Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Projekt ogrodu w stylu swobodnym
Roślinne kompozycje

Projekt ogrodu w stylu swobodnym

Widok na ogród z góry

Ten projekt ogrodu jest utrzymany jest w stylu swobodnym, z akcentami nawiązującymi do ogrodów orientalnych.

Założenie ma charakter naturalistyczny i jego celem jest upodobnienie się do dzikich zakątków przyrody. Trzonem kompozycji są powierzchnie żwirowe, oryginalna nawierzchnia z drewnianych belek i kamiennych płyt oraz ozdobne głazy wkomponowane w roślinność. Duży wpływ na charakter ogrodu ma precyzyjnie dobrana roślinność. Mnogość azalii i rożaneczników, różne odmiany magnolii, ozdobne wiśnie i klony palmowe oraz rozległe kępy bylin, wspólnie budują atmosferę wnętrza ogrodowego.

Prawdziwą ozdobą są drzewa: okazałe magnolie, zwiewne wiśnie, purpurowolistne śliwy, każdej wiosny obsypują się kwiatami. Oryginalną formą zwracają uwagę ażurowe klony palmowe oraz świerki Brewera o długich, malowniczo przewieszających się pędach, a także „płaczące” sosny.
Dopełnieniem całości ogrodu są odpowiednio dobrane akcenty małej architektury w postaci mebli ogrodowych i oświetlenia, utrzymane w subtelnym, orientalnym charakterze.

Ogród podzielono na strefy funkcjonalne: wejściową, towarzyską, rekreacyjną i użytkową.

1. Strefa wejściowa

jest najbardziej zacienioną częścią ogrodu. Podjazd wyłożony kamiennymi płytami oraz ścieżka wejściowa z drewnianych belek, ułożone zostały w żwirze, który wypełnia również przestrzenie między cieniolubną roślinnością. Wejście na działkę podkreślają dwie posadzone symetrycznie po obu stronach furtki sosny, o malowniczo powyginanych pędach i „płaczących” koronach.

Najważniejsze rośliny w strefie wejściowej:
Sosna wejmutka ‘Pendula’ (Pinus strobus) – wysoki krzew o płaczącym pokroju i malowniczo zwisających pędach;

Azalia wielkokwiatowa ‘Klondyke’ (Rhododendron) – krzew o ciemnozielonych liściach i pomarańczowych kwiatach (kwitnie w V i VI);
Kalmia szerokolistna ‘Ostibo Red’
(Kalmia latifolia)  – zimozielony krzew o wyprostowanym,luźnym pokroju i dużych kwiatach – czerwonych w pąku i różowych po otwarciu (VI);
Magnolia purpurowa ‘Nigra’ (Magnolia liliflora)  – powoli rosnący krzew o jasnozielonych liściach i rubinowoczerwonych kwiatach (IV–V);
Funkia Siebolda (Hosta sieboldiana) – bylina o dużych niebieskozielonych liściach i fioletowych kwiatach (VI–VII).

2. Strefa towarzyska

ścieżka z drewnianych belek, ułożona na przemian z kamiennymi płytami, w żwirze, prowadzi dalej do drewnianego tarasu, na którym umieszczono drzewko bonsai w pojemniku. Z tej części ogrodu rozciąga się widok na znajdujący się w pobliżu rozległy staw, malownicze grupy drzew i krzewów oraz ogródek warzywno ziołowy.
Przy południowej elewacji domu znajduje się kompozycja roślinno-żwirowa, w której przeważają wrzosy i wrzośce, a także karłowe świerki.

Najważniejsze rośliny w strefie towarzyskiej:
Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ (Prunus cerasifera) – niskie drzewo o regularnej, kulistej koronie, ciemnoróżowych kwiatach (IV) i połyskujących ciemnopurpurowych przez cały sezon liściach;
Klon palmowy (Acer palmatum) – niskie drzewko o malowniczej, parasolowatej koronie, i zielonych, wachlarzowatych liściach;
Świerk pospolity ‘Nidiformis’ (Picea abies)  – karłowy krzew o płasko kulistym pokroju i krótkich, jasnozielonych igłach;
Wrzos pospolity ‘Allegretto’ (Calluna vulgaris)  – gęsta krzewinka  o żółtozielonych liściach, obficie kwitnąca purpurowoczerwonymi kwiatami (VIII–IX).

Warto wiedzieć

Pracownia Sztuki Ogrodowej

Pracownia Sztuki Ogrodowej

www.sztuka-ogrodowa.pl

3. Strefa rekreacyjna

w głębi ogrodu, w otoczeniu drzew i dużych połaci bylin, znajduje się rozległy staw. Drewniano-żwirowa nawierzchnia przy stawie przechodzi w obszerny plac, wykonany również z drewnianych belek, umieszczonych w żwirze. Zwieńczenie placu stanowią ozdobne wiśnie, o rozłożystych koronach, obsypujące się na wiosnę różowymi kwiatami. Na drugim brzegu stawu rozciąga się rozległa kompozycja z traw i bylin oraz roślinności okrywowej. W tej części ogrodu znajduje się też kolekcja azalii i różaneczników różnych odmian, kwitnących od wiosny do początku lata w odcieniach bieli, różu i karminu.

Najważniejsze rośliny w strefie rekreacyjnej:
Magnolia japońska (Magnolia kobus) – drzewo o piramidalnej koronie i dużych, ozdobnych białych kwiatach (IV/V);
Wiśnia piłkowana ‘Fugenzo’ (Prunus serrulata) – drzewo o rozłożystej koronie, wiosną obficie kwitnące na różowo (V);
Azalia wielkokwiatowa ‘Persil’ (Rhododendron)  – krzew o luźnym pokroju i efektownych białych kwiatach (V);
Liliowiec ogrodowy ‘Red Magic’ (Hemerocallis hybrida) – odmiana o długich, wąskich liściach tworzących obfite kępy oraz kwiatach w odcieniu karminowoczerwonym (VI–VIII);
Wiśnia płacząca (Prunus pendula) – krzew o płożących pędach i delikatnych, różowych kwiatach;
Bambus Sasa veitchii – bambus, niska roślina zadarniająca o skórzastych, żółtoobrzeżonych liściach.

4. Strefa użytkowa

niewielki ogródek ziołowo-warzywny - trzy rabaty przedzielone nawierzchnią z drewnianych belek.

Koncepcja wykonania ogrodu autorstwa Pracowni Sztuki Ogrodowej.
Projekt "Domu w Kardamonie" autorstwa biura projektow Archon+.

Autor tekstu: Pracownia Sztuki Ogrodowej
Autor zdjęć: Pracownia Sztuki Ogrodowej
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Susza ale roślinki żyją

Dzisiaj zerwałam wiśnie, garść malin i kilka truskawek z naszej działeczki. Szczypiorek, sałatę...

Przeczytaj też:
Rozwar wielkokwiatowy – ciekawa bylina do ogrodu. Uprawa i zastosowanie rozwaru w ogrodzie
Rozwar wielkokwiatowy – ciekawa bylina do ogrodu. Uprawa i zastosowanie rozwaru w ogrodzie

Rozwar wielkokwiatowy to bylina o dużych walorach dekoracyjnych. W pełni rozkwitłe kwiaty ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia