Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Krzewy liściaste: ostrokrzew. Gatunki ostrokrzewu polecane do sadzenia w ogrodzie
Roślinne kompozycje

Krzewy liściaste: ostrokrzew. Gatunki ostrokrzewu polecane do sadzenia w ogrodzie

Najlepszym ostrokrzewem do uprawy w naszym klimacie jest zimozielony ostrokrzew Meservy, ale w ogrodzie można sadzić także inne gatunki ostrokrzewu. Poznaj gatunki ostrokrzewu polecane do sadzenia w ogrodzie.

Niezwykle dekoracyjne gałązki ostrokrzewu o zielonych lub biało-zielonych, błyszczących liściach i jaskrawoczerwonych owocach często pojawiają się na świątecznych pocztówkach i w bożonarodzeniowych stroikach. Wyglądają tak atrakcyjnie, że wiele osób zastanawia się nad uprawą tej rośliny we własnym ogrodzie. Może to być jednak trudne, gdyż te ozdobne gałązki pochodzą z mało wytrzymałego na niską temperaturę ostrokrzewu kolczastego (łac. Ilex aquifolium), który w Polsce często przemarza. W krajach o łagodniejszym klimacie ten gatunek ostrokrzewu rośnie bez problemu i w czasie Świąt Bożego Narodzenia cieszy oczy czerwonymi owocami (dlatego dostępne w sprzedaży gałązki pochodzą głównie z zagranicy).

Gatunki ostrokrzewu polecane do uprawy w ogrodzie

Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z uprawy ostrokrzewu w ogrodzie, ponieważ są gatunki, które dobrze znoszą trudne, zimowe warunki i nie mają zbyt wygórowanych wymagań uprawowych. Najlepszym ostrokrzewem do uprawy w naszym klimacie jest zimozielony ostrokrzew Meservy (łac. Ilex × meserveae). Może rosnąć zarówno w cieniu, jak i słońcu, dobrze znosi niską temperaturę i znakomicie nadaje się do cięcia. Oczekuje jednak umiarkowanie wilgotnego podłoża dobrej jakości, bogatego w próchnicę i składniki odżywcze.
Bardzo pięknym i równie wytrzymałym na mróz gatunkiem jest ostrokrzew amerykański (łac. Ilex opaca). W ogrodzie można też posadzić ciekawy, zrzucający liście na zimę ostrokrzew okółkowy (łac. Ilex verticillata), którego bezlistne pędy pokrywają się mnóstwem czerwonych jagód (tylko krzewy żeńskie). Oba te gatunki ostrokrzewu wymagają jednak dość wilgotnego podłoża.
W polskim klimacie doskonale poradzą sobie również ostrokrzew japoński (łac. Ilex pedunculosa) oraz dość nietypowy ostrokrzew karbowanolistny (Ilex crenata), który jest najmniej atrakcyjny, gdyż posiada małe, podobne do bukszpanu liście oraz czarne owoce.
Decydując się na ostrokrzewy w ogrodzie pamiętajmy, że są to na ogół rośliny dwupienne, aby więc doczekać się dekoracyjnych owoców, musimy posadzić co najmniej dwa osobniki różnej płci.

Ostrokrzewy: krzewy o dekoracyjnych liściach i owocach

Ostrokrzew kolczasty odmiana 'Argentea Marginata'

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: Plant Publicity Holland
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Wizyta w rezerwacie Obory
Wizyta w rezerwacie Obory

Jakiś czas temu miałam przyjemność odwiedzić rezerwat Obory. Stacjonują w nim głównie dziki, lisy,...

Przeczytaj też:
Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach
Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach

Obficie kwitnące hortensje to wyjątkowa ozdoba ogrodu. Do najpopularniejszych gatunków hortensji sadzonych ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia