Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy
Roślinne kompozycje

Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy

Forsycja pośrednia
Jest to jeden z najwcześniej kwitnących krzewów – żółte kwiaty rozwijają się, zanim pojawią się liście. Ma wysokość 2-3 m, ale są też odmiany karłowe, których wysokość nie przekracza 1 m. Choć dobrze rośnie w każdej ogrodowej glebie, preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne i dość wilgotne. Dobrze znosi warunki miejskie. Świetnie wygląda posadzona samotnie, ale nadaje się też na żywopłoty swobodnie rosnące i formowane. Co roku po przekwitnięciu należy przyciąć pędy o 1/2 do 2/3 wysokości, a najstarsze wyciąć przy ziemi

Krzewy tworzą szkielet ogrodu i są łatwe w uprawie. Wiele z nich pięknie kwitnie. Można tak dobrać krzewy do ogrodu, aby zdobiły go od wiosny do jesieni. Kwitnące krzewy do ogrodu.

Krzewy są ważnym elementem urządzania przestrzeni ogrodowej. Można z nich tworzyć żywopłoty formowane i nieformowane lub dzielić nimi działkę na kameralne wnętrza. Sprawdzają się też jako jeden ze składników ogrodowych kompozycji i jako rośliny soliterowe, które przyciągają uwagę niezwykłą barwą albo interesującą formą. W zasięgu wzroku powinny się znaleźć zwłaszcza krzewy o efektownych kwiatach.

Odpowiednie miejsce dla krzewów w ogrodzie

Żeby krzewy dobrze się rozrastały i obficie kwitły, trzeba im zapewnić odpowiednie do ich wymagań środowisko. Zazwyczaj potrzebują żyznej, umiarkowanie wilgotnej ziemi z dużą zawartością próchnicy. Większość preferuje miejsca słoneczne, jednak są i takie, które lepiej się czują w lekkim cieniu. Trzeba pamiętać o tym, że nie wszyst­kie krzewy są tak samo wytrzymałe na mróz. Dlatego zawsze, zanim kupimy roślinę, warto sprawdzić, jakie ma wymagania, i zapewnić jej odpowiednie stanowisko – wtedy przez wiele lat właściwie pielęgnowany krzew będzie nas cieszył efektownym wyglądem.
Przed posadzeniem krzewu trzeba dokładnie oczyścić i odchwaścić podłoże. Następnie przygotować dostatecznie duży dół. Jeśli sadzimy roślinę z odkrytymi korzeniami, powinien być takiej wielkości, by korzenie swobodnie się w nim zmieściły. Jeżeli jest to krzew z bryłą korzeniową owiniętą tkaniną czy siatką lub uprawiany w pojemniku, dół powinien mieć średnicę dwukrotnie większą od średnicy bryły korzeniowej i głębokość 40-50 cm. Kopiąc go, powinno się zadbać, aby żyzna ziemia z wierzchniej warstwy nie została zmieszana z podglebiem pozbawionym próchnicy (łatwo można je odróżnić, bo część żyzna jest znacznie ciemniejsza od podglebia). Na dno dołu warto nasypać kilka szpadli kompostu lub ziemi urodzajnej, następnie należy umieścić krzew tak, aby szyjka korzeniowa, czyli miejsce, z którego wyrastają pędy, znalazła się na poziomie terenu lub kilka centymetrów poniżej i zasypać urodzajną ziemią (glebę ogrodową warto wymieszać pół na pół z kompostem). Następnie trzeba starannie udeptać ziemię wokół krzewu tak, aby powstało zagłębienie (będzie się w nim gromadziła woda potrzebna roślinie), a na koniec go podlać.

Czy należy ciąć krzewy? Kiedy wykonać ten zabieg?

Krzewy przesadzane z pojemników nie muszą być przycinane po posadzeniu w ogrodzie. Jeżeli jednak nie są gęste albo mają mało kształtne korony, warto to zrobić. Bezwzględnie wymagają tego rośliny, które były sadzone z odkrytymi korzeniami. Zabieg ten wykonuje się po ustąpieniu zimowych mrozów. Pędy skracamy nawet o 2/3 długości, tak by na każdym pozostało trzy-pięć pąków. Zasadą jest, że te silnie rosnące tnie się słabiej (do 2/3 długości), natomiast słabo rosnące – silniej (do 1/3 długości). Zawsze najwyższy pąk na pędzie powinien być skierowany na zewnątrz krzewu. Dzięki temu powstanie silny szkielet tworzący regularną bryłę. W późniejszych latach wystarczy cięcie pielęgnacyjne, czyli usunięcie pędów najstarszych, martwych, uszkodzonych i rosnących zbyt gęsto.
Niektóre krzewy trzeba jednak dodatkowo przycinać, żeby pobudzić kwitnienie. Pora i sposób zależą od tego, czy kwiaty rozwijają się na pędach jednorocznych czy wieloletnich, wiosną czy latem. Krzewy kwitnące wczesną wiosną przycinamy zaraz po kwitnieniu, bo już latem tworzą pąki kwiatowe na następny rok. Należy pozostawić najsilniejsze z przekwitłych pędów, skracając je o 1/2 lub 1/3. Wyrosną na nich nowe pędy, na których powstaną pąki kwiatowe. Krzewy kwitnące od czerwca do września tworzą pąki kwiatowe na pędach tegorocznych. Stare pędy przycina się wczesną wiosną, gdy minie obawa wystąpienia przymrozków.

Nawożenie krzewów

Nawożenie krzewów należy rozpocząć w drugim roku po posadzeniu krzewów. Dobrym rozwiązaniem jest kompost. Wiosną rozkłada się go wokół roślin warstwą grubości kilku centymetrów. Można też zastosować wieloskładnikowy nawóz mineralny w dawce polecanej przez producenta. Nawożenie mineralne można powtórzyć latem, ale nie później niż w lipcu. Zasilanie roślin po tym terminie niepotrzebnie aktywizuje ich wzrost, co sprawia, że gorzej zimują.

Zobacz przykłady pieknie kwitnących krzewów w galerii.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Przemysław Sochański, Magdalena Michalak, Agnieszka Mike-Jeziorska, Maria Muszalska, Piotr Gorączko
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Susza ale roślinki żyją

Dzisiaj zerwałam wiśnie, garść malin i kilka truskawek z naszej działeczki. Szczypiorek, sałatę...

Przeczytaj też:
Funkie (hosty) - rośliny ozdobne z liści
Funkie (hosty) - rośliny ozdobne z liści

Funkia (hosta) to roślina, która bardzo dobrze czuje się w naszym klimacie. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia