Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Rabaty bylinowe: co poprawi wygląd rabaty bylinowej
Roślinne kompozycje

Rabaty bylinowe: co poprawi wygląd rabaty bylinowej

Dobrze zaprojektowana i odpowiednio pielęgnowana rabata bylinowa będzie zdobić ogród wiele lat. Podpowiadamy jakie zabiegi pielęgnacyjne poprawią wygląd rabaty bylinowej. Pielęgnacja rabaty bylinowej.

Prace pielęgnacyjne, od których zależy wygląd rabaty bylinowej to porządkowanie przestrzeni, odmładzanie, podpieranie pędów bylin, usuwanie przekwitłych kwiatów.

Porządkowanie przestrzeni rabaty bylinowej

Wiosną należy usunąć część roślin, które mogłyby zagłuszyć te rosnące wolniej. Trzeba też dbać o to, żeby linia rabaty była idealnie równa. Od strony trawnika docina się ją szpadlem. Trwałym rozwiązaniem jest położenie wzdłuż rabaty niskiego obrzeża. Przestrzeń między roślinami można wyściółkować przekompostowaną korą.

Odmładzanie rabat bylinowych

Uprawiane w jednym miejscu byliny po pewnym czasie gorzej rosną i słabiej kwitną. Niektóre zamierają od środka, a kwitnienie przenosi się na obrzeże karpy. To znak, że należy je wykopać, podzielić i przesadzić. Większość bylin dzieli sie co 5–8 lat, ale na przykład irysy bródkowe powinny być rozsadzane co 2–3 lata.

Podpieranie pędów bylin

Pod wpływem deszczu oraz wiatru pokładają się i roślina traci ładny pokrój – szczególnie narażone są byliny o cienkich pędach oraz dużych i ciężkich kwiatach, np. piwonie. Trzeba je podeprzeć, stosując gotowe podpory z drutu lub tworzywa. Można też wbić w ziemię gałęzie i posplatać je tak, by powstała luźna konstrukcja.

Usuwanie przekwitłych kwiatów

Przekwitłe kwiaty szpecą i osłabiają roślinę. Niektóre byliny przycięte przy ziemi (np. chabry górskie, kocimiętki, łubiny, przymiotna, ostróżki) zakwitną ponownie pod koniec lata. Część kwiatostanów można pozostawić, jeżeli planuje się rozmnożyć rośliny z nasion oraz dla ptaków, by miały co jeść zimą.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska- Gorączko
Autor zdjęć: photos.com
Źródło: Murator Poradnik Zrób to sam
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Pastelowe bukiety
Pastelowe bukiety

Kolejny pudrowy słodziak :) Na bazie róż prima balerina, róży gałązkowej bombastic i...

Przeczytaj też:
Azalie i różaneczniki: piękne krzewy do ogrodu
Azalie i różaneczniki: piękne krzewy do ogrodu

Azalie i różaneczniki (rododendrony) to jedne z najpiękniejszych krzewów - warto posadzić ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia