Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Najpopularniejsze rośliny dwuletnie do ogrodu. Zasady uprawy kwiatów dwuletnich
Roślinne kompozycje

Najpopularniejsze rośliny dwuletnie do ogrodu. Zasady uprawy kwiatów dwuletnich

Bratki ogrodowe to jedne z najpopularniejszych roślin dwuletnich sadzonych w ogrodach

Do najpopularniejszych kwitnących roślin dwuletnich uprawianych w ogrodach należą malwy, bratki, niezapominajki, dzwonki ogrodowe i goździki brodate. Warto siać i sadzić na ogrodowych rabatach, bo dzięki nim możemy często zmieniać aranżację naszego ogrodu. Zasady uprawy kwiatów dwuletnich.

Jeśli lubimy, by nasz ogród często się zmieniał i zaskakiwał nowym wyglądem, powinniśmy pomyśleć o uprawie roślin sezonowych. Należą do nich zarówno rośliny jednoroczne, kwitnące w kilka tygodni po siewie, jak i rośliny dwuletnie, na których kwitnienie trzeba poczekać do następnego roku.

Najpopularniejsze rośliny dwuletnie do ogrodu: malwy

Do najbardziej znanych i lubianych roślin dwuletnich należy malwa różowa, kojarzona głównie z ogrodami naszych babć i prababć. W ostatnich latach, malwa wróciła do łask i zaczęła pojawiać się już nie tylko w tradycyjnych ogródkach wiejskich, ale też w wielu innych rodzajach ogrodów. Ze względu na duże zainteresowanie, hodowcy wyprowadzili na rynek szereg odmian malwy, wśród których znajdują się rośliny o kwiatach pojedynczych,  pełnych i fryzowanych, w wielu ciekawych kolorach. Malwy to rośliny dość wysokie, dlatego doskonale wyglądają na tle ściany lub płotu i sprawdzają się jako drugie piętro rabaty.

>>Przeczytaj też: Malwy w ogrodzie. Najpopularniejsze odmiany malwy

Najpopularniejsze rośliny dwuletnie do ogrodu: bratki i stokrotki

Ich przeciwieństwem są niewielkie bratki ogrodowe, które także zalicza się do kwiatów dwuletnich. Bratki dostępne są w dużej liczbie barwnych odmian, a ich kompaktowe rozmiary pozwalają na uprawę w pojemnikach i na obwódkach rabat. Podobną rolę pełnią też urokliwe stokrotki trwałe, których pełne lub półpełne kwiaty doskonale nadają się do dekoracji rabat, a także balkonów i tarasów. Paleta barw u stokrotek jest dość skromna (białe, różowe i czerwone), ale podobnie jak bratki, rośliny znakomicie nadają się na kwiat cięty.

>>Przeczytaj też: Bratki: jak rozmnażać bratki ogrodowe

Inne popularne rośliny dwuletnie do ogrodu

Interesującym gatunkiem rośliny dwuletniej jest także lak pospolity. Roślina wprawdzie nie bardzo nadaje się do wazonu, ale jej przyjemnie pachnące kwiaty pojawiają się na pędach już bardzo wczesną wiosną (marzec-kwiecień), wyprzedając tym samym dwuletnie niezapominajki leśne. Bardzo atrakcyjnymi i chętnie uprawianymi roślinami dwuletnimi są również dzwonki ogrodowe oraz goździki brodate, których duże, piękne i wielobarwne kwiaty, mogą zdobić rabaty od czerwca aż do jesieni i doskonale nadają się na kwiat cięty.

Jak uprawiać rośliny dwuletnie

Uprawa roślin dwuletnich nie jest trudna, ale wymaga czasu. Ich nasiona wysiewa się zwykle latem (od czerwca do sierpnia) na rozsadnik, a w dopiero następnym roku wysadza na miejsce stałe. Jedynie malwy i naparstnice, powinny być od razu wysiane na stanowisku docelowym, gdyż nie lubią przesadzania. Uprawiając rośliny dwuletnie należy jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki znoszą niskie temperatury tak samo dobrze, dlatego warto osłonić je przed chłodem gałązkami stroiszu lub włókniną. W pierwszym roku uprawy, rośliny dwuletnie wytwarzają zieloną część nadziemną (zimują w postaci rozet), a dopiero w drugim roku tworzą kwiaty.

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Wizyta w rezerwacie Obory
Wizyta w rezerwacie Obory

Jakiś czas temu miałam przyjemność odwiedzić rezerwat Obory. Stacjonują w nim głównie dziki, lisy,...

Przeczytaj też:
Hortensja ogrodowa: hortensja uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie
Hortensja ogrodowa: hortensja uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie

Hortensja ogrodowa: uprawa. Wszystko o hortensji ogrodowej: cięcie i pielęgnacja. Dlaczego hortensja ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia