Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Roślinne kompozycje

Ogrodowa aranżacja z roślin o różnym pokroju i kolorze liści

Ta aranżacja ogrodu powstała z zaledwie kilku roślin różniących się pokrojem oraz zabarwieniem liści. Dodatkowo posadzone tu rośliny nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych w sezonie.
Wierzba, iglaki i tojeść tworzą tę ciekawą roślinną aranżację

Wierzba, iglaki i tojeść tworzą tę ciekawą roślinną aranżację

To propozycja aranżacji ogrodu dla osób, które nie są pasjonatami ogrodnictwa i zamiast dłubania w ziemi preferują inne formy wypoczynku. Raz posadzone rośliny tylko przyrastają z roku na rok, poza tym są prawie niezmienne. Nie ma tu wymagających bylin ani nowych w każdym sezonie gatunków jednorocznych. Roślin nie trzeba przycinać (z wyjątkiem szczepionej na pniu wierzby całolistnej ‘Hakuro-nishiki’, która najładniej wybarwione liście tworzy na młodych pędach) ani okrywać przed zimą. Odpada też uciążliwe pielenie, bo zadarniająca powierzchnię ziemi złotolistna tojeść rozesłana utrudnia kiełkowanie chwastów. Rosnące tu gatunki są odporne na choroby i rzadko zasiedlane przez szkodniki. Pielęgnacja roślin sprowadza się więc do zasilania ich wiosną nawozem (najlepiej kompostem, który rozkładamy między roślinami warstwą grubości około 2 cm) i podlewania (ale tylko w czasie przedłużającej się suszy).

Aranżacja ogrodu: iglaki

Dzięki zastosowaniu iglaków kompozycja jest atrakcyjna również zimą. Trzeba jedynie pilnować, żeby ciężki zleżały śnieg nie zdeformował smukłych jałowców (najlepiej regularnie strzepywać go z koron). Rośliny posadzono w pobliżu wiaty, jednak w takiej odległości, by nie dosięgały ich zwały śniegu zsuwające się zimą z dachu.

Aranżacja ogrodu: trawnik

W interesujący sposób potraktowano trawnik. Zamiast jednorodnej, monotonnej płaszczyzny tworzy on zielone stopnie oddzielone niskimi betonowo-klinkierowymi murkami. Taką gęstą murawę najłatwiej (i najszybciej) możemy mieć, rozkładając darń z rolki na użyźnionym, wyrównanym i ubitym wałem podłożu. W pierwszym tygodniu po jej rozłożeniu podlewamy trawnik codziennie, a w następnym co dwa-trzy dni. Darń powinna się zakorzenić w nowym miejscu po siedmiu-dziesięciu dniach (poznaje się to po tym, że pociągnięta – mocno trzyma się w ziemi). Od tego momentu możemy zacząć normalne użytkowanie trawnika.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska- Gorączko
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Płyta CD "Najpiękniejsze rośliny w ogrodowych kompozycjach"
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU
100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU

To przydatny każdemu ogrodnikowi-amatorowi album z opisem roślin kwitnących polecanych do uprawy na działce i w ogrodzie. Obok portretów roślin znajdziesz tu poradnik pielęgnacji roślin i ogrodu.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Dekoracje z dyni

Co zrobić aby Twój ogród nabrał życia jesienią? Oto najciekawsze dekoracje, , które sprawię że twój...

Przeczytaj też:
Najpopularniejsze rośliny o kolczastych kwiatach: przegorzan, mikołajek, szczeć
Najpopularniejsze rośliny o kolczastych kwiatach: przegorzan, mikołajek, szczeć

Rośliny o kolczastych kwiatach to ciekawa propozycja do ogrodu. Poznaj najpopularniejsze rośliny ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © MURATOR S.A. 2008-2014 | Design by MURATOR Multimedia | Hosted by SuperMedia