Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Powojniki: kwitnące pnącza. wymagania, pielęgnacja i gatunki powojników
Roślinne kompozycje

Powojniki: kwitnące pnącza. wymagania, pielęgnacja i gatunki powojników

Wśród wielu rodzajów pnączy uprawianych w naszych ogrodach, powojniki cieszą się niezwykłą popularnością. Przeczytaj, jakie są wymagania i zastosowanie powojników w ogrodzie. Gatunki powojników.

Szukając powojników do naszego ogrodu możemy wybierać z mnogości gatunków i odmian o różnych barwach, rozmiarach i kształtach kwiatów.
Powojniki znakomicie nadają się o obsadzania pergoli bądź altan. Niektóre gatunki powojników mogą stanowić ciekawą alternatywę dla trawnika – płożąc się po ziemi ładnie pokrywają duże powierzchnie w ogrodzie. Co ciekawe, ozdobą są także owocostany powojników.
Odmiany o okazałych kwiatach wymagają większej pielęgnacji, ale są też gatunki i odmiany mało kłopotliwe w uprawie, a urokiem dorównujące tym bardziej wymagającym. Warto poznać różnorodność gatunków i odmian oraz warunki, jakie należy im zapewnić, zanim zdecydujemy się posadzić je w swoim ogrodzie.

Powojniki: wymagania powojników

Powojniki najlepiej czują się na glebach żyznych, próchnicznych, zasobnych w wapń, stale umiarkowanie wilgotnych, ale nie podmokłych. Są bardzo wrażliwe na suszę i niską wilgotność powietrza, źle rosną w miejscach.
Powojniki botaniczne i bylinowe mają najczęściej mniejsze wymagania niż wielkokwiatowe. W zależności od gatunku i odmiany, powojniki nadają się na stanowiska słoneczne bądź półcieniste. Na słonecznych stanowiskach doskonale rosną odmiany o kwiatach ciemnoniebieskich, fioletowych, czerwonych, takie jak ‘The President’, ‘Kacper’, ‘Lady Betty Balfour’, ‘Ernest Barkham’, ‘Gipsy Queen’, ‘Dutches of Edinborough’, ‘Kiri Te Kanawa’, ‘Matka Siedliska’, ‘Sylvia Denny’, ‘Veronica’s choice’, ‘Vyvyan Pennell’. Na stanowiskach półcienistych możemy sadzić odmiany o kwiatach pastelowych, jasnych, np. ‘Comtesse de Bouchaud’, ‘Błękitny Anioł’ – tolerują półcień, co sprzyja ich obfitszemu kwitnieniu i lepszemu wybarwieniu się kwiatów.

Powojniki: zastosowanie powojników w ogrodzie

Pnączami tymi możemy osłaniać ogrodzenia, altany, pergole, kraty, pręty, tyczki, drzewa. Mogą rosnąć przy ścianach, pod warunkiem że postawimy podporę. Wiele odmian powojników doskonale sprawdza się w roli roślin okrywowych, tworząc kwieciste kobierce.

Pielęgnacja i cięcie powojników

Należy co jakiś czas kontrolować, czy na roślinach nie pojawiły się szkodniki (np. przędziorki, mszyce) bądź choroby (np. mączniak prawdziwy – objawem jest biały nalot na górnej stronie liści). Niebezpiecznym szkodnikiem są nornice, które mogą podgryzać korzenie powojników. Aby zapobiec ich żerowaniu należy rośliny sadzić owinięte siatką drucianą lub grubą siatką plastikową o drobnych oczkach. Należy też pamiętać o usuwaniu obeschniętych liści.
Powojniki, niezależnie od grupy, zaraz po posadzeniu należy obciąć do wysokości 30 cm od ziemi, nad parą zdrowych pąków. Powojniki wielkokwiatowe kwitną dwa razy w sezonie, przycinamy je w drugim roku po posadzeniu do wysokości około 70 cm, a w następnych latach do wysokości 100–150 cm. Należy usuwać chore pędy, a wiotkie i słabe ucinać na długości 30 cm, zawsze 1 cm nad parą zdrowych pąków. Powojniki kwitnące tylko latem w drugim roku po posadzeniu przycina się do wysokości 40 cm, w następnych latach o 10 cm wyżej. Powojników kwitnących wczesną wiosną, obsypanych masą drobniutkich kwiatów, nie tnie się wcale.

Powojniki: przykładowe gatunki powojników

Powojnik alpejski (Clematis alpina) – rośnie w naturze nad brzegami rzek alpejskich, jest pod ochroną. Gatunek ten jest całkowicie odporny na mróz, a także bardziej wytrzymały na niekorzystne warunki glebowo-klimatyczne niż mieszańce ogrodowe. Pędy dorastają do dwóch metrów długości. Kwiaty są pojedyncze, na długich szypułkach, średnicy 4–6 cm, mniejsze niż u mieszańców ogrodowych, zwisające, czteropłatkowe, niebieskofioletowe. Spotyka się również odmiany o kwiatach białych, różowych i czerwonobrązowych. Kwitnie od maja do sierpnia.

Powojnik Jackmana
(Clematis x Jackmanii)– mieszaniec powstały ze skrzyżowania Clematis languinosa i Clematis viticella (oba gatunki pochodzą z rejonu Morza Śródziemnego). Ma cienkie i wiotkie pędy, dorastające do 3–4 m, czepiające się podpór ogonkami liściowymi. Liście są nieparzystopierzaste.

Powojnik wielopłatkowy
(Clematis macropetala) charakteryzuje się większą odpornością na mróz i warunki glebowo-klimatyczne od mieszańców ogrodowych. Pędy dorastają do 3 m długości. Liście są podwójne, trzylistkowe, listki małe, głęboko piłkowane, mogą być klapowane. Kwiaty są mniejsze niż u mieszańców ogrodowych, dzwonkowate, w miarę kwitnienia otwierają się szeroko. Może być uprawiany w pojemnikach.

Autor tekstu: Pracownia Sztuki Ogrodowej
Zdjęcia:: fot. 1: www.flickr.com/photos/frield/3525351474/, autor: Dave-F; fot. 2: www.flickr.com/photos/colinsd40/3778518679/, autor: Colin-47; fot. 3: www.flickr.com/photos/14646075@N03/4653099853/, autor: digital cat
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

amarantowe wesele
amarantowe wesele

Uwielbiam intensywne kolory. Zdecydowanie lepiej podkreslają wystrój sali weselnej. Nie...

Przeczytaj też:
Ostrokrzewy: krzewy o dekoracyjnych liściach i owocach
Ostrokrzewy: krzewy o dekoracyjnych liściach i owocach

Ostrokrzewy to krzewy o ozdobnych liściach oraz owocach. Wśród ponad 300 gatunków ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia