Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Pomysł na narożną rabatę z krzewami o kolorowych liściach
Roślinne kompozycje

Pomysł na narożną rabatę z krzewami o kolorowych liściach

Na tej rabacie nad niskimi krzewami góruje kolumnowa wiśnia piłkowana

Do obsadzenia niewielkiej narożnej rabaty można wykorzystać niewysokie krzewy o liściach w różnych kolorach - nie tylko zielonych, ale także żółtych i purpurowych. Głównym elementem tej rabaty jest kolumnowa wiśnia piłkowana.

Każda część ogrodu, szczególnie niewielkiego, powinna być starannie zagospodarowana. Największe problemy sprawiają zawsze zakątki nietypowe: narożne, wąskie, sąsiadujące z nawierzchnią. Często w takich miejscach panują gorsze warunki siedliskowe niż w pozostałej części ogrodu - jest sucho, wietrznie, może też być nadmiar lub niedobór słońca. Najlepiej więc sprawdzają się tam rośliny o małych wymaganiach. Jako podstawę kompozycji warto wykorzystywać tu krzewy, zwłaszcza te, które dobrze znoszą cięcie, bo wtedy można utrzymywać w ryzach ich nadmiernie rozrastające się pędy (a nawet formować efektowne roślinne bryły).

Urządzając taki niewielki fragment terenu, można pokusić się o rozwiązanie, które w dużym wnętrzu ogrodowym mogłoby stanowić zbyt wyrazisty, wręcz agresywny akcent, i wykorzystać rośliny o intensywnie zabarwionych liściach. Ważne, aby w kompozycji nie znalazło się zbyt wiele elementów. W tym ogrodzie zestawiono intensywną żółć, ciemną purpurę i soczystą zieleń trzech odmian berberysu Thunberga. W ten sposób powstała optymistyczna, radosna, jakby rozświetlona grupa niskich krzewów. Dynamiki dodaje jej element wertykalny, czyli ozdobna wiśnia piłkowana o pokroju kolumnowym. Wiosną pokrywa się ona jasnoróżowymi kwiatami, co stanowi dodatkową atrakcję. Przez pozostałą część roku przykuwa wzrok jej smukła sylwetka.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Płyta CD "Najpiękniejsze rośliny w ogrodowych kompozycjach"
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Lawendowo
Lawendowo

Lawendowo nam :) Ostatnia w tym roku, aromatyczna lawenda. Z niej wykonaliśmy wiązankę ślubną....

Przeczytaj też:
Kroplik ogrodowy – doskonała roślina na rabaty i obwódki. Uprawa i odmiany kroplika
Kroplik ogrodowy – doskonała roślina na rabaty i obwódki. Uprawa i odmiany kroplika

Kroplik ogrodowy to wdzięczna roślina o charakterystycznych kwiatach. Uprawiając kroplik w ogrodzie ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia