Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Pomysł na narożną rabatę z krzewami o kolorowych liściach
Roślinne kompozycje

Pomysł na narożną rabatę z krzewami o kolorowych liściach

Na tej rabacie nad niskimi krzewami góruje kolumnowa wiśnia piłkowana

Na tej rabacie nad niskimi krzewami góruje kolumnowa wiśnia piłkowana

Do obsadzenia niewielkiej narożnej rabaty można wykorzystać niewysokie krzewy o liściach w różnych kolorach - nie tylko zielonych, ale także żółtych i purpurowych. Głównym elementem tej rabaty jest kolumnowa wiśnia piłkowana.

Każda część ogrodu, szczególnie niewielkiego, powinna być starannie zagospodarowana. Największe problemy sprawiają zawsze zakątki nietypowe: narożne, wąskie, sąsiadujące z nawierzchnią. Często w takich miejscach panują gorsze warunki siedliskowe niż w pozostałej części ogrodu - jest sucho, wietrznie, może też być nadmiar lub niedobór słońca. Najlepiej więc sprawdzają się tam rośliny o małych wymaganiach. Jako podstawę kompozycji warto wykorzystywać tu krzewy, zwłaszcza te, które dobrze znoszą cięcie, bo wtedy można utrzymywać w ryzach ich nadmiernie rozrastające się pędy (a nawet formować efektowne roślinne bryły).

Urządzając taki niewielki fragment terenu, można pokusić się o rozwiązanie, które w dużym wnętrzu ogrodowym mogłoby stanowić zbyt wyrazisty, wręcz agresywny akcent, i wykorzystać rośliny o intensywnie zabarwionych liściach. Ważne, aby w kompozycji nie znalazło się zbyt wiele elementów. W tym ogrodzie zestawiono intensywną żółć, ciemną purpurę i soczystą zieleń trzech odmian berberysu Thunberga. W ten sposób powstała optymistyczna, radosna, jakby rozświetlona grupa niskich krzewów. Dynamiki dodaje jej element wertykalny, czyli ozdobna wiśnia piłkowana o pokroju kolumnowym. Wiosną pokrywa się ona jasnoróżowymi kwiatami, co stanowi dodatkową atrakcję. Przez pozostałą część roku przykuwa wzrok jej smukła sylwetka.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Płyta CD "Najpiękniejsze rośliny w ogrodowych kompozycjach"
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Pastelowe bukiety
Pastelowe bukiety

Kolejny pudrowy słodziak :) Na bazie róż prima balerina, róży gałązkowej bombastic i...

Przeczytaj też:
Penstemony - ciekawe rośliny o dekoracyjnych dzwonkowatych kwiatach
Penstemony - ciekawe rośliny o dekoracyjnych dzwonkowatych kwiatach

Penstemony to byliny lub półkrzewy o dekoracyjnych rurkowato-dzwonkowatych kwiatach o intensywnych kolorach, ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia