Rośliny na skalniak - wiosenna piątka skalna, czyli 5 najpopularniejszych bylin na skalniaki

2023-10-19 16:59

Wśród roślin najczęściej sadzonych na skalniakach wymienia się tzw. bylinową piątkę skalną. Poznaj 5 najpopularniejszych kwitnących bylin na skalniaki. Zobacz, jakie rośliny polecane są na skalniaki.

Jeśli planujesz założyć skalniak w ogrodzie, dobrze przemyśl dobór roślin na skalniaki. Zastanawiasz się, co posadzić na skalniaku, by szybko stworzyły gęste poduszki  liści i kaskady kwiatów? Zdecyduj się na byliny należące do wiosennej piątki skalnej. Jest to grupa pięciu popularnych bylin kwitnących wiosną. Doskonale nadają się do sadzenia w ogrodach skalnych czy alpinariach, a także do obsadzania murków ogrodowych.

Poznaj wiosenną bylinową piątkę skalną!

Spis treści

  1. Top 5 kwitnących bylin na skalniak
  2. Smagliczka skalna z wiosennej piątki skalnej
  3. Płomyk szydlasty z wiosennej piątki skalnej
  4. Gęsiówka kaukaska z wiosennej piątki skalnej
  5. Ubiorek wiecznie zielony z wiosennej piątki skalnej
  6. Żagwin ogrodowy z wiosennej piątki skalnej
  7. Byliny na skalniak - wymagania i zastosowanie
  8. Zobacz zdjęcia wiosennej piątki skalnej

Top 5 kwitnących bylin na skalniak

Do bylinowej piątki skalnej należą: smagliczka skalna, płomyk szydlasty, gęsiówka kaukaska, ubiorek wiecznie zielony, żagwin ogrodowy.

Smagliczka skalna z wiosennej piątki skalnej

Smagliczka skalna kwitnie od kwietnia do maja. Ma drobne, intensywnie żółte, przyjemnie miodowo pachnące kwiaty, które zebrane są w okazałe kwiatostany – baldachogrona. Bylina osiąga od 10 do 15 cm wysokości. Tworzy zwarte zielono-żółte dywany. Efektownie prezentuje się na tle dużych kamieni i murków.

Płomyk szydlasty z wiosennej piątki skalnej

Płomyk szydlasty, czyli floks szydlasty, należy do ścisłego grona najważniejszych roślin na skalniaki. To niska bylina (osiąga zaledwie 10-15 cm wysokości), mocno rozrastająca się na boki i tworząca z czasem duże, rozłożyste kobierce. Kitnie wiosną (w kwietniu i maju) niezwykle obficie, niemal całkowicie pokrywając się licznymi, niedużymi kwiatami.

Gęsiówka kaukaska z wiosennej piątki skalnej

Gęsiówka kaukaska to długowieczna bylina o poduszkowatym pokroju, dorastająca do 10-20 cm wysokości. Jest chętnie sadzona na rabatach, skalniakach i przy murkach. Ma gęsto ulistnione pędy, a liście utrzymują się na roślinie w czasie zimy. Kwitnie wiosną (od marca do kwietnia, czasem do maja) i tak obficie, że prawie nie widać liści. Kwiaty są śnieżnobiałe, miododajne, zebrane w groniaste kwiatostany.

Ubiorek wiecznie zielony z wiosennej piątki skalnej

Ubiorek wiecznie zielony to bylina o pędach rozrastających się w kobierce o średnicy nawet do około 1 m. Główną ozdobą rośliny są pojawiające się w maju i czerwcu białe, asymetrycznie zbudowane kwiaty, zebrane w charakterystyczne baldachowate grona. Dodatkowym walorem tej rośliny są skórzaste, ciemnozielone i równowąskie liście ok. 5 cm długości, które nie opadają na zimę.

Żagwin ogrodowy z wiosennej piątki skalnej

Żagwin ogrodowy to niska bylina o kępiastym pokroju, która ma zaledwie do 5-15 cm wysokości. Szybko się rozrasta, tworząc gęste i rozłożyste poduchy lub kobierce. Jego największą ozdobą są pojawiające się na przełomie kwietnia i maja drobne, ale bardzo liczne kwiaty o fioletowej lub różowej barwie. W okresie kwitnienia kwiaty niemal całkowicie zasłaniają liście, tworząc efektowną, kolorową plamę. To doskonała bylina na rabaty, skalniaki i do obsadzania ogrodowych murków.

Byliny na skalniak - wymagania i zastosowanie

Byliny wchodzące w skład wiosennej piątki charakteryzują się podobnymi wymaganiami co do warunków uprawy oraz zabiegów pielęgnacyjnych, co sprawia, że z powodzeniem można je sadzić obok siebie.

Byliny na skalniaki znakomicie spełniają rolę roślin okrywowych: szybko się rozrastają, zakrywając całkowicie powierzchnię. Dlatego nadają się do sadzenia pod wyższymi roślinami, wypełniania pustych miejsc na rabatach bylinowych. Do tego atrakcyjnie wyglądają w pojemnikach.

Byliny te dobrze wyglądają w zestawieniu z innymi wiosennymi bylinami o podobnym typie wzrostu. Stanowią także doskonałe uzupełnienie posadzonych na skalniaku drzew i krzewów liściastych i iglaków. Rośliny te mają przeciętne wymagania glebowe, są odporne na mróz, choroby i szkodniki.

pamiętaj!

Wybierając byliny na skalniaki pamiętaj, że tam gdzie silnie operuje słońce należy posadzić rośliny tolerujące okresową suszę. Jeżeli jednak zamierzamy kierować się jedynie walorami kompozycyjnymi roślin na skalniaki i nie chcemy różnicować ich pod kątem wymagań, zainstalujmy system nawadniania, na przykład linię kroplującą.

Poznaj też:

Zobacz zdjęcia wiosennej piątki skalnej

Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska
Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie