Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Skalniaki: rośliny i kamienie w ogrodowej kompozycji
Roślinne kompozycje

Skalniaki: rośliny i kamienie w ogrodowej kompozycji

Skalniak to kompozycja roślin i kamieni

Skalniaki to popularne elementy ogrodu. Na skalniakach dobrze się komponują rośliny obok kamieni. Warto więc znaleźć miejsce w ogrodzie na skalniak, choćby niewielki.

W ogrodach chętnie eksponowane są wydobyte z ziemi, przywiezione z okolicy lub kupione w centrum ogrodniczym kamienie i głazy. Nadają się one do tworzenia różnych form ogrodów skalnych. Tajemnica pięknego ogródka skalnego leży w sposobie ułożenia kamieni i w doborze roślin. Im bardziej skalniak jest naturalny i przypomina środowisko górskie, tym lepiej.

Skalniaki: podłoże do skalniaków

Najlepszym podłożem dla roślin rosnących w ogrodach skalnych jest gleba przepuszczalna i niezbyt żyzna (na zasobnej rośliny rosną zbyt intensywnie) z dodatkiem odkwaszonego torfu (nieodkwaszonego dla roślin wrzosowatych). Jeżeli sadzimy rośliny wysokogórskie, 50–70 proc. podłoża powinny stanowić piasek i rozdrobniony kamień różnej wielkości, a pozostałą część – ziemia żyzna. Dla roślin wapniolubnych zamiast tłucznia kamiennego warto użyć rozdrobnionego gruzu i sproszkowanej starej zaprawy murarskiej czy tynku. Jeżeli sadzimy rośliny pochodzące z terenów położonych niżej, ziemia powinna być bardziej zasobna w próchnicę i składniki pokarmowe i składać się w 70–80 proc. z ziemi żyznej i torfu, a w pozostałych 20–30 proc. z piasku gruboziarnistego.

Skalniak na skarpie

Najczęściej ogródki skalne buduje się na naturalnych lub sztucznie wzniesionych skarpach. Kamienie na skarpie muszą być starannie układane: najniżej powinny się znaleźć największe, ale wyżej trzeba układać je w sposób urozmaicony, aby uniknąć monotonii. Ważny jest sposób kładzenia kamieni.
Kolejne elementy należy zagłębić w skarpie co najmniej w 2/3 ich długości, niezależnie od tego, czy układane są równolegle lub prostopadle do podłoża, czy też prostopadle do powierzchni skarpy. Niestabilnie ułożone kamienie będą się osuwać pod wpływem wody opadowej lub podczas prac pielęgnacyjnych.
Bardzo ważny jest też sposób ukształtowania sztucznej bryły ogrodu skalnego. Warto modelować ją tak, aby umożliwić zbliżanie się do wszystkich roślin, bo wiele z nich osiąga niewielkie rozmiary i z daleka nie będą widoczne.
Najlepiej poprowadzić ścieżkę wokół czy obok skalniaka. Interesującym elementem mogą być kamienne schody prowadzące na wzniesienie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się roślinami oglądanymi z bliska.

Rabata z roślin i kamieni

Na płaskim terenie dobrze wyglądają kamienie i głazy różnej wielkości obsadzone roślinami. Ponieważ na takiej rabacie panują mniej spartańskie warunki niż na skarpach, można tu też sadzić rośliny bardziej wymagające.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com, Jerzy Kala
Źródło: Murator Numer Specjalny Zadbany Ogród
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Zagadka
Zagadka

Mam dla Was zagadkę... Jakie kwiaty widzicie na zdjęciu? Podpowiem, że jest kilka gatunków. Jeden z...

Przeczytaj też:
Najpopularniejsze rośliny dwuletnie do ogrodu. Zasady uprawy kwiatów dwuletnich
Najpopularniejsze rośliny dwuletnie do ogrodu. Zasady uprawy kwiatów dwuletnich

Do najpopularniejszych kwitnących roślin dwuletnich uprawianych w ogrodach należą malwy, bratki, niezapominajki, ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia