Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Krzewy liściaste: ostrokrzew. Gatunki ostrokrzewu polecane do sadzenia w ogrodzie
Roślinne kompozycje

Krzewy liściaste: ostrokrzew. Gatunki ostrokrzewu polecane do sadzenia w ogrodzie

Najlepszym ostrokrzewem do uprawy w naszym klimacie jest zimozielony ostrokrzew Meservy, ale w ogrodzie można sadzić także inne gatunki ostrokrzewu. Poznaj gatunki ostrokrzewu polecane do sadzenia w ogrodzie.

Niezwykle dekoracyjne gałązki ostrokrzewu o zielonych lub biało-zielonych, błyszczących liściach i jaskrawoczerwonych owocach często pojawiają się na świątecznych pocztówkach i w bożonarodzeniowych stroikach. Wyglądają tak atrakcyjnie, że wiele osób zastanawia się nad uprawą tej rośliny we własnym ogrodzie. Może to być jednak trudne, gdyż te ozdobne gałązki pochodzą z mało wytrzymałego na niską temperaturę ostrokrzewu kolczastego (łac. Ilex aquifolium), który w Polsce często przemarza. W krajach o łagodniejszym klimacie ten gatunek ostrokrzewu rośnie bez problemu i w czasie Świąt Bożego Narodzenia cieszy oczy czerwonymi owocami (dlatego dostępne w sprzedaży gałązki pochodzą głównie z zagranicy).

Gatunki ostrokrzewu polecane do uprawy w ogrodzie

Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z uprawy ostrokrzewu w ogrodzie, ponieważ są gatunki, które dobrze znoszą trudne, zimowe warunki i nie mają zbyt wygórowanych wymagań uprawowych. Najlepszym ostrokrzewem do uprawy w naszym klimacie jest zimozielony ostrokrzew Meservy (łac. Ilex × meserveae). Może rosnąć zarówno w cieniu, jak i słońcu, dobrze znosi niską temperaturę i znakomicie nadaje się do cięcia. Oczekuje jednak umiarkowanie wilgotnego podłoża dobrej jakości, bogatego w próchnicę i składniki odżywcze.
Bardzo pięknym i równie wytrzymałym na mróz gatunkiem jest ostrokrzew amerykański (łac. Ilex opaca). W ogrodzie można też posadzić ciekawy, zrzucający liście na zimę ostrokrzew okółkowy (łac. Ilex verticillata), którego bezlistne pędy pokrywają się mnóstwem czerwonych jagód (tylko krzewy żeńskie). Oba te gatunki ostrokrzewu wymagają jednak dość wilgotnego podłoża.
W polskim klimacie doskonale poradzą sobie również ostrokrzew japoński (łac. Ilex pedunculosa) oraz dość nietypowy ostrokrzew karbowanolistny (Ilex crenata), który jest najmniej atrakcyjny, gdyż posiada małe, podobne do bukszpanu liście oraz czarne owoce.
Decydując się na ostrokrzewy w ogrodzie pamiętajmy, że są to na ogół rośliny dwupienne, aby więc doczekać się dekoracyjnych owoców, musimy posadzić co najmniej dwa osobniki różnej płci.

Ostrokrzewy: krzewy o dekoracyjnych liściach i owocach

Ostrokrzew kolczasty odmiana 'Argentea Marginata'

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: Plant Publicity Holland
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Romantyczny Bukiet Ślubny
Romantyczny Bukiet Ślubny

Zbliża się wielkimi krokami sezon Mody Ślubnej 2016 r. Poszukującym Paniom Młodym prezentuję dziś...

Przeczytaj też:
Modne ozdoby grobów na Wszystkich Świętych: wiązanki i wieńce nagrobne
Modne ozdoby grobów na Wszystkich Świętych: wiązanki i wieńce nagrobne

Wiązanki na pomnik: inspiracje jak ozdobić groby, jak wykonać wiązanki na cmentarz. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia