Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Krokusy - wiosenne kwiaty cebulowe. Kiedy i jak sadzić krokusy
Roślinne kompozycje

Krokusy - wiosenne kwiaty cebulowe. Kiedy i jak sadzić krokusy

Cebulki krokusów sadzimy do ogrodu jesienią

Krokusy to jedne z najpopularniejszych roslin cebulowych kwitnących wiosną - ich kwiaty pojawiają się już na przełomie lutego i marca. Kiedy i jak sadzić krokusy? Jak pielęgnować krokusy?

Krokusy to rośliny bulwiaste, którym nie przeszkadzają nocne przymrozki, jedynym utrudnieniem może być gruba warstwa śniegu, przez którą trudno jest im się przedostać.

>>Przeczytaj też: Jakie rośliny cebulowe można sadzić na trawniku. Sadzenie roślin cebulowych

W ogrodach i parkach najczęściej spotykamy krokusy wielkokwiatowe. Ich odmiany wywodzą się od szafranu wiosennego (Crocus vernus) i kwitną na fioletowo - np. ‘Grand Maitre’, ‘Flower Record’, ‘Remembrance i biało - np. ‘Jeanne d’Arc’. Wyhodowano również odmiany o kwiatach dwukolorowych, paskowanych, np. fioletowo-biała ‘Pickwick’. Wielkokwiatowe krokusy o kwiatach żółtych pochodzą od gatunku Crocus flavus (krokus żółty). Najpopularniejszą odmianą tej grupy jest ‘Golden Yellow’.
Coraz częściej do ogrodów wybierane są tzw. krokusy botaniczne, o nieco delikatniejszych kwiatach, ale bardziej zróżnicowanej kolorystyce. Do najciekawszych odmian należą: kremowo-żółta ‘Romance’, liliowo-żółto-biała ‘Tricolor’, liliowa ‘Whitewell Purple’, biało-granatowa ‘Prins Claus’, żółta z brązowymi paskami ‘Fuscotinctus’, różowo-liliowa ‘Firefly’.

Portrety roślin

Kiedy i jak sadzić krokusy

Krokusy najlepiej wyglądają posadzone w dużych grupach. Najlepiej sadzić je po kilkanaście–kilkadziesiąt sztuk w rozstawie 8 x 8 cm. W kolejnych latach kwiaty wyrosną także z bulwek przybyszowych, tworząc przepiękną, zwartą kępę.
Krokusy sadzimy jesienią, najlepiej we wrześniu, ale jeśli aura jest sprzyjająca można też w październiku. Wybieramy stanowiska słoneczne, z glebą próchniczną i przepuszczalną. Bulwki krokusów zakopujemy na głębokość 6–8 cm. Rabatę możemy wyściółkować niezbyt grubą warstwą kory lub torfu – zapobiegnie to rozwojowi chwastów. Wiosną 2–3-krotnie zasilamy rośliny niewielką ilością mineralnych nawozów wieloskładnikowych. Jeśli ta pora roku jest wyjątkowo sucha, konieczne jest podlewanie.

>>Przeczytaj też: Tulipany - sadzenie cebulek. Kiedy i jak sadzić tulipany

Po kwitnieniu liście krokusów pozostają zielone do początku czerwca. Gdy zaczną zasychać, możemy je oberwać lub skosić, żeby nie psuły wyglądu rabaty. Jeśli rośliny zbytnio się zagęściły lub z innego powodu trzeba je przesadzić, to najlepszym okresem na wykopywanie bulwek jest początek czerwca. Przesuszone przechowujemy w koszyczkach w przewiewnym pomieszczeniu do pory jesiennego sadzenia.

Ze względu na niewielkie rozmiary krokusy dobrze prezentują się w ogródkach skalnych, ładnie wyglądają również wśród iglaków i zimozielonych krzewów. Sadzimy je także na trawnikach, ale w tym przypadku z pierwszym koszeniem trawy należy wstrzymać się do czasu, kiedy liście krokusów zaczną zasychać (jeśli zetniemy je zbyt wcześnie, rośliny nie zgromadzą zapasów na kwitnienie w następnym roku). Krokusy w wielu ogrodach to pierwsze kwitnące po zimie rośliny. Pamiętajmy jednak o tym, że aby cieszyły nasze oczy wiosną, należy posadzić je jesienią.

Autor tekstu: Jolanta Piekarz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Jolanta Piekarz
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Jeżówka purpurowa
Jeżówka purpurowa

Kwiaty jeżówki jak nazwa wskazuje w tytule są barwy purpurowej. Jej wysokość przekracza...

Przeczytaj też:
Geomata - dobry sposób stabilizacji podłoża przy urządzaniu ogrodu
Geomata - dobry sposób stabilizacji podłoża przy urządzaniu ogrodu

Geomata to produkt przydatny przy zakładaniu ogrodu - wykorzystywana jest do stabilizacji ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia