Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Rabaty bylinowe: co poprawi wygląd rabaty bylinowej
Roślinne kompozycje

Rabaty bylinowe: co poprawi wygląd rabaty bylinowej

Dobrze zaprojektowana i odpowiednio pielęgnowana rabata bylinowa będzie zdobić ogród wiele lat. Podpowiadamy jakie zabiegi pielęgnacyjne poprawią wygląd rabaty bylinowej. Pielęgnacja rabaty bylinowej.

Prace pielęgnacyjne, od których zależy wygląd rabaty bylinowej to porządkowanie przestrzeni, odmładzanie, podpieranie pędów bylin, usuwanie przekwitłych kwiatów.

Porządkowanie przestrzeni rabaty bylinowej

Wiosną należy usunąć część roślin, które mogłyby zagłuszyć te rosnące wolniej. Trzeba też dbać o to, żeby linia rabaty była idealnie równa. Od strony trawnika docina się ją szpadlem. Trwałym rozwiązaniem jest położenie wzdłuż rabaty niskiego obrzeża. Przestrzeń między roślinami można wyściółkować przekompostowaną korą.

Odmładzanie rabat bylinowych

Uprawiane w jednym miejscu byliny po pewnym czasie gorzej rosną i słabiej kwitną. Niektóre zamierają od środka, a kwitnienie przenosi się na obrzeże karpy. To znak, że należy je wykopać, podzielić i przesadzić. Większość bylin dzieli sie co 5–8 lat, ale na przykład irysy bródkowe powinny być rozsadzane co 2–3 lata.

Podpieranie pędów bylin

Pod wpływem deszczu oraz wiatru pokładają się i roślina traci ładny pokrój – szczególnie narażone są byliny o cienkich pędach oraz dużych i ciężkich kwiatach, np. piwonie. Trzeba je podeprzeć, stosując gotowe podpory z drutu lub tworzywa. Można też wbić w ziemię gałęzie i posplatać je tak, by powstała luźna konstrukcja.

Usuwanie przekwitłych kwiatów

Przekwitłe kwiaty szpecą i osłabiają roślinę. Niektóre byliny przycięte przy ziemi (np. chabry górskie, kocimiętki, łubiny, przymiotna, ostróżki) zakwitną ponownie pod koniec lata. Część kwiatostanów można pozostawić, jeżeli planuje się rozmnożyć rośliny z nasion oraz dla ptaków, by miały co jeść zimą.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska- Gorączko
Autor zdjęć: photos.com
Źródło: Murator Poradnik Zrób to sam
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Idą Święta!!
Idą Święta!!

Już za dwa tygodnie Boże Narodzenie. Trzeba kupić gwiazdy betlejemskie do domu. Choć najbardziej...

Przeczytaj też:
Jak stosować Agrowłókninę - poradnik ściółkowania agrowłókniną
Jak stosować Agrowłókninę - poradnik ściółkowania agrowłókniną

Pośród właścicieli posesji, którym zależy na zadbanym, zachwycającym roślinnością przydomowym ogrodzie, coraz ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia