Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Najpopularniejsze byliny okrywowe do ogrodu – zastosowanie i przegląd gatunków
Roślinne kompozycje

Najpopularniejsze byliny okrywowe do ogrodu – zastosowanie i przegląd gatunków

Barwinek w ogrodach stosuje się do pokrywania pustych miejsc

Rośliny okrywowe warto wykorzystać w ogrodzie, można je na przykład zastosować zamiast trawnika tam, gdzie trawa nie chce rosnąć lub koszenie jest trudne. Wśród roslin okrywowych na szczególną uwagę zasługują byliny. Są wśród nich gatunki zimozielone, ozdobne z liści i kwitnące. Poznaj najpopularniejsze byliny okrywowe do ogrodu.

Do grupy roślin okrywowych zalicza się gatunki o niskim wzroście, które szybko rozrastają się wszerz. Rośliny okrywowe po pewnym czasie mogą zadarniać nawet spore powierzchnie, uniemożliwiając rozwój chwastów. Rośliny okrywowe zdobyły ogromną popularność i w zasadzie można je spotkać w każdym ogrodzie, gdzie znajdują różne zastosowanie: mogą stanowić brzegi rabat (trzeba je wtedy przycinać), zadarniają miejsca pod koroną drzew i krzewów (gatunki nadające się do miejsc zacienionych), można nimi obsadzać skarpy i murki ogrodowe. Rośliny okrywowe z powodzeniem można stosować zamiast trawnika.

>>Przeczytaj też: Jak wykorzystać rośliny okrywowe w ogrodzie?

Najpopularniejsze rośliny okrywowe do ogrodu

  • Barwinek pospolity (łac. Vinca minor) – bylina, dorasta do 25 cm wysokości. Ozdobą barwinka są błyszczące, zimozielone liście i drobne – białe lub różowe – kwiaty. Kwitnie od kwietnia od maja. Może rosnąć w cieniu.
  • Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) – bylina, osiąga 15–20 cm wysokości. Tworzy rozety jajowatych liści. Fioletowe lub niebieskie kwiaty dąbrówki zebrane są w groniaste kwiatostany. Kwitnie od maja do lipca. Nadaje się do uprawy w cieniu.
  • Runianka japońska (Pachysandra terminalis) – bylina, osiąga 20–30 cm wysokości. Ma skórzaste, zimozielone liście. Kwiaty są drobne, niepozorne o barwie białej. Tworzą grona. Kwitnie od kwietnia do maja. Dobrze rośnie w cieniu.
  • Żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum) – bylina, osiąga 8–15 cm. Wytwarza drobne pojedyncze kwiaty o barwie białej, różowej, fioletowej lub niebieskiej. Kwitnie od kwietnia od maja. Wymaga stanowisk słonecznych. W porównaniu z pozostałymi roślinami okrywowymi słabiej rozrasta się.
  • Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) – bylina, osiąga do 10 cm wysokości. Jej ozdobą są duże, błyszczące, sercowate liście. Kwiaty nie mają wartości dekoracyjnej. Dobrze rośnie w cieniu.
  • Acena Buchanana (Acaena buchananii) – bylina, osiąga 5–10 cm wysokości i tworzy zwarte kobierce. Posiada niebieskozielone liście i drobne, biało-zielone kwiaty. Ozdobą mogą być także kolczaste owoce. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Preferuje miejsca słoneczne.
  • Gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica) – bylina, osiąga 10–20 cm wysokości. Tworzy zwarte poduszki. Wytwarza dużą liczbę drobnych kwiatów o barwie białej lub różowej. Kwitnie od marca do maja. Lubi stanowiska słoneczne.

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: photos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska, Maria Muszalska, Piotr Gorączko
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Wycieczka po Mazurach
Wycieczka po Mazurach

Będąc przejazdem na Mazurach natknęłam sie na te piekne widoki.. Nie miałam czasu zbadać czym...

Przeczytaj też:
Najpopularniejsze rośliny dwuletnie do ogrodu. Zasady uprawy kwiatów dwuletnich
Najpopularniejsze rośliny dwuletnie do ogrodu. Zasady uprawy kwiatów dwuletnich

Do najpopularniejszych kwitnących roślin dwuletnich uprawianych w ogrodach należą malwy, bratki, niezapominajki, ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia