie dają zbyt mocnego światła, dlatego zazwyczaj stosuje się je do nastrojowego oświetlenia zieleni czy wyznaczenia przebiegu ścieżek, aby były widoczne po zmroku.

Jak zaplanować instalację elektryczną w otoczeniu domu?

Nawet jeśli do jednego obwodu będzie podłączonych kilka różnych źródeł światła, instalację warto zaplanować w taki sposób, aby miały one odrębne włączniki – dzięki temu będziemy mogli oświetlić wybrany zakątek w ogrodzie bez konieczności włączania naraz wszystkich podłączonych do obwodu lamp. Do oświetlenia ogrodu warto wykorzystać czujniki zmierzchu, które uruchomią wybrane lampy, gdy zapadnie zmrok, oraz czujniki ruchu, które oświetlą określone fragmenty działki, gdy tylko w obrębie ich działania zostanie wykryty ruch człowieka. Takie rozwiązania zapewnią komfortowe korzystanie z posesji po zmroku i pozwolą ograniczyć zużycie energii elektrycznej – lampy będą się włączały automatycznie tylko wtedy, gdy zajdzie taka konieczność.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.