Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Najpopularniejsze rośliny dwuletnie do ogrodu. Zasady uprawy kwiatów dwuletnich
Roślinne kompozycje

Najpopularniejsze rośliny dwuletnie do ogrodu. Zasady uprawy kwiatów dwuletnich

Bratki ogrodowe to jedne z najpopularniejszych roślin dwuletnich sadzonych w ogrodach

Do najpopularniejszych kwitnących roślin dwuletnich uprawianych w ogrodach należą malwy, bratki, niezapominajki, dzwonki ogrodowe i goździki brodate. Warto siać i sadzić na ogrodowych rabatach, bo dzięki nim możemy często zmieniać aranżację naszego ogrodu. Zasady uprawy kwiatów dwuletnich.

Jeśli lubimy, by nasz ogród często się zmieniał i zaskakiwał nowym wyglądem, powinniśmy pomyśleć o uprawie roślin sezonowych. Należą do nich zarówno rośliny jednoroczne, kwitnące w kilka tygodni po siewie, jak i rośliny dwuletnie, na których kwitnienie trzeba poczekać do następnego roku.

Najpopularniejsze rośliny dwuletnie do ogrodu: malwy

Do najbardziej znanych i lubianych roślin dwuletnich należy malwa różowa, kojarzona głównie z ogrodami naszych babć i prababć. W ostatnich latach, malwa wróciła do łask i zaczęła pojawiać się już nie tylko w tradycyjnych ogródkach wiejskich, ale też w wielu innych rodzajach ogrodów. Ze względu na duże zainteresowanie, hodowcy wyprowadzili na rynek szereg odmian malwy, wśród których znajdują się rośliny o kwiatach pojedynczych,  pełnych i fryzowanych, w wielu ciekawych kolorach. Malwy to rośliny dość wysokie, dlatego doskonale wyglądają na tle ściany lub płotu i sprawdzają się jako drugie piętro rabaty.

>>Przeczytaj też: Malwy w ogrodzie. Najpopularniejsze odmiany malwy

Warto wiedzieć

Radzi Tomasz Mędrala - ekspert Agrimpex

Radzi Tomasz Mędrala - ekspert Agrimpex

Pełnia lata, upalne dni jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze materiału do ściółkowania. Zdecydowanie polecam agrowłókninę Agrimpex do ściółkowania z technologią Agro-Marina. To jedyna agrowłóknina czarna ściółkująca w Polsce, która posiada nowe rewolucyjne właściwości.
Przepuszcza wodę od momentu rozłożenia, użytkownik ma gwarancję iż roślina zostanie nawodniona zaraz po podlaniu. Jest to produkt rewolucyjny na naszym rynku  pod względem swych parametrów.
Zalety :

  • przepuszcza wodę (woda opadowa w 100% trafia do gleby )
  • przepuszcza powietrze (korzenie roślin nie zaparzają się tak jak pod folią)
  • chroni rośliny przed konkurencją chwastów

z agrowłókniną zapakowany jest  pakiet szpilek umożliwiający mocowanie agrowłókniny do podłoża
Myślę więc, że wybór jest prosty... agrowłóknina Agrimpex do ściółkowania z technologią Agro-Marina.
Jakość za rozsądną cenę!

Najpopularniejsze rośliny dwuletnie do ogrodu: bratki i stokrotki

Ich przeciwieństwem są niewielkie bratki ogrodowe, które także zalicza się do kwiatów dwuletnich. Bratki dostępne są w dużej liczbie barwnych odmian, a ich kompaktowe rozmiary pozwalają na uprawę w pojemnikach i na obwódkach rabat. Podobną rolę pełnią też urokliwe stokrotki trwałe, których pełne lub półpełne kwiaty doskonale nadają się do dekoracji rabat, a także balkonów i tarasów. Paleta barw u stokrotek jest dość skromna (białe, różowe i czerwone), ale podobnie jak bratki, rośliny znakomicie nadają się na kwiat cięty.

>>Przeczytaj też: Bratki: jak rozmnażać bratki ogrodowe

Inne popularne rośliny dwuletnie do ogrodu

Interesującym gatunkiem rośliny dwuletniej jest także lak pospolity. Roślina wprawdzie nie bardzo nadaje się do wazonu, ale jej przyjemnie pachnące kwiaty pojawiają się na pędach już bardzo wczesną wiosną (marzec-kwiecień), wyprzedając tym samym dwuletnie niezapominajki leśne. Bardzo atrakcyjnymi i chętnie uprawianymi roślinami dwuletnimi są również dzwonki ogrodowe oraz goździki brodate, których duże, piękne i wielobarwne kwiaty, mogą zdobić rabaty od czerwca aż do jesieni i doskonale nadają się na kwiat cięty.

Jak uprawiać rośliny dwuletnie

Uprawa roślin dwuletnich nie jest trudna, ale wymaga czasu. Ich nasiona wysiewa się zwykle latem (od czerwca do sierpnia) na rozsadnik, a w dopiero następnym roku wysadza na miejsce stałe. Jedynie malwy i naparstnice, powinny być od razu wysiane na stanowisku docelowym, gdyż nie lubią przesadzania. Uprawiając rośliny dwuletnie należy jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki znoszą niskie temperatury tak samo dobrze, dlatego warto osłonić je przed chłodem gałązkami stroiszu lub włókniną. W pierwszym roku uprawy, rośliny dwuletnie wytwarzają zieloną część nadziemną (zimują w postaci rozet), a dopiero w drugim roku tworzą kwiaty.

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, materiały prasowe, Agnieszka Mike-Jeziorska
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Kolejny sezon 2016

Jesteśmy do przodu, drzewka pięknie wybielone przez mojego męża. Dokupiliśmy też kilka nowych...

Przeczytaj też:
Bodziszki – gatunki polecane do ogrodu, zastosowanie bodziszków
Bodziszki – gatunki polecane do ogrodu, zastosowanie bodziszków

Bodziszki (łac. Geranium) należą do jednych z najchętniej uprawianych w ogrodach roślin ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia