Drzewa, krzewy i byliny - nowości z wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE 2015

2015-09-29 14:12

Wśród nowych odmian zgłoszonych do Konkursu Roślin NOWOŚCI na Wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE 2015 znalazły się ciekawe drzewa, krzewy i byliny. Poznajcie kolejne nowości roślinne. ZDJĘCIA

Przedstawiamy kolejne nowe odmiany zgłoszone do konkursu Roslin Nowości na Wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE 2015. Tym razem prezentujemy pieknie kwitnące krzewy budlei, ciekawą odmianę judaszowca i nagrodzoną brązowym medalem czerwonolistną odmianę leszczyny. Pięknymi kwiatami mogą pochwalić się też odmiany pieciornika krzewiastego, róży, jezyny okazałej i szałwi. Wśród nowości znalazły się też iglaki: sosna drobnokwiatowa i żywotnik olbrzymi. A na zakończenie wczesna odmiana borówki półwysokiej .

  • Budleja Davida (Buddleja davidii) ‘Gulliver’ PBR - szybko rosnący krzew o rozłożystym pokroju i dużych, stożkowatych kwiatostanach. Dorasta do 1,7 m wysokości. Liście są lancetowate, szarozielone. Kwiaty drobne, liliowe z małym, pomarańczowym oczkiem są zebrane w długie i grube, wiechowate kwiatostany osiągające do 30 cm długości. Krzewy kwitną na pędach jednorocznych od lipca do września wabiąc liczne motyle i pszczoły. Odmiana nie w pełni odporna na mróz, strefa 7a, wymaga zabezpieczania na zimę. Odmiana wyhodowana przez  Kenneth Tobutt, East Malling Research Ltd., Wielka Brytania, wprowadzona na rynek w 2015 r. przez Hoogenraad Kwekerijen b.v.
  • Budleja (Buddleja) Purple Splendor ‘Hinebud2’ PBR - krzew o wzniesionych pędach i zwartym pokroju, dorasta do 1-1,5 m wysokości. Liście są ciemnozielone, szerokie, lekko karbowane. Kwiaty fioletowoniebieskie z ciemnym, pomarańczowym oczkiem są zebrane na szczytach jednorocznych przyrostów w wydłużone, wiechowate kwiatostany, wyjątkowo gęste i przyjemnie pachnące. Krzewy wabią motyle i pszczoły. Odmiana dosyć odporna na mróz, strefa 6. Odmiana wyhodowana przez Peter Podaras, Hines Growers Inc., USA, wprowadzona na rynek europejski w 2012 r. przez Lovania Nursery, Wielka Brytania.
  • Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) Lavender Twist ® ‘Covey’ PBR - niewielkie drzewo o płaczącym pokroju, luźnej koronie i kwiatach wyrastających bezpośrednio z pnia i gałęzi. Wysokość drzew zależy od miejsca szczepienia. Liście są duże, sercowate, jasnozielone. Różowofioletowe kwiaty rozwijają się wiosną przed rozwojem liści na dwuletnich i starszych pędach. Kwiaty są drobne, motylkowate, zebrane w pęczki. Drzewa znoszą spadki temperatury do -30 st.C, strefa 4b-5a. Odmiana wyhodowana przez Cornelia L. Covey, USA, wprowadzona na rynek w 1998 r. przez Brotzman’s Nursery Inc., USA.
  • Leszczyna pospolita (Corylus avellana) Purple Umbrella ‘JM 251’ PBR - Brązowy Medal w Konkursie Roślin NOWOŚCI 2015 - pierwsza czerwonolistna odmiana leszczyny o parasolowatym, płaczącym pokroju. Drzewo rośnie powoli, a jego wysokość zależy od wysokości podkładki. Liście są dosyć szerokie, wiosną ciemnopurpurowe, prawie czarne. Z czasem lekko jaśnieją. Latem młode liście pozostają purpurowoczerwone, a starsze stają się czerwonozielone. Kwiatów i owoców dotychczas nie zaobserwowano. Odmiana odporna na mróz, strefa 5a. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Odmiana wyhodowana przez Józsa Miklós, Węgry, wprowadzona na rynek w 2015 r. przez szkółkę Szmit, Polska.
  • Sosna drobnokwiatowa (Pinus parviflora) ‘Gyok-kasen’ - karłowy krzew iglasty o wzniesionym, zwartym pokroju i bardzo wolnym tempie wzrostu, osiąga około 1 m wysokości. Pędy są liczne, ułożone gęsto i nieregularnie, gęsto pokryte igłami. Igły są krótkie, zielono-niebieskawe, zebrane po 5 w pęczku. Szyszki pojawiają się już na młodych roślinach, są małe. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b. W handlu spotykana także pod nazwą ‘Gyok-kasen-hime’. Odmiana japońska, wprowadzona na rynek w 1975 r. przez szkółkę Kobayashi, Japonia.
  • Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) Danny Boy ‘Lissdan’ PBR - niski, gęsty krzew dorastający do 40 cm wysokości, obficie kwitnący przez całe lato. Pędy są cienkie, liście drobne, pierzaste, jasnozielone. Różowoczerwone kwiaty pojawiają się pod koniec maja, są zbudowane z pięciu okrągłych płatków korony otaczających żółte pręciki i słupki. Kwitnienie trwa od czerwca do jesieni. Odmiana odporna na mróz, strefa 4. Odmiana wyhodowana przez Chris Senders, Wielka Brytania, wprowadzona na rynek w 2014 r. przez Hoogenraad Kwekerijen b.v., Holandia.
  • Róża (Rosa) Pope John Paul II ‘Jacsegra’ PBR - odmiana z grupy róż wielkokwiatowych, tworzy gęste krzewy o białych kwiatach. Krzew dorasta do 1 m wysokości. Kwiaty są duże, pełne, czysto białe o bardzo intensywnym, cytrynowym zapachu. Brzegi rozwijających się płatków delikatnie podwijają się na zewnątrz. Roślina kwitnie od maja do października. Ma sztywne i mocne pędy pokryte kolcami. Błyszczące, ciemnozielone liście stanowią dobre tło dla białych kwiatów. Odmiana odporna na mróz, strefa 6a. Odmiana wyhodowana przez Keith W. Zary, USA, wprowadzona na rynek amerykański w 2006 r. przez Jackson & Perkins Co. W Europie prowadzona do handlu w 2011 r. przez Pépinières Minier, Francja.
  • Jeżyna okazała (Rubus spectabilis) ‘Olympic Double’ (syn. ‘Flore Pleno’) - silnie rosnący krzew o prostych, wzniesionych pędach oraz pełnych, różowych kwiatach. Dorasta do 1 m wysokości, daje odrosty. Liście są trójlistkowe, jasnozielone. Kwiaty pojawiają się w maju, są pełne, zbudowane z licznych płatków w kolorze fuksji. Kwiaty ładnie prezentują się na tle jasnych liści. Roślina tolerancyjna w stosunku do gleby, odporna na mróz, strefa 5b . Odmiana wyhodowana przez Raymond C. Creelman, USA, wprowadzona na rynek amerykański w latach 60. XX wieku.
  • Szałwia (Salvia ×sylvestris) ‘A Little Bit’ PBR - niska, kępiasta bylina o wyprostowanym pokroju, ciemnofioletowych kwiatach i długim okresie kwitnienia, dorasta do 30 cm wysokości. Liście są nieduże, ciemnozielone i wyraźnie pomarszczone. Kwiaty są dosyć duże, grzbieciste, ciemnofioletowe, zebrane w proste, kłosowate kwiatostany. Rośliny zakwitają pod koniec maja, w czasie kwitnienia przyciągają pszczoły i motyle. Odmiana odporna na mróz, strefa 6a. Odmiana wyhodowana przez Jan Spruyt, Belgia, wprowadzona na rynek w 2014 r. przez Spruyt Select GCV, Belgia.
  • Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) ‘Kager’s Beauty’ - polska, karłowa odmiana o kopiastym pokroju i wolnym tempie wzrostu, osiąga 0,5-1 m wysokości oraz podobną szerokość. Pędy i gałązki są drobne, ułożone horyzontalnie, przewieszające się, są pokryte płaskimi, zielonymi łuskami oraz grubszymi igłami. Zimą krzewy brunatnieją. Rośliny w pierwszych latach uprawy tworzą formy płaskokuliste, później wykształcają przewodnik i się wypiętrzają. W handlu oferowane są także formy pienne. Odmiana odporna na mróz, strefa 5b. Odmiana wyhodowana przez Anna Kager, Polska, wprowadzona na rynek w 2011 r. przez Wiela Linssena oraz Petera Leendersa, Holandia.
  • Borówka półwysoka (Vaccinium angustifolium × Vaccinium corymbosum) ‘Alvar’ PBR - szeroki, krępy krzew owocowy o wolnym tempie wzrostu i dużej mrozoodporności, osiąga od 0,5 do 1 m wysokości, wyglądem przypomina borówkę wysoką. Tworzy ciemnozielone liście, beczułkowate, kremowe kwiaty i ciemnoniebieskie, kuliste owoce. Jagody są zebrane w grona. Odmiana wczesna, owoce zaczynają dojrzewać w lipcu. Są one smaczne i bogate w antyoksydanty. Odmiana znosi mróz do -35 °C, strefa 3b. Odmiana wyhodowana przez MTT Agrifood Research, Finlandia, wprowadzona na rynek w drugiej połowie lat 90. XX wieku w Finlandii.

Zobacz w galerii zdjęcia roślin - nowości

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.