Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Przedogródek: między ulicą a domem
Roślinne kompozycje

Przedogródek: między ulicą a domem

Niezależnie od tego, czy w przedogródku posadzimy rośliny kwitnące lub o ozdobnych liściach, drzewa, krzewy czy byliny, musimy pamiętać, że zawsze powinny być zadbane

Przedogródkiem nazywamy część działki położoną w części frontowej. Warto dbać o jej wygląd, bo jest wizytówką posesji.

Przedogródek jest miejscem, w którym przenikają się dwa odmienne typy przestrzeni – publiczna ulicy i prywatna posesji. Można powiedzieć, że powstaje teren
o charakterze półprywatnym, przez który przechodzi się do strefy ściśle prywatnej, jaką jest dom i położony po jego przeciwnej stronie zaciszny ogród. Przedogródek zazwyczaj jest widoczny z ulicy, ale dostępny tylko osobom upoważnionym do przekroczenia granicy wyznaczanej przez ogrodzenie. Wygląd tego miejsca jest bardzo ważny, bo świadczy o mieszkańcach domu – ich gospodarności, pogodzie ducha, otwartości, upodobaniach. Właśnie od przedogródka zależy pierwsze wrażenie, jakie odnoszą goście i interesanci – powinien mieć charakter reprezentacyjny i stanowić ozdobną oprawę części frontowej domu. Często w jego kompozycji dla zaznaczenia rangi miejsca rośliny lub rzeźby umieszcza się symetrycznie po obu stronach wejścia na posesję czy do budynku (elementy te nazywane są „strażnikami”). Ścieżkę prowadzącą do drzwi domostwa dekoruje się ciągiem efektownych nasadzeń. Wzory takich rozwiązań są echem założeń pałacowych i dworskich, a ich korzeni można się doszukiwać nawet w starożytnej Grecji i Rzymie.

Jeżeli posesja otoczona jest ażurowym lub niskim ogrodzeniem, z ulicy rozciąga się widok na dom i znajdujący się przed nim fragment działki. Sposób jej zagospodarowania trzeba starannie przemyśleć i tak wykorzystać rośliny, by podkreślały walory elewacji lub maskowały mankamenty architektury. Jeżeli dom jest cofnięty w głąb działki, można grupy wyższej zieleni posadzić tak, aby tworzyły kulisy osłaniające część przedogródka i budynku, co pozwoli zapewnić sobie nieco intymności. Nie można jednak zapominać, że od strony domu (od drzwi wejściowych, z ganku lub z okna kuchennego) musi być zawsze dobrze widoczne wejście i wjazd na posesję.

Rośliny do przedogródka

Szczególnie często sadzi się w przedogródku drzewa i krzewy zimozielone, które wyglądają efektownie przez cały rok, a nie potrzebują wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli zdecydujemy się na rośliny formowane, musimy się liczyć z koniecznością dwu-trzykrotnego cięcia (wczesną wiosną i w lecie).
Rośliny kwitnące wprowadzają nastrój radości i optymizmu, wymagają jednak systematycznego przycinania więdnących kwiatów i częstego zasilania nawozem odpowiednim dla danej grupy gatunków.
W tej reprezentacyjnej przestrzeni działki może też powstać trawnik. Równo skoszony tworzy dobre tło dla innych roślin, a przy tym eksponuje bryłę budynku. Wymaga jednak systematycznego pielęgnowania. Zdrowa, soczyście zielona murawa utrzymuje się przez cały okres wegetacyjny tylko wtedy, gdy jest regularnie podlewana, koszona i nawożona.
Pewien problem w przedogródku mogą stanowić drzewa. Gdy są duże i rozłożyste, ocieniają teren i często wychylają się poza ogrodzenie. Jeśli więc chcemy przed domem posadzić drzewo, wybierajmy lepiej takie, które nigdy nie urośnie zbyt wielkie. Nadają się tu na przykład sumak octowiec, surmia bignoniowa, grujecznik japoński, rajskie jabłonie, zwisające lub kolumnowe odmiany jarzębu  pospolitego, brzozy, buka, grabu i wiśni piłkowanej, a także drzewa i krzewy szczepione na niskich pniach podkładek.

Wiele domów jednorodzinnych powstaje na niewielkich działkach. Usytuowane są dość blisko ulicy, więc między elewacją a ogrodzeniem pozostaje do zagospodarowania mało miejsca. Zdarza się też, że duży dom zajmuje prawie całą powierzchnię i przedogródek zostaje zredukowany jedynie do skrawka terenu. W takich sytuacjach trzeba szukać rozwiązania prostego a efektownego. A nie potrzeba wiele. Wystarczy smukła grupa roślin o pokroju kolumnowym, kompozycja w pojemniku lub efektowne pnącze rozpięte na pergoli, trejażu, kratce czy wprost na elewacji. Do wąskich przedogródków doskonale nadają się też drzewa formowane (cięte lub rozpinane na stelażach), nad których wzrostem mamy pełną kontrolę.

Rzeźba lub roślina formowana w przedogródku

Starannie dobrane i rozplanowane w przedogródku rośliny przyciągają wzrok, ale można jeszcze spotęgować efekt, umieszczając wśród nich element spinający całą kompozycję. Może to być rzeźba, zegar słoneczny, fontanna czy formowana roślina. Ważne, aby utrzymać odpowiednie proporcje między grupami roślin a elementem dekoracyjnym: nie powinien być zbyt mały, bo zniknie wśród pędów i liści, ani zbyt duży, bo będzie sprawiał przytłaczające wrażenie. Nie powinien też być zbyt kolorowy, chyba że otacza go gładka, jednolita zieleń (np. wyłącznie krzewy zimozielone).

Oświetlenie roślin w przedogródku

Wieczorem przedogródek może wyglądać równie efektownie jak w dzień. Oczywiste jest oświetlenie furtki i wejścia do domu, ale snopem światła można wydobyć z mroku najładniejszą roślinę czy rzeźbę. Nadają się do tego małe reflektory, którymi podświetla się wybrany element, a także lampy na słupkach. Te ostatnie stają się widoczną częścią kompozycji, ważne jest więc, by ich forma harmonizowała z elewacją budynku i charakterem przedogródka.

Przedogródek między ulicą a ogrodzeniem

Szczególnym rodzajem przedogródka jest wąski pas terenu na zewnątrz ogrodzenia, graniczący z chodnikiem. Często jest tu tylko marny wydeptany trawnik, ale bywa, że jego miejsce zajmuje grupa krzewów, kwitnące byliny lub rośliny jednoroczne. W ten sposób przełamana zostaje monotonia szczelnego ogrodzenia, a posesja zyskuje atrakcyjną ozdobę.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Andrzej T. Papliński, Andrzej Szandomirski, Wiktor Greg
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"Lato, lato, lato, ech że ty"
"Lato, lato, lato, ech że ty"

Tak śpiewał Marek Grechuta przywołując piękną porę roku, jaką jest lato: upał, słońce, wszystkie...

Przeczytaj też:
Prosty sposób na gęsty żywopłot: przy zakładaniu żywopłotu użyj agrowłókninę ściółkującą
Prosty sposób na gęsty żywopłot: przy zakładaniu żywopłotu użyj agrowłókninę ściółkującą

Jeśli chcemy mieć w ogrodzie gęsty żywopłot, który stanie się zielonym murem, ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia