Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Pomysł na skalno-żwirowy ogródek z krzewów i drzew o różnokolorowych liściach
Roślinne kompozycje

Pomysł na skalno-żwirowy ogródek z krzewów i drzew o różnokolorowych liściach

Ten skalny ogródek wypełniają niemal wyłącznie krzewy

Oto pomysł na niebanalny skalno-żwirowy ogródek, który wypełniają niemal wyłącznie krzewy, różniące się wielkością, pokrojem i barwą ulistnienia. Pomysł na ogród: ogród skalno-żiwrowy.

Pomimo tego, że w tym skalno-żwirowym ogródku nie ma kwiatów, uwagę przyciąga kolor kompozycji, dzięki zastosowaniu odmian o bordowych i dwubarwnych zielono-białych liściach. Taki skalniak to pewniak. Jest bardzo łatwy w pielęgnacji (bo rośliny, które go tworzą, nie wymagają specjalnego traktowania, są odporne na suszę i mróz, rzadko zasiedlane przez szkodniki oraz atakowane przez choroby) i prawie niezmienny. Jedynie jesienią przybywa trochę kolorów przebarwionych liści, a zimą, gdy opadną, na pierwszy plan wysuwają się iglaki. Żwir, którym wysypano przestrzeń między roślinami, nie tylko podkreśla skalny charakter kompozycji, ale też zapobiega wzrostowi chwastów i zmniejsza parowanie wody z ziemi.

Projektując ogród złożony z krzewów oraz drzew, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ich ostateczne rozmiary i wyobrazić sobie, jak po latach wypełnią przestrzeń. Częstym błędem jest sadzenie ich zbyt gęsto. To może sprawić, że te o większej sile wzrostu zdominują i przysłonią mniejsze oraz bardziej delikatne. Wtedy konieczne stanie się przesadzenie części roślin (co w przypadku drzew i krzewów jest dość kłopotliwe) albo ich wykarczowanie. Wielkość roślin decyduje również o tym w jakiej odległości od ściany budynku zostaną posadzone - nie powinna być ona mniejsza niż docelowa wielkość korony.

Przed posadzeniem roślin musimy przygotować glebę – odchwaścić ją i przekopać na szerokość dwukrotnie większą od bryły korzeniowej, najlepiej na głębokość dwóch szpadli (ziemię tak przekopujemy, by jej dolna, jałowa warstwa pozostała na spodzie). Jeżeli nie była dawno uprawiana i jest nieurodzajna, dodajemy kompostu. Mieszamy go z glebą w proporcji 1:1.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Płyta CD "Najpiękniejsze rośliny w ogrodowych kompozycjach"
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Jesienna dekoracja stołu
Jesienna dekoracja stołu

Tak wygląda od tygodnia mój stół:) Za każym razem gdy wracam do domu i spoglądam na...

Przeczytaj też:
Funkie (hosty) - rośliny ozdobne z liści
Funkie (hosty) - rośliny ozdobne z liści

Funkia (hosta) to roślina, która bardzo dobrze czuje się w naszym klimacie. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia