Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Pieris: zimozielony krzew kwitnący wiosną
Roślinne kompozycje

Pieris: zimozielony krzew kwitnący wiosną

Pieris japoński, odmiana 'Flaming Silver'

Nazwa Pieris ma korzenie w mitologii greckiej. Piękna księżniczka Pieris była córką macedońskiego króla Pierida. Dekoracyjne krzewy pierisów niewątpliwie zasługują na ten królewski rodowód.

W Polsce uprawia się siedem gatunków pierisów z których najpopularniejszy jest pieris japoński (Pieris japonica). W Polsce dorasta maksymalnie do 2 m. Liście są zimozielone, skórzaste, skupione na szczycie pędu, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, w miarę rozwoju zmieniają barwę. Młode liście zazwyczaj wczesną wiosną są szkarłatne, w miarę upływu czasu zielenieją. Kwiaty, w kolorach: białym, kremowym, różowym, szkarłatnym, tworzą się są wczesną jesienią, ale otwierają się dopiero następnej wiosny - w marcu i kwietniu.

Jak pielęgnować pierisy?

Pieris japoński jest średnio mrozoodporny. W centralnej i wschodniej Polsce podczas ostrych zim wymaga osłon. Sadzenie pierisów nie jest zalecane w północno-wschodniej Polsce, w której występują najostrzejsze zimy.
Pierisy nie są najprostszymi roślinami w uprawie i dlatego należy poświęcić im więcej uwagi i troski, przynajmniej w ciągu dwóch pierwszych dwóch sezonów po posadzeniu. Rośliny wymagają gleb próchnicznych, o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Dobrze rozwijają się na stanowiskach półcienistych, osłoniętych od wiatru. Są wrażliwe na suszę, jej skutki mogą być odczuwalne nie tylko podczas sezonu wegetacyjnego, ale także zimą. Pierisy, jako że są roślinami zimozielonymi, nie zapadają zimą w stan spoczynku, a jedynie zwalniają tempo metabolizmu, czyli ograniczają wzrost. Jeśli roślina jesienią doświadczy suszy, a zima jest ostra, to może po prostu z braku wody uschnąć. Zimą, gdy okresowo ziemia rozmarza trzeba pierisy podlewać. Wiosną przemarznięte pędy należy jak najwcześniej wyciąć, a przekwitłe kwiatostany systematycznie usuwać. Zabiegi te przyspieszą i poprawią wzrost roślin. Pierisy należy dokarmiać nawozami przeznaczonymi dla roślin wrzosowatych.

Pierisy w ogrodzie

Krzewy te mimo swoich niewątpliwych walorów dekoracyjnych niezbyt często są sadzone w przydomowych ogrodach, a szkoda! Są bowiem szczególnie ozdobne wiosną. Najlepiej prezentują się w grupach jednogatunkowych bądź w kompozycjach z innymi roślinami zimozielonymi. Pierisy należą do rodziny wrzosowatych Ericaceae i dobrze czują się wśród roślin im podobnych: wrzosów, wrzośców, kalmii, różaneczników, azalii. Odmiany karłowate znakomicie nadają się do ogrodów skalnych, na wrzosowiska oraz do ogrodów japońskich.

Ciekawe odmiany pierisa, godne polecenia

 • ‘Debutante’ – liście zielone, później ciemniejące, białe kwiaty
 • ‘Flaming Silver’ – liście czerwone, później zielone, białe kwiaty
 • ‘Forest Flame’ – liście mocno czerwone, później brunatnieją, białe kwiaty
 • ‘Mountain Fire’ – młode liście czerwone, później brunatnieją, kwiaty białe
 • ‘Mountain Fire’ – liście czerwone, później brunatnieją, kwiaty białe
 • ‘Red Mill’ – liście karminowo-czerwone, później świeżo zielone, kwiaty białe
 • ‘Rubella’ – liście ciemnozielone, kwiaty ciemnoróżowe
 • ‘Valley Rose’ – liście zielone, kwiaty ciemnoróżowe, u podstawy jasnoróżowe
 • ‘Valley Valentine’ – liście zielone, kwiaty ciemnoczerwone
 • ‘Variegata’ – liście jasnozielone z kremową obwódką, kwiaty śnieżnobiałe z żółto-zielonym kielichem
 • ‘White Pearl’ – liście ciemnozielone, kwiaty śnieżnobiałe

Autor tekstu: Opracowanie na podstawie materiałów Plant Publicity Holland
Autor zdjęć: Plant Publicity Holland
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Targi ślubne
Targi ślubne

W tym tygodniu mieliśmy przyjemność zorganizować nasze stoisko na kolejnych targach ślubnych....

Przeczytaj też:
Azalie i różaneczniki: piękne krzewy do ogrodu
Azalie i różaneczniki: piękne krzewy do ogrodu

Azalie i różaneczniki (rododendrony) to jedne z najpiękniejszych krzewów - warto posadzić ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia