Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Pomysł na narożną rabatę z krzewami o kolorowych liściach
Roślinne kompozycje

Pomysł na narożną rabatę z krzewami o kolorowych liściach

Na tej rabacie nad niskimi krzewami góruje kolumnowa wiśnia piłkowana

Do obsadzenia niewielkiej narożnej rabaty można wykorzystać niewysokie krzewy o liściach w różnych kolorach - nie tylko zielonych, ale także żółtych i purpurowych. Głównym elementem tej rabaty jest kolumnowa wiśnia piłkowana.

Każda część ogrodu, szczególnie niewielkiego, powinna być starannie zagospodarowana. Największe problemy sprawiają zawsze zakątki nietypowe: narożne, wąskie, sąsiadujące z nawierzchnią. Często w takich miejscach panują gorsze warunki siedliskowe niż w pozostałej części ogrodu - jest sucho, wietrznie, może też być nadmiar lub niedobór słońca. Najlepiej więc sprawdzają się tam rośliny o małych wymaganiach. Jako podstawę kompozycji warto wykorzystywać tu krzewy, zwłaszcza te, które dobrze znoszą cięcie, bo wtedy można utrzymywać w ryzach ich nadmiernie rozrastające się pędy (a nawet formować efektowne roślinne bryły).

Urządzając taki niewielki fragment terenu, można pokusić się o rozwiązanie, które w dużym wnętrzu ogrodowym mogłoby stanowić zbyt wyrazisty, wręcz agresywny akcent, i wykorzystać rośliny o intensywnie zabarwionych liściach. Ważne, aby w kompozycji nie znalazło się zbyt wiele elementów. W tym ogrodzie zestawiono intensywną żółć, ciemną purpurę i soczystą zieleń trzech odmian berberysu Thunberga. W ten sposób powstała optymistyczna, radosna, jakby rozświetlona grupa niskich krzewów. Dynamiki dodaje jej element wertykalny, czyli ozdobna wiśnia piłkowana o pokroju kolumnowym. Wiosną pokrywa się ona jasnoróżowymi kwiatami, co stanowi dodatkową atrakcję. Przez pozostałą część roku przykuwa wzrok jej smukła sylwetka.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Płyta CD "Najpiękniejsze rośliny w ogrodowych kompozycjach"
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Butonierka
Butonierka

Ważnym elementem dla Pana Młodego jest butonierka. Jest to kwiat tradycyjnie wpinany w klapę...

Przeczytaj też:
Rozwar wielkokwiatowy – ciekawa bylina do ogrodu. Uprawa i zastosowanie rozwaru w ogrodzie
Rozwar wielkokwiatowy – ciekawa bylina do ogrodu. Uprawa i zastosowanie rozwaru w ogrodzie

Rozwar wielkokwiatowy to bylina o dużych walorach dekoracyjnych. W pełni rozkwitłe kwiaty ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia