Rabata w cieniu drzewa

2010-06-07 2:00

Oto kompozycja stworzona z roślin, które najlepiej czują się na stanowiskach półcienistych lub cienistych. Taki zestaw można posadzić nie tylko pod drzewem, ale w każdy innym miejscu, gdzie słońce rzadko zagląda.

Rabata utrzymana jest w tonacji biało-zielonej z delikatnymi akcentami fioletu. Głównym elementem aranżacji jest laurowiśnia wschodnia, odmiana ‘Otto Luyken’. Jest to krzew o dość regularnym pokroju i ciemnych błyszczących liściach oraz białych kwiatach pojawiających się w maju. Sadząc go trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż wolno rośnie. Pionowym akcentem rabaty jest cis pospolity, odmiana ‘Fastigiata Aurea’. Jego złotawe igły dodadzą nieco blasku kompozycji. Z drugiej strony proponuję posadzić odmianę ‘Schneerple’ azalii japońskiej. Oprócz krzewów do obsadzenia rabaty wybrano paprocie: wietlicę samiczą ‘Plumosum’ oraz narecznicę mocną ‘Crispa’. Rośliny te doskonale czują się w cieniu drzew. Opisane wyżej rośliny wymagają kwaśniejszej gleby, dlatego przygotowane pod ich sadzenie doły należy wypełnić mieszanką ziemi ogrodniczej oraz torfu.

Z przodu rabaty posadzono kilka gatunków bylin. Znajdzie się tu miejsce dla funkii ‘Golden Prayers’ o intensywnie zielonych liściach oraz funkii ‘Ginko Craig’ o liściach wąskich, biało obrzeżonych. Nieco bardziej z tyłu, tuż przy narecznicy mocnej posadzić można funkię ‘Blue Shadow’, która charakteryzuje się ma zielono-niebieskim ulistnieniem. Funkie są roślinami ozdobnymi głównie z liści, jednak ich kwiaty (w odcieniach bieli i fioletów), osadzone na wzniesionych pędach, również są atrakcyjne.

Kompozycję dopełniają byliny o białych kwiatach: bodziszek korzeniasty oraz zawilec gajowy. Kwitnącym akcentem w narożu rabaty jest tawułka Arendsa, odmiana ‘Deutschland’, która wyróżnia się oryginalnymi, białymi kwiatami. Najniższe piętro kompozycji stanowi kopytnik pospolity. Ta płożąca roślina o nerkowatych, zimozielonych liściach doskonale zadarni miejsce wokół rabaty.

Rabata bylinowa pod koronami drzew

Rośliny zastosowane w rabacie:

  • Zawilec gajowy – Anemone nemorosa (bylina, 20 cm wys., kwiaty białe, kwitnie w IV);
  • Kopytnik pospolity – Asarum europaeum (bylina, 10–15 cm wys., kwiaty niepozorne, kwitnie III–IV);
  • Tawułka japońska ‘Deutschland’ – Astilbe japonica ‘Deutschland’ (bylina, 50 cm wys., kwiaty białe, kwitnie VI–VII);
  • Bodziszek korzeniasty – Geranium macrorrhizum (bylina, 40 cm wys., kwiaty fioletowe, kwitnie V–VI);
  • Narecznica mocna ‘Crispa’ – Dryopteris affinis ‘Crispa’ (paproć, 60–70 cm wys.);
  • Wietlica samicza ‘Plumosum’ – Athyrium filix-femina ‘Plumosum’ (paproć, 60–100 cm wys.);
  • Funkia ‘Blue Shadow’ – Hosta ‘Blue Shadow’ (bylina, 30–60 cm wys., kwiaty białe, kwitnie w VII);
  • Funkia ‘Ginko Craig’ – Hosta ‘Ginko Craig’ (bylina, 30 cm wys., kwiaty fioletowe, kwitnie w VII);
  • Funkia ‘Golden Prayers’ – Hosta ‘Golden Prayers’ (bylina, 30 cm wys., kwiaty fioletowo-białe);
  • Laurowiśnia wschodnia ‘Otto Luyken’ – Prunus laurocerasus ‘Otto Luyken’ (krzew, 100 cm wys., kwiaty białe, kwitnie w V);
  • Azalia japońska ‘Schneerple’ – Rhododendron ‘Schneerple’ (krzew, 30–40 cm wys., kwiaty białe, kwitnie w V);
  • Cis pospolity ‘Fastigiata Aurea’ – Taxus baccata ‘Fastgiata Aurea’ (krzew, 120 cm wys.).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie