Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Krzewy liściaste: ostrokrzew. Gatunki ostrokrzewu polecane do sadzenia w ogrodzie
Roślinne kompozycje

Krzewy liściaste: ostrokrzew. Gatunki ostrokrzewu polecane do sadzenia w ogrodzie

Najlepszym ostrokrzewem do uprawy w naszym klimacie jest zimozielony ostrokrzew Meservy, ale w ogrodzie można sadzić także inne gatunki ostrokrzewu. Poznaj gatunki ostrokrzewu polecane do sadzenia w ogrodzie.

Niezwykle dekoracyjne gałązki ostrokrzewu o zielonych lub biało-zielonych, błyszczących liściach i jaskrawoczerwonych owocach często pojawiają się na świątecznych pocztówkach i w bożonarodzeniowych stroikach. Wyglądają tak atrakcyjnie, że wiele osób zastanawia się nad uprawą tej rośliny we własnym ogrodzie. Może to być jednak trudne, gdyż te ozdobne gałązki pochodzą z mało wytrzymałego na niską temperaturę ostrokrzewu kolczastego (łac. Ilex aquifolium), który w Polsce często przemarza. W krajach o łagodniejszym klimacie ten gatunek ostrokrzewu rośnie bez problemu i w czasie Świąt Bożego Narodzenia cieszy oczy czerwonymi owocami (dlatego dostępne w sprzedaży gałązki pochodzą głównie z zagranicy).

Gatunki ostrokrzewu polecane do uprawy w ogrodzie

Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z uprawy ostrokrzewu w ogrodzie, ponieważ są gatunki, które dobrze znoszą trudne, zimowe warunki i nie mają zbyt wygórowanych wymagań uprawowych. Najlepszym ostrokrzewem do uprawy w naszym klimacie jest zimozielony ostrokrzew Meservy (łac. Ilex × meserveae). Może rosnąć zarówno w cieniu, jak i słońcu, dobrze znosi niską temperaturę i znakomicie nadaje się do cięcia. Oczekuje jednak umiarkowanie wilgotnego podłoża dobrej jakości, bogatego w próchnicę i składniki odżywcze.
Bardzo pięknym i równie wytrzymałym na mróz gatunkiem jest ostrokrzew amerykański (łac. Ilex opaca). W ogrodzie można też posadzić ciekawy, zrzucający liście na zimę ostrokrzew okółkowy (łac. Ilex verticillata), którego bezlistne pędy pokrywają się mnóstwem czerwonych jagód (tylko krzewy żeńskie). Oba te gatunki ostrokrzewu wymagają jednak dość wilgotnego podłoża.
W polskim klimacie doskonale poradzą sobie również ostrokrzew japoński (łac. Ilex pedunculosa) oraz dość nietypowy ostrokrzew karbowanolistny (Ilex crenata), który jest najmniej atrakcyjny, gdyż posiada małe, podobne do bukszpanu liście oraz czarne owoce.
Decydując się na ostrokrzewy w ogrodzie pamiętajmy, że są to na ogół rośliny dwupienne, aby więc doczekać się dekoracyjnych owoców, musimy posadzić co najmniej dwa osobniki różnej płci.

Ostrokrzewy: krzewy o dekoracyjnych liściach i owocach

Ostrokrzew kolczasty odmiana 'Argentea Marginata'

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: Plant Publicity Holland
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Wianek polny
Wianek polny

Wianki! Hit tegorocznych slubow i wesel. Kolejne zamówienia na nie spływają do nas. Ten wianek miał...

Przeczytaj też:
Kroplik ogrodowy – doskonała roślina na rabaty i obwódki. Uprawa i odmiany kroplika
Kroplik ogrodowy – doskonała roślina na rabaty i obwódki. Uprawa i odmiany kroplika

Kroplik ogrodowy to wdzięczna roślina o charakterystycznych kwiatach. Uprawiając kroplik w ogrodzie ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia