Jak poprawić wygląd rabaty bylinowej?

2013-07-09 14:00

Dobrze zaprojektowana i odpowiednio pielęgnowana rabata bylinowa będzie zdobić ogród wiele lat. Podpowiadamy jakie zabiegi pielęgnacyjne poprawią wygląd rabaty bylinowej.

Prace pielęgnacyjne, od których zależy wygląd rabaty bylinowej to porządkowanie przestrzeni, odmładzanie, podpieranie pędów bylin, usuwanie przekwitłych kwiatów.

Porządkowanie przestrzeni rabaty bylinowej

Wiosną należy usunąć część roślin, które mogłyby zagłuszyć te rosnące wolniej. Trzeba też dbać o to, żeby linia rabaty była idealnie równa. Od strony trawnika docina się ją szpadlem. Trwałym rozwiązaniem jest położenie wzdłuż rabaty niskiego obrzeża. Przestrzeń między roślinami można wyściółkować przekompostowaną korą.

Odmładzanie rabat bylinowych

Uprawiane w jednym miejscu byliny po pewnym czasie gorzej rosną i słabiej kwitną. Niektóre zamierają od środka, a kwitnienie przenosi się na obrzeże karpy. To znak, że należy je wykopać, podzielić i przesadzić. Większość bylin dzieli się co 5–8 lat, ale na przykład irysy bródkowe powinny być rozsadzane co 2–3 lata.

Podpieranie pędów bylin

Pod wpływem deszczu oraz wiatru pokładają się i roślina traci ładny pokrój – szczególnie narażone są byliny o cienkich pędach oraz dużych i ciężkich kwiatach, np. piwonie. Trzeba je podeprzeć, stosując gotowe podpory z drutu lub tworzywa. Można też wbić w ziemię gałęzie i posplatać je tak, by powstała luźna konstrukcja.

Usuwanie przekwitłych kwiatów

Przekwitłe kwiaty szpecą i osłabiają roślinę. Niektóre byliny przycięte przy ziemi (np. chabry górskie, kocimiętki, łubiny, przymiotna, ostróżki) zakwitną ponownie pod koniec lata. Część kwiatostanów można pozostawić, jeżeli planuje się rozmnożyć rośliny z nasion oraz dla ptaków, by miały co jeść zimą.

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie