Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Glicynie -pnącza o pięknych kwiatach
Roślinne kompozycje

Glicynie -pnącza o pięknych kwiatach

Glicynia kwiecista

Glicynia kwiecista

Glicynia, zwana słodlinem lub wisterią, jest jednym z najpiękniejszych i najbujniej kwitnących pnączy. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki rozwoju i właściwą pielęgnację odwdzięczy się pięknymi kwiatami.

Glicynia pochodzi z rejonów o łagodniejszym klimacie, dlatego w Polsce najlepiej rośnie i najobficiej kwitnie w południowo-zachodnich częściach kraju.
W naszych ogrodach spotkać można dwa gatunki glicynii: glicynię kwiecistą (łac. Wisteria floribunda) i glicynię chińską (łac. Wisteria sinensis).
Glicynia kwiecista ma liście pierzaste złożone z 13–19 listków (mniejszych niż u glicynii chińskiej). Kwitnie na przełomie maja i czerwca, kwiaty zebrane w dłuższe grona rozwijają się stopniowo od nasady kwiatostanu, równocześnie z rozwojem liści. Kierunek skrętu pędów: w lewo. Pędy glicynii kwiecistej dorastają do 8 m długości.
Glicynia chińska ma liście pierzaste, złożone z 7–13 listków (większych niż u glicynii kwiecistej). Kwitnie w maju, kwiaty są mocno zagęszczone w gronie, rozwijają się przed rozwojem liści. Kierunek skrętu pędów: w prawo. Pędy glicynii chińskiej dorastają do 15 m długości.

Glicynia to pnącze o zdrewniałych łodygach i silnym wzroście. Roczny przyrost wynosi od 1 do 3 m. Wymaga solidnych podpór – rosnąc owija mocno pędy wokół nich. Kwiatostany mają postać zwisających gron. Kwiaty mają kolor: liliowy lub liliowoniebieski, rzadziej biały bądź różowy. Dodatkową ozdobą glicynii są jej owoce – długie (do 15 cm) strąki, które pozostają na roślinie całą zimę. Wewnątrz strąka znajduje się kilka nasion. Glicynia rozmnażana przez nasiona (generatywnie) po raz pierwszy zakwita po 7–10 latach, natomiast glicynia szczepiona (rozmnażana wegetatywnie) – po około 5 latach.

Odmiany glicynii godne polecenia

Glicynia chińska

  • ‘Amethyst’ – odmiana o najciemniejszych kwiatach, fioletowopurpurowych, ma gęste kwiatostany do 25 cm długości, kwitnie w pierwszej połowie maja.
  • ‘Prolific’ – kwiaty liliowofioletowe, gęste kwiatostany do 25 cm długości, kwitnie w pierwszej połowie maja, czasami powtarza kwitnienie na przełomie sierpnia i września.

Glicynia kwiecista

  • ‘Alba’ – kwiaty białe zebrane w długie grona (do 40 cm), kwitnie na przełomie maja i czerwca.
  • ‘Domino’ – kwiaty liliowofioletowe, kwiatostany do 25 cm długości, kwitnie pod koniec maja, wcześnie rozpoczyna kwitnienie.
  • ‘Honbeni’ – kwiaty różowe, zebrane w długie kwiatostany (do 45 cm), liście pomarszczone, brzegiem faliste, kwitnie w drugiej połowie maja.
  • ‘Noda’ – kwiaty białe, zebrane w bardzo długie grona (do 60 cm), kwitnie na przełomie maja i czerwca.

Autor zdjęć: Plant Publicity Holland
Opracowanie: na podstawie materiałów Plant Publicity Holland
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

jesień z pogrzebem w tle....

Przed wczoraj przechodziłam przez cmentarz akurat był pogrzeb. Orkiestra grała i śpiewała...

Przeczytaj też:
Miniaturowe krzewy liściaste – doskonałe na skalniaki i do małego ogrodu
Miniaturowe krzewy liściaste – doskonałe na skalniaki i do małego ogrodu

Miniaturowe krzewy liściaste znakomicie nadają się do małego ogrodu. Ich niewielki rozmiary ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia