Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Drzewa i krzewy najczęściej kupowane do ogrodów w 2015 roku
Roślinne kompozycje

Drzewa i krzewy najczęściej kupowane do ogrodów w 2015 roku

Różanecznik 'America'

Co roku do naszych ogrodów kupujemy wiele drzew i krzewów. Które z nich najchętniej sadzimy w ogrodach? Poznaj drzewa i krzewy ogrodowe najczęściej kupowane w 2015 roku. Ranking 2015 - drzewa i krzewy do ogrodu.

Każdego roku na rynku ogrodniczym pojawia się wiele nowych roślin ogrodowych, w tym dużo drzew i krzewów. Większość z nich jest bardzo ciekawa, ale nowinki bywają ryzykowne i nie zawsze udaje się utrzymać je we własnym ogrodzie, dlatego często decydujemy się na wybór gatunków znanych i sprawdzonych.

Jakie drzewa i krzewy kupowano najczęściej w 2015 roku

W 2015 roku wśród najchętniej kupowanych drzew i krzewów do ogrodu, czołowe miejsce zajmowały różaneczniki, zdobiące wiosenne ogrody wspaniałymi kwiatami oraz hortensje bukietowe (np. odmiany ‘Grandiflorum’, ‘Pinky Winky’), których okazałe kwiaty są dekoracyjne przez większą część sezonu.
Dużą popularnością cieszyły się również tawuły i to zarówno te niewielkie, jak tawuła japońska ‘Golden Princess’, jak i znacznie wyższe, jak tawuła wczesna. Wszystkie tawuły doskonale znoszą ciecie i nie mają wysokich wymagań, dlatego od lat należą do ulubionych krzewów ogrodowych.
Do grona najchętniej kupowanych krzewów ozdobnych zaliczały się też:

  • urokliwe krzewuszki cudowne (np. ‘Jeans Gold’),
  • budleja Dawida, nazywana motylim krzewem (np. odmiany ‘Santana’, ‘Empire Blue’),
  • mało wymagające i ozdobne z liści pęcherznice kalinolistne (np. odmiany ‘Red Baron’, ‘Luteus’),
  • niezwykle lubiane lilaki pospolite (np. odmiany ‘Miss Ellen Willmott’, ‘Kardynał’),
  • kwitnące wiosną żylistki szorstkie,
  • znakomite na żywopłoty porzeczki alpejskie,
  • kwitnące przez cały sezon pięciorniki krzewiaste, wśród których szczególnym zainteresowaniem cieszyły się odmiany o różowych kwiatach, np. ‘Pink Beauty’, ‘Lovely Pink’).

Poza ozdobnymi krzewami, do ogrodu chętnie wybierane były także ciekawe drzewka, wśród których dużą popularnością cieszyły się miedzy innymi

  • wiśnie piłkowane, np. odmiany ‘Kanzan’, ‘Kiku Shidare Sakura’, o uroczych, różowych, pełnych kwiatach, przypominających miniaturowe róże,
  • śliwy wiśniowe, np. odmiany ‘Nigra’, ‘Pissardii’, o oryginalnych, ciemnobordowych liściach.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe - ranking 2015. Jakie rośliny doniczkowe najczęściej kupowano w 2015 roku

Chętnie wybierane były także brzozy, których bogactwo odmianowe jest obecnie naprawdę duże (np. brzoza brodawkowata ‘Gracilis’, brzoza pożyteczna ‘Long Trunk’, brzoza omszona ‘Aurea’). Doceniono również ozdobne odmiany drzew użytkowych, jak np. dekoracyjne jabłonie: ‘Cheal's Weeping’,’Golden Hornet’, ‘Gorgeous’, ‘Profusion’ czy wiśnie (np. odmian ‘Okame’).
Poza roślinami ozdobnymi, w minionym roku popularnością cieszyły się także krzewy owocowe, jak np. wartościowe borówki amerykańskie (np. ‘Spartan’), powtarzające owocowanie maliny ( np. ‘Polka’, ‘Polana’) czy powracający do łask agrest (np. odmiana bezkolcowa, czerwona, pienna ‘Spine Free’, odmiana zielona ‘Invicta’).

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska, Maria Muszalska, Piotr Gorączko
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Sezon piwonii!
Sezon piwonii!

Zaczął się sezon na piwonie! Co prawda w sprzedaży są nadal te holenderskie, ale już na horyzoncie...

Przeczytaj też:
Relacja ze święta tulipanów. IX Międzynarodowe Targi Tulipanów
Relacja ze święta tulipanów. IX Międzynarodowe Targi Tulipanów

IX Międzynarodowe Targi Tulipanów odbyły się w dniach 1-3 maja 2017 w ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia