Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Derenie w ogrodzie: wymagania, sadzenie i cięcie dereni
Roślinne kompozycje

Derenie w ogrodzie: wymagania, sadzenie i cięcie dereni

Derenie to chętnie sadzone w ogrodach i parkach ozdobne krzewy liściaste. Poznaj wymagania uprawowe dereni. Poradnik: sadzenie i cięcie dereni.

Derenie w ostatnim czasie stały się jednymi z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej i lepiej poznać ich wymagania uprawowe. Większość dereni, to rośliny łatwe w uprawie, mało wymagające i stosunkowo wytrzymałe na niską temperaturę, jednak niektóre z nich mają nieco wyższe wymagania i jeśli posadzimy je na niewłaściwym stanowisku, mogą źle rosnąć lub chorować.

Wymagania gatunków derenia

Do najmniej wymagających gatunków derenia zalicza się dereń biały, dereń rozłogowy, dereń jadalny i dereń świdwa. Można je sadzić na większości typowych gleb ogrodowych, zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w półcieniu, dobrze znoszą przejściową suszę, zanieczyszczenia miejskie i niską temperaturę.
Nieco większe wymagania siedliskowe mają natomiast derenie: kousa, kwiecisty i pagodowy, które nie tylko potrzebują żyznych i wilgotnych gleb, ale także ciepłego, zacisznego i słonecznego stanowiska. Nie są też tak odporne na mróz, jak poprzednie gatunki i z tego powodu zdarza się, że zimą przemarzają. Gorzej też znoszą suszę, dlatego w upalne lata wymagają nawadniania.

Kiedy i jak sadzić derenie w ogrodzie

Zakupione w szkółce sadzonki doniczkowane można wysadzać do gruntu przez cały sezon, chociaż najlepszymi terminami są wiosna i jesień.
Większość dereni to rośliny o dużych rozmiarach, dlatego przed zakupem warto sprawdzić ich docelową wysokość. Odmiany wyjątkowo ozdobne (np. dereń kousa) najlepiej wyglądają jako solitery, natomiast gatunki o ozdobnych pędach (np. dereń biały), dobrze prezentują się w grupach. Niektóre derenie nadają się także do tworzenia żywopłotów (np. dereń rozłogowy, dereń biały).

Pielęgnacja dereni: cięcie i rozmnażanie

Większość dereni dobrze znosi cięcie (z wyjątkiem derenia kousa i derenia kwiecistego). Zabieg ten polecany jest szczególnie dla odmian o ozdobnych pędach i liściach, gdyż młode przyrosty wybarwiają się najładniej. Z tego względu zaraz po posadzeniu derenie: biały, rozłogowy, jadalny i świdwa przycinamy nad 3.–4. pąkiem, a w kolejnych latach skracamy ich pędy nawet o 1/3. Dzięki temu rośliny tworzą dużo młodych przyrostów i są znacznie bardziej dekoracyjne.
Derenie najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek zielnych, pobieranych wczesnym latem (od czerwca do lipca) lub zdrewniałych, pobieranych jesienią.

zywoplot-z-derenia

Dereń biały nadaje się na żywopłoty

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: photos.com
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Romantyczny Bukiet Ślubny
Romantyczny Bukiet Ślubny

Zbliża się wielkimi krokami sezon Mody Ślubnej 2016 r. Poszukującym Paniom Młodym prezentuję dziś...

Przeczytaj też:
Jak stosować Agrowłókninę - poradnik ściółkowania agrowłókniną
Jak stosować Agrowłókninę - poradnik ściółkowania agrowłókniną

Pośród właścicieli posesji, którym zależy na zadbanym, zachwycającym roślinnością przydomowym ogrodzie, coraz ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia