Żurawka - świetna bylina o ozdobnych liściach na ogrodowe rabaty i skalniaki

2024-02-09 12:15

Żurawka to bylina o ozdobnych liściach. Mnogość gatunków i odmian żurawki pozwala na komponowanie ciekawych rabat bylinowych w ogrodzie. Poznaj gatunki i odmiany żurawek. Podpowiadamy, w jakim miejscu sadzić żurawki i jak o nie dbać. Z czym łączyć żurawki na rabacie?

Spis treści

  1. Czy żurawka to roślina wieloletnia?
  2. Jak wyglądają żurawki?
  3. Jakie warunki lubi żurawka? Czy żurawki mogą rosnąć w słońcu?
  4. Jak zabezpieczyć żurawki na zimę?
  5. Jak rozmnażać żurawki?
  6. Galeria zdjęć: Żurawki
  7. Najpopularniejsze gatunki żurawek
  8. Ciekawe odmiany żurawek
  9. W jakim miejscu sadzić żurawki?
  10. Żurawki w pojemnikach
  11. Z czym łączyć żurawki na rabacie?

Wśród popularnych bylin polecanych na ogrodowe rabaty, ważne miejsce zajmują żurawki (łac. Heuchera). Te niewielkie i bardzo piękne rośliny z rodziny skalnicowatych pochodzą z cienistych lasów Ameryki Północnej. Jest ich ponad 50 gatunków, jednak znaczenie uprawowe mają przede wszystkim liczne mieszańce, określane jako żurawki ogrodowe. W ogrodach uprawiamy zazwyczaj wyselekcjonowane odmiany i mieszańce.

Czy żurawka to roślina wieloletnia?

Żurawka to wiecznie zielona roślina wieloletnia (bylina).

Jak wyglądają żurawki?

Żurawki tworzą niskie, zwarte kępy, które zazwyczaj nie przekraczają 40 cm wysokości, ale ich cienkie, wyprostowane, strzeliste pędy kwiatostanowe mogą dorastać niemal do 1 m. Najbardziej dekoracyjne u żurawek są liście, które w zależności od odmiany mogą być klapowane, sercowate lub okrągłe o ząbkowanych albo karbowanych brzegach; często są bogato unerwione. Choć to liście są podstawowym walorem ozdobnym żurawek, to bywają również odmiany, które zachwycają uroczymi kwiatami. Żurawki kwitną od czerwca do sierpnia

Kępiasty i rozłożysty pokrój żurawek sprawia, że często wykorzystuje się je jako rośliny okrywowe.

Przeczytaj też:

Jakie warunki lubi żurawka? Czy żurawki mogą rosnąć w słońcu?

Żurawki nie są bylinami trudnymi w uprawie, o ile zapewni się im odpowiednie warunki.

  • Żurawki najlepiej rosną na glebach żyznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych, lekko zasadowych. Ziemię pod żurawki warto zasilić kompostem.
  • Żurawki najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych lub o świetle rozproszonym; w pełnym słońcu mogą rosnąć tylko odmiany o purpurowych liściach (ale takie miejsce nie może być gorące i suche).
  • Niedostatek wody dość szybko powoduje więdniecie liści żurawek. W okresach przedłużającej się suszy żurawki należy nawadniać.
  • Żurawki nie lubią nadmiernego nawożenia, dlatego dokarmiamy je minimalnie.

Jak zabezpieczyć żurawki na zimę?

Żurawki są bylinami stosunkowo odpornymi na niskie temperatury, chociaż w surowe zimy mogą przemarzać. Dlatego szczególnie cenne okazy warto jest jesienią okrywać stroiszem (czyli gałązkami drzew iglastych) lub agrowłokniną. Dobrze jest też przed zimą rośliny wyściółkować mieloną korą  lub przekompostowanymi liśćmi.

Jak rozmnażać żurawki?

Żurawki są bylinami krótkowiecznymi, gdyż już po kilku latach uprawy ich pokrój staje się mniej atrakcyjny niż u młodych roślin. Jednak ponieważ bardzo dobrze znoszą rozmnażanie przez podział kęp dorosłych egzemplarzy, jest to również znakomity sposób na ich odmładzanie. Rozmnażanie przez podział kęp przeprowadzamy co 3-4 lata, późnym latem lub na wiosnę.

Przeczytaj też:

Galeria zdjęć: Żurawki

Najpopularniejsze gatunki żurawek

Do ciekawych gatunków żurawek należą:

  • żurawka krwista (Heuchera sanguinea) – o niezbyt dużych, ząbkowanych liściach jajowatego kształtu, dorastającą do około 40 cm wysokości. Jej pędy kwiatostanowe są lepkie, a w ich dolnej części rozwijają się niewielkie liście. Kwitnie od maja do lipca,
  • żurawka drobnokwiatowa (Heuchera micrantha) – o większych i bardziej dekoracyjnych liściach oraz późniejszym okresie kwitnienia (czerwiec–lipiec),
  • żurawka drżączkowata (Heuchera x brizoides) – mieszaniec powyższych gatunków.

Ciekawe odmiany żurawek

W sprzedaży jest ogromna liczba odmian żurawek, różniących się wielkością i barwą liści oraz kolorem i kształtem kwiatostanów. Są wśród nich rośliny o liściach:

  • żurawki o liściach niemal bordowych: ‘Starry Night’, ‘Palace Purple’,
  • żurawki o liściach różowych lub czerwonych: ‘Georgia Peach’,
  • żurawki o liściach ciemnożółtych lub złotawych: ‘Amber Waves’, ‘Caramel’,
  • żurawki o liściach cytrynowożółtych: ‘Citronelle’,
  • żurawki o liściach pomarańczowych: ‘Crème Brulée’,
  • żurawki o liściach zielonych lub srebrzystych: ‘Mint Frost’, ‘Silver Scrollst’,
  • żurawki o liściach pstrych: ‘Midnight Rose’, ‘Snow Storm’,
  • żurawki o liściach wielobarwnych: ‘Beauty Color’, ‘Stoplight’, ‘Delta Dawn’,
  • żurawki o liściach żyłkowanych: ‘Vienna’, ‘Green Spice’,
  • a także o pięknych, stosunkowo dużych jak na żurawki kwiatostanach: ‘Splendens’, ‘Strawberry Swirl’, ‘Pluie de Feu’.

W jakim miejscu sadzić żurawki?

Żurawki to znakomite byliny do tworzenia barwnych kompozycji rabatowych, wspaniale sprawdzają się jako obwódki oraz rośliny okrywowe, równie pięknie wyglądają posadzone w jednogatunkowych grupach. Żurawki warto sadzić z przodu rabat, najlepiej w grupach po kilka-kilkanaście.

Żurawki w pojemnikach

Żurawki mogą też być wspaniałą ozdobą balkonów i tarasów, gdyż sprawdzają się jako rośliny uprawiane w pojemnikach. W kompozycjach balkonowych czy tarasowych warto łączyć je niewielkimi bylinami o barwnych liściach i typowymi roślinami balkonowymi, takimi jak balkopa, petunie, niecierpki, werbena.

Z czym łączyć żurawki na rabacie?

Żurawki doskonale komponują się na rabatach z liliowcami, peoniami, kosaćcami, karłowymi astrami bylinowymi i rozchodnikami. Żurawki o srebrzystych i purpurowych liściach warto zestawiać z kwitnącymi na różowo i czerwono tawułkami, a także bylinami o kolorowych liściach, np. brunnerą 'Jack Frost', funkiami, jasnotą plamistą 'Silver  Beacon', dąbrówką rozłogową. Żurawki to także dobre towarzystwo dla mało ekspansywnych paproci, np. nerecznicy samczej.

Na wiosennej rabacie żurawki ładnie prezentują się w połączeniu z pierwiosnkami, ciemiernikami, ułudka, tulipanami, narcyzami czy szafirkami. Warto tez sadzić żurawki obok karłowych krzewów liściastych i iglastych.

Odmiany żurawek o purpurowych liściach warto zestawiać z roślinami o liściach srebrzystych, np. czyśćcem wełnistym, kostrzewą siną. Żurawki o większych kwiatostanach dobrze prezentują się posadzone z bylinami o kwiatach fioletowych i różowych, np. kocimiętkami, dzwonkami, bodziszkami, goździkami, orlikami.

Przeczytaj też:

Żurawka
Autor: GettyImages Żurawka
Rabata bylinowa pod koronami drzew

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają