Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Ogrodowa aranżacja z roślin o różnym pokroju i kolorze liści
Roślinne kompozycje

Ogrodowa aranżacja z roślin o różnym pokroju i kolorze liści

Wierzba, iglaki i tojeść tworzą tę ciekawą roślinną aranżację

Ta aranżacja ogrodu powstała z zaledwie kilku roślin różniących się pokrojem oraz zabarwieniem liści. Dodatkowo posadzone tu rośliny nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych w sezonie.

To propozycja aranżacji ogrodu dla osób, które nie są pasjonatami ogrodnictwa i zamiast dłubania w ziemi preferują inne formy wypoczynku. Raz posadzone rośliny tylko przyrastają z roku na rok, poza tym są prawie niezmienne. Nie ma tu wymagających bylin ani nowych w każdym sezonie gatunków jednorocznych. Roślin nie trzeba przycinać (z wyjątkiem szczepionej na pniu wierzby całolistnej ‘Hakuro-nishiki’, która najładniej wybarwione liście tworzy na młodych pędach) ani okrywać przed zimą. Odpada też uciążliwe pielenie, bo zadarniająca powierzchnię ziemi złotolistna tojeść rozesłana utrudnia kiełkowanie chwastów. Rosnące tu gatunki są odporne na choroby i rzadko zasiedlane przez szkodniki. Pielęgnacja roślin sprowadza się więc do zasilania ich wiosną nawozem (najlepiej kompostem, który rozkładamy między roślinami warstwą grubości około 2 cm) i podlewania (ale tylko w czasie przedłużającej się suszy).

Aranżacja ogrodu: iglaki

Dzięki zastosowaniu iglaków kompozycja jest atrakcyjna również zimą. Trzeba jedynie pilnować, żeby ciężki zleżały śnieg nie zdeformował smukłych jałowców (najlepiej regularnie strzepywać go z koron). Rośliny posadzono w pobliżu wiaty, jednak w takiej odległości, by nie dosięgały ich zwały śniegu zsuwające się zimą z dachu.

Aranżacja ogrodu: trawnik

W interesujący sposób potraktowano trawnik. Zamiast jednorodnej, monotonnej płaszczyzny tworzy on zielone stopnie oddzielone niskimi betonowo-klinkierowymi murkami. Taką gęstą murawę najłatwiej (i najszybciej) możemy mieć, rozkładając darń z rolki na użyźnionym, wyrównanym i ubitym wałem podłożu. W pierwszym tygodniu po jej rozłożeniu podlewamy trawnik codziennie, a w następnym co dwa-trzy dni. Darń powinna się zakorzenić w nowym miejscu po siedmiu-dziesięciu dniach (poznaje się to po tym, że pociągnięta – mocno trzyma się w ziemi). Od tego momentu możemy zacząć normalne użytkowanie trawnika.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska- Gorączko
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Płyta CD "Najpiękniejsze rośliny w ogrodowych kompozycjach"
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Jesienne aranżacje
Jesienne aranżacje

To co kojarzy mi się z prawdziwą jesienią to dynie, pięknie wybarwione drzewa i kwiaty. Dynia...

Przeczytaj też:
Jak stosować Agrowłókninę - poradnik ściółkowania agrowłókniną
Jak stosować Agrowłókninę - poradnik ściółkowania agrowłókniną

Pośród właścicieli posesji, którym zależy na zadbanym, zachwycającym roślinnością przydomowym ogrodzie, coraz ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia