Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Święto Zmarłych: wieńce i wiązanki na cmentarz
Roślinne kompozycje

Święto Zmarłych: wieńce i wiązanki na cmentarz

Na Święto Zmarłych: kompozycja nagrobna w kształcie serca

Na Święto Zmarłych: kompozycja nagrobna w kształcie serca

Jak wykonać wiązanki na cmentarz? Jakie kwiaty są najlepsze na wiązanki na groby? 1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych, tłumnie odwiedzamy groby naszych bliskich na cmentarzach. Dekorujemy je wieńcami, wiązankami i kwiatami, zapalamy znicze na grobach. W ten sposób dajemy wyraz naszej pamięci o zmarłych.

Jak zrobić wiązanki na cmentarz? Które kwiaty nadają się na groby? Święto Zmarłych to dzień, w którym większość z nas odwiedza groby najbliższych pokonując nawet znaczne odległości. W tym dniu składamy na grobach wieńce i wiązanki, zapalamy lampki i znicze.
W kwiaciarniach i na stoiskach przed cmentarzami w dzień Wszystkich Świętych jest ogromny wybór wieńców, stroików i bukietów do położenia na nagrobkach. Możemy wybierać wśród wieńców i wiązanek nagrobnych ułożonych z żywych bądź ze sztucznych roślin. Sztuczne wiązanki na groby są co prawda trwalsze i dłużej mogą pozostać na grobie, ale czy będą cały czas jego ozdobą? Z czasem sztuczne kwiaty i zielone pędy blakną i nie są już takie atrakcyjne, jak w momencie kupna.

Wiązanki na cmentarz

Warto więc wybrać dekoracje na grób z żywych roślin, przygotowane z prawdziwych gałęzi iglaków i żywych kwiatów. W kwiaciarniach i sklepach można kupić tradycyjne wiązanki na pomnik ułożone na podkładzie z gałęzi roślin iglastych z przymocowanymi na drutach kwiatami – najczęściej chryzantemami, różami, gerberami, liliami. Wybierając wiązankę na grób warto uwzględnić jej wielkość: na niewielki grób wybierzmy taką, której rozmiary nie są duże. W kwiaciarniach coraz więcej jest ciekawych propozycji nagrobnych kompozycji florystycznych z wykorzystaniem nietypowych materiałów (na przykład porostów) i o oryginalnych kształtach (np. poduszki).
Nagrobek można także udekorować ciętymi świeżymi kwiatami. Pamiętajmy tylko, aby koniecznie wstawić je do naczynia napełnionego wodą – nie kładźmy świeżych kwiatów na grobie, bo zwiędną bardzo szybko i nie będą go już zdobić.
1 listopada na grobach tradycyjnie stawiamy też chryzantemy w doniczkach. Co roku wybór doniczkowych chryzantem jest bardzo bogaty: od odmian o kwiatach pojedynczych do pełnych, o kolorach od białego, przez odcienie żółtego, różowego, po fioletowy i bordowy. Różne są także rozmiary oferowanych roślin – każdy na pewno znajdzie odpowiedni egzemplarz.

Sam zrób wiązankę na Święto Zmarłych

Zamiast kupować gotowe ozdoby na groby w sklepie lub kwiaciarni można też przygotować je samodzielnie. Jak zrobić wiązankę na cmentarz? Do zrobienia wiązanki na pomnik wystarczy stabilne naczynie, gąbka florystyczna, kilka gałęzi świerka albo jodły, kilka świeżych kwiatów i tyle samo fragmentów drutu. Gąbkę florystyczną namaczamy w wodzie, po czym układamy ściśle w naczyniu. Gałęzie iglaków przycinamy do odpowiedniej długości, umieszczamy je w gąbce florystycznej zostawiając miejsce na kwiaty. Do kwiatów mocujemy druty i wciskamy je w gąbkę w pewnych odległościach jeden od drugiego. Dodatkowo możemy ozdobić kompozycję kokardą z wstążki dobranej kolorystycznie do użytych kwiatów.

Zobacz film: Jak zrobić wiązankę na grób z chryzantemami, różami i wrzosem

Autor zdjęć: photos.com
Opracowanie: redakcja Wymarzonyogrod.pl
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Afryka dzika
Afryka dzika

Mój pierwszy event! Afrykańskie kwiaty, owoce, liście oraz kokosy. Wszystko nawiązujące do...

Przeczytaj też:
Pierwiosnki (prymule, prymulki): kwiaty wiosny. Gdzie w ogrodzie posadzić pierwiosnki
Pierwiosnki (prymule, prymulki): kwiaty wiosny. Gdzie w ogrodzie posadzić pierwiosnki

Pierwiosnki to popularne wiosenne kwiaty. Warto mieć w ogrodzie pierwiosnki, bo zakwitają ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia