Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Kwitnące byliny zdobią ogród latem. Jakie byliny wybrać?
Roślinne kompozycje

Kwitnące byliny zdobią ogród latem. Jakie byliny wybrać?

Letni ogród to przestrzeń wypełniona kolorowymi kwiatami. Najlepszym materiałem na takie kompozycje są byliny, które będą zdobiły ogród przez wiele sezonów. Jakie byliny kwitnące latem wybrać do ogrodu?

Oferta bylin jest tak duża, że czasem problemem staje się wybór. Piękna może być rabata obsadzona mieszanką lub subtelne kompozycje roślin o kolorowych kwiatach utrzymane w jednej tonacji. Nie mniej efektowne są łagodne pastelowe kompozycje z przewagą bieli albo zestawione dwie-, trzy barwy dopełniające lub silnie skontrastowane. Podstawową zasadą jest sadzenie roślin, tak aby były dobrze widoczne. Jeśli rabata jest dostępna tylko z jednej strony, te najwyższe powinny się znaleźć najdalej, a niskie na skraju kompozycji, jeżeli zaś rabatę możemy obejść wokoło – najwyższe rośliny powinny się znaleźć w środku, a najniższe na obrzeżach.

Jakie wybrać miejsce dla bylin w ogrodzie

Żeby rośliny zdrowo rosły i pięknie kwitły, trzeba wybrać takie, którym odpowiadać będą warunki siedliskowe, jakie możemy im zaoferować w ogrodzie. Większość bylin najlepiej czuje się w miejscach dobrze nasłonecznionych i dostatecznie wilgotnych, ale znajdziemy też takie, które dobrze znoszą cień oraz takie, które mogą rosnąć w prażącym słońcu i dobrze znoszą suchą, piaszczystą glebę.

Sadzenie bylin

Byliny uprawiane w donicach można sadzić przez cały sezon. Jeśli przesadzamy je z jednego miejsca ogrodu w drugie, najlepiej to robić wiosną lub jesienią, gdy nie ma upałów, które wysuszyłyby delikatne liście. Wcześniej musimy przygotować podłoże. W tym celu przekopujemy miejsce przeznaczone na rabatę, starannie je odchwaszczamy, dodajemy nawóz organiczny lub sztuczny wieloskładnikowy (najlepiej o spowolnionym działaniu) i grabimy. Pozostawiamy glebę na co najmniej trzy tygodnie, żeby osiadła. W tym czasie dobrze jest systematycznie usuwać kiełkujące chwasty.

Nawożenie bylin

Rabatę z bylinami co roku zasilamy kompostem (możemy nim użyźniać glebę w dowolnym momencie, bo nie zaszkodzi roślinom i nie grozi przenawożeniem), ale możemy też zastosować  wieloskładnikowy nawóz mineralny (stosujemy go od wiosny do połowy lata).

Pielęgnacja bylin kwitnących

Okres kwitnienia bylin można przedłużyć, usuwając systematycznie przekwitające kwiaty. Poza tym należy sprawdzać, czy nie pojawiają się pierwsze objawy żerowania szkodników i w porę interweniować. W sprzedaży są rozmaite preparaty do zwalczania najpopularniejszych szkodników takich jak mszyce, przędziorki, mączliki. Żeby byliny dobrze rosły, warto je odmładzać, czyli podczas dzielenia kęp usuwać z nich stare murszejące części systemu korzeniowego wraz z pędami, a ponownie sadzić tylko zdrowe, młode fragmenty roślin. Ten zabieg wykonujemy wtedy, gdy zobaczymy, że rośliny gorzej rosną, ich kwitnienie jest mniej obfite, a kwiaty mniejsze. Większość wystarczy dzielić raz na kilka lat.

Rozmnażanie bylin

Wiele bylin możemy rozmnażać, wysiewając nasiona, ale znacznie łatwiejszym sposobem jest dzielenie rozrośniętych kęp, oddzielanie młodych roślin od matecznych lub dzielenie kłączy czy karp korzeniowych. Podział bylin wykonujemy wiosną (rośliny późno kwitnące) lub wczesną jesienią po przekwitnięciu (kwitnące w pierwszej połowie lata).

Zobacz w galerii zdjęcia i opisy wybranych kwitnących bylin.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska, Piotr Gorączko, Maria Muszalska, Magdalena Michalak
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Wianek polny
Wianek polny

Wianki! Hit tegorocznych slubow i wesel. Kolejne zamówienia na nie spływają do nas. Ten wianek miał...

Przeczytaj też:
Geomata - dobry sposób stabilizacji podłoża przy urządzaniu ogrodu
Geomata - dobry sposób stabilizacji podłoża przy urządzaniu ogrodu

Geomata to produkt przydatny przy zakładaniu ogrodu - wykorzystywana jest do stabilizacji ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia