Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Stokrotki – popularne kwiaty ogrodowe. Stokrotki w ogrodzie i na balkonie
Roślinne kompozycje

Stokrotki – popularne kwiaty ogrodowe. Stokrotki w ogrodzie i na balkonie

Stokrotki to popularne kwiaty ogrodowe

Stokrotki to popularne kwiaty ogrodowe, które wiosną i wczesnym latem ożywią nasz ogród, balkon czy taras. Uprawa stokrotek na rabatach i w doniczkach. Stokrotki w ogrodzie i na balkonie.

Stokrotki dorastają do 15–20 cm wysokości. Ich ozdobą są wdzięczne kwiaty w kolorze białym, różowym bądź karminowym. Ogrodowe odmiany stokrotek sadzone są chętnie nie tylko na ogrodowych rabatach, ale również w doniczkach ustawianych na balkonach czy tarasach.

Stokrotka na trawniku i odmiany ozdobne stokrotki

Bardzo popularna jest dziko rosnąca na trawnikach stokrotka trwała (syn. stokrotka pospolita, łac Bellis perennis). Od niej właśnie pochodzą wszystkie odmiany stokrotek ogrodowych, które różnią się między sobą wysokością, wielkością kwiatów i ich budową. Są odmiany o kwiatach pojedynczych, pełnych i półpełnych, zazwyczaj w kolorze białym lub różowym oraz wielu odcieniach karminowego. Na uwagę zasługują wybrane odmiany, m.in.: ‘Pomponette’` – o niedużych pełnych kwiatach, ‘Super Enoma’ – o dużych pełnych kwiatach, ‘Speedstar Red’ – o kwiatach półpełnych z żółtymi środkami oraz ‘Old Strain’ – o kwiatach pojedynczych, białoróżowych.

Stokrotki w ogrodzie i w doniczkach – uprawa i pielęgnacja

Stokrotki z powodzeniem można sadzić zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach ustawianych na balkonie i tarasie. Rośliny te nie mają wygórowanych wymagań co do podłoża, ale najlepiej będą rosły w glebie żyznej i przepuszczalnej. Stanowisko dla stokrotek powinno być słoneczne, w lekkim półcieniu również sobie poradzą, jednak będą nieco gorzej kwitnąć. Przekwitłe kwiatostany stokrotek należy regularnie obcinać. Rośliny podlewamy regularnie, tak aby gleba stale była lekko wilgotna, ale nie mokra. Nawozimy umiarkowanie, najlepiej wraz z podlewaniem 2–3 razy w sezonie.

Portrety roślin

Rozmnażanie stokrotek: z nasion i przez podział roślin

Stokrotki są u nas uprawiane jako rośliny dwuletnie, gdyż najpiękniej kwitną w drugim roku po posadzeniu. Nasiona stokrotek wysiewamy od czerwca do lipca na rozsadniku, a pod koniec sierpnia przesadzamy siewki na miejsce stałe. Rośliny zakwitną dopiero w następnym roku.
Dla osób, które nie mają warunków na wysiewanie nasion, pozostaje kupno gotowych sadzonek na wiosnę – te rośliny zakwitną w tym samym roku. Starsze rośliny można rozmnażać przez podział rozrośniętych karp – sprawdza się to doskonale w przypadku stokrotek pospolitych rosnących na trawniku.

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska, Magdalena Michalak, Konrad Kalbarczyk, www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Mimozami jesień się zaczyna...
Mimozami jesień się zaczyna...

Witam! Już jesień, która wcale nie musi być smutna i przygnębiająca - może być pogodna,...

Przeczytaj też:
Rozwar wielkokwiatowy – ciekawa bylina do ogrodu. Uprawa i zastosowanie rozwaru w ogrodzie
Rozwar wielkokwiatowy – ciekawa bylina do ogrodu. Uprawa i zastosowanie rozwaru w ogrodzie

Rozwar wielkokwiatowy to bylina o dużych walorach dekoracyjnych. W pełni rozkwitłe kwiaty ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia