Te pnącza nie potrzebują cięcia: akebia, kokornak, cytryniec [WIDEO]

2016-04-26 14:51

Pnącza, które nie potrzebują cięcia to doskonała propozycja dla tych, którzy na pielęgnację ogrodu nie mogę poświęcić dużo czasu. Oryginalne i dekoracyjne pnącza niewymagające cięcia: akebia, kokornak i cytryniec. Zobacz film z radami dotyczącymi pielęgnacji pnączy, które nie potrzebują przycinania.

Pnącza to rośliny, które warto posadzić w ogrodzie. Ich pielęgnacja nie jest trudna. Wśród wielu gatunków pnączy są też takie, które nie potrzebują przycinania. Poznaj wyjątkowo atrakcyjne pnącza niewymagające cięcia i dowiedz się, jak je pielęgnować.

Pnącza, które nie potrzebują cięcia: akebia

Akebia pięciolistkowa (łac. Akebia quinata) jest półzimozielonym pnączem (liście mogą przemarzać zimą przy dużych mrozach, przemarznięte liście wiosną opadną i wyrosną nowe). Oprócz dekoracyjnych liści akebia ma również inne zalety - pachnące kwiaty wiosną i oryginalne owoce jesienią. Przypominają one kształtem parówki, a w ich wnętrzu znajduje się jadalny miąższ o delikatnym smaku. Akebia nie wymaga przycinania. Jeżeli rosnąc w ogrodzie za bardzo się rozrasta, można ją silnie przycinać. Dobrze regeneruje, wyrastają nowe pędy. Akebię trudno prześwietlać, bo pędy są mocno poplątane. Lepiej przyciąć roślinę silniej raz na 2-3 lata.

Pnącza, które nie potrzebują cięcia: kokornak

Kokornak wielkolistny (łac. Aristolochia macrophylla, syn. Aristolochia durior) nie wymaga corocznego cięcia. Jego cechą charakterystyczną są wyjątkowo piekne, duże liście o regularnym ułożeniu. To silne pnącze, jeżeli rośnie w dobrych warunkach, czyli w żyznej, wilgotnej ziemi i na północnym stanowisku, niezbyt nasłonecznionym. Jeżeli się nadmiernie rozrośnie, wtedy trzeba je przyciąć. W innych wypadkach nie ma takiej potrzeby. Warto zwrócić uwagę na zielone pędy kokornaku, które w stanie bezlistnym są ciekawą dekoracją ogrodu.

Pnącza, które nie potrzebują cięcia: cytryniec

Cytryniec chiński (łac. Schisandra chinensis) potrzebuje cięcia w niewielkim stopniu. Przycinamy roslinę na przykład wtedy, gdy chcemy by pędy nie rosły za bardzo do góry, a były ułożone bardziej poziomo. Sprzyja to obfitszemu kwitnieniu, a co za tym idzie także owocowaniu. Ze względu na dużą plątaninę pędów, prześwietlanie cytryńca jest utrudnione. Przemarzniętych pędów praktycznie nie ma, bo roślina wytrzymuje  minus 35-40 stopni Celsjusza. Jest bardzo mrozoodporna. Można zrobić lekkie prześwietlenie. Przycięcie nad 12-14 pąkiem może poprawić trochę owocowanie. Najważniejsze dla cytryńca jest to, aby rósł w żyznej, organicznej ziemi, żeby miał wilgotno, bo nie znosi podsychania (nie mokro, ale wilgotno). Cytryniec nie lubi ostrego, piekącego słońca, preferuje miejsce jasne, dobrze oświetlone rozproszonym światłem.

Zobacz film: Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy opowiada o pielęgnacji pnączy niewymagających cięcia (akebii, kokornaka i cytryńca)

pnacza-Clematis
Autor: dr Szczepan Marczyński Cytryniec
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.