Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Hortensja ogrodowa: hortensja uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie
Roślinne kompozycje

Hortensja ogrodowa: hortensja uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie

Hortensja ogrodowa: uprawa. Wszystko o hortensji ogrodowej: cięcie i pielęgnacja. Dlaczego hortensja nie kwitnie, gdzie posadzić hortensje w ogrodzie. Skala barw kwiatów hortensji jest bogata: od białej przez odcienie różu, czerwieni aż do niebieskiej i fioletowej.

Hortensja ogrodowa to jeden z najładniejszych krzewów. Uprawa hortensji nie jest trudna, ale wymaga przestrzegania kilku zasad. Hortensja ogrodowa: przeczytaj nasz poradnik dotyczący jej pielęgnacji.

>>Przeczytaj też: Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach

Hortensja ogrodowa uprawa: jak zmieniać kolor kwiatów hortensji

Każdy właściciel krzewu hortensji może sterować kolorem jej kwiatów, wystarczy zmienić kwasowość gleby, w której rośnie hortensja. Aby uzyskać czerwonawe odcienie hortensji należy utrzymywać bardziej zasadowy odczyn, kwaśna gleba powoduje że kwiaty hortensji  stają się niebieskie, a nawet fioletowe. Hortensja ogrodowa to prawdziwy kameleon wśród roślin!
Ze względu na nadmorskie pochodzenie hortensje najlepiej czują się w klimacie morskim: wilgotnym i łagodnym. W Polsce najokazalsze krzewy hortensji rosną na Pomorzu oraz w zachodniej części kraju.

Hortensja ogrodowa uprawa: stanowisko

Hortensje ogrodowe mają spore wymagania glebowe, lubią gleby przepuszczalne, próchniczne i wilgotne, nie znoszą gleb ciężkich, gliniastych i zalewowych. Najlepiej rosną na stanowiskach od słonecznych do półcienistych – w półcieniu lepiej będą się rozwijały, ale słońce sprzyja lepszemu kwitnieniu. Gdzie posadzić hortensje w ogrodzie? W ogrodzie hortensja dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina oraz jako grupa na tle trawnika. Dużo radości sprawi nam, gdy posadzimy hortensje przy tarasie, ławce lub altanie. Ze względu na bardzo dekoracyjne kwiaty, krzew ten sam w sobie stanowi jednorodną kompozycję. W tle można posadzić iglaki o ciemniejszych igłach, na przykład cisy. Kwiaty hortensji nadają się na kwiaty cięte.

>>Przeczytaj też: Hortensja w ogrodzie: jaką ziemię lubi hortensja

Hortensja ogrodowa nawożenie

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy nawożenie. Na rynku dostępne są wieloskładnikowe nawozy sypkie przeznaczone specjalnie dla hortensji. Nawozy stosuje się dwu-trzykrotnie podczas sezonu. Najpóźniej należy zasilić rośliny pod koniec sierpnia. Można także nabyć nawozy płynne, którymi podlewa się rośliny raz na 7–10 dni.

Hortensja ogrodowa podlewanie

Ze względu na bujne ulistnienie i obfite kwitnienie, hortensje silnie odczuwają brak wody, szczególnie w okresie kwitnienia. W suche lata oraz gdy rosną na bardziej piaszczystej glebie, należy je intensywnie podlewać. Już mały niedobór wody powoduje usychanie zarówno liści, jak i kwiatostanów.

Hortensja ogrodowa zabezpieczenie na zimę

Przed zimą, po opadnięciu liści, należy związać krzew w ten sposób, aby powstał stożek. Podstawę krzewu należy podsypać torfem, drobną korą lub obłożyć drobnymi gałązkami jedliny. Cały krzew owijamy agrowłókniną lub matą słomianą. Wiosną nie należy zbyt wcześnie odsłaniać roślin, pamiętając o wiosennych przymrozkach.

>>Przeczytaj też: Czy hortensje trzeba okryć przed zimą. Jak zabezpieczyć hortensje przed mrozem?

Hortensja ogrodowa cięcie

U hortensji nie skraca się pędów, a jedynie po kwitnieniu przycina się przekwitłe kwiatostany. Z krzewu usuwa się pędy złamane, cienkie i słabe.

Dlaczego hortensja nie kwitnie?

Powodów, dlaczego hortensje nie kwitną może być kilka:
1. Przemarznięcie rośliny: hortensja kwitnie na zeszłorocznych pędach, czyli na tych częściach rośliny, które najbardziej są narażona na przemarznięcie podczas zimy oraz które mogą być uszkodzone przez wiosenne przymrozki.
2. Nieprawidłowe cięcie hortensji też może byc powodem, dla którego hortensja ogrodowa nie kwitnie: wycięcie jesienią tegorocznych przyrostów z pąkami kwiatowymi, które zakwitłyby w następnym roku.
3. Źle posadzona hortensja - zbyt dużo cienia hamuje rozwój pąków kwiatowych hortensji.
4. Zbyt zasadowy odczyn gleby: przyczynia się do słabego rozwoju rośliny, liście hortensji żółkną, jest to tzw. chloroza liści. Zbyt zasadowy odczyn gleby zmniejsza przyswajalność żelaza z podłoża, a żelazo jest głównym składnikiem zielonego barwnika – chlorofilu, który odpowiada za procesy fotosyntezy.
5. Zbyt suche podłoże: hamuje rozwój hortensji. Hortensja ogrodowa z braku wody szybko więdnie i nie ma sił na rozwój pąków kwiatowych.

>>Przeczytaj też: Hortensje w ogrodzie i na tarasie. ZDJĘCIA kwitnących hortensji

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Plant Publicity Holland
Opracowanie: na podstawie materiałów Plant Publicity Holland
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Oj dawno już nic nie pisałam

Oj dawno już nic tutaj nie pisałam, z braku czasu, a na naszej działeczce wielkie zmiany i chodzi...

Przeczytaj też:
Rozwar wielkokwiatowy – ciekawa bylina do ogrodu. Uprawa i zastosowanie rozwaru w ogrodzie
Rozwar wielkokwiatowy – ciekawa bylina do ogrodu. Uprawa i zastosowanie rozwaru w ogrodzie

Rozwar wielkokwiatowy to bylina o dużych walorach dekoracyjnych. W pełni rozkwitłe kwiaty ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia