Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Dalie: rośliny o pięknych kwiatach. Uprawa dalii: poradnik
Roślinne kompozycje

Dalie: rośliny o pięknych kwiatach. Uprawa dalii: poradnik

Dalia pomponowa, odmiana 'Beatrice'

Dalie pochodzą z górzystych rejonów Meksyku i Ameryki Środkowej. Dalie uprawa, dalie odmiany, dalie sadzenie: poradnik. Dalie w naszych warunkach klimatycznych niestety nie zimują w gruncie.

Dalie to ładne i lubiane rośliny. Liście dalii są duże, pierzasto złożone, o ciemnozielonej lub brązowozielonej barwie. U najwyższych odmian dalii łodygi osiągają nawet 1,5 m wysokości. Miłośnicy dalii mogą przebierać w tysiącach różnokolorowych odmian.

Dalie odmiany

Dalie odmiany: wielka różnorodność wielkości i budowy kwiatostanów sprawiła, że sklasyfikowano je w dziesięć grup. Najpopularniejsze są dalie dekoracyjne, dalie pomponowe, dalie kaktusowe, dalie kołnierzykowe, dalie pojedyncze i dalie anemonowe.
Do niewątpliwych atutów dalii należy długi okres kwitnienia, trwający od wykształcenia pierwszych pąków (zwykle na przełomie czerwca i lipca) aż do przymrozków – czasami nawet do października. Organem spichrzowym dalii jest karpa utworzona u nasady pędów przez bulwiasto zgrubiałe korzenie.

Rozmnażanie dalii

Rozmnażanie dalii: karpy po zimowym przechowaniu przegląda się, usuwając zgniłe lub wysuszone fragmenty, następnie dzieli się na kilka części w ten sposób, aby każda z nich zawierała 2 –3 pąki odnawiające i 2–3 bulwiaste korzenie.

Dalie: sadzenie i pielęgnacja dalii

Dalie sadzenie: podzielone karpy dalii sadzimy do gruntu na początku maja. Wszystkie dalie mają podobne wymagania glebowe: podłoże powinno być przepuszczalne i starannie uprawione. Dalie lubią stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Niskie odmiany dalii sadzimy co 25 cm, wysokie odmiany dalii – co 50–60 cm. Karpy dalii przykrywamy 3–5-centymetrową warstwą ziemi.
Dalie wymagają dużo wilgoci. Podczas lata dalie podlewamy, gdy ziemia zaczyna przesychać i dwu–trzykrotnie dokarmiamy nawozem wieloskładnikowym, dostarczając łącznie około 100 g nawozu na 1m2. Odmiany wysokie dalii należy palikować, aby zabezpieczyć przed wyłamaniem. Po pierwszym przymrozku przycinamy pędy i wykopujemy karpy dalii z gruntu. Po podsuszeniu i oczyszczeniu z ziemi karpy przechowujemy w piwnicy w pojemniku z piaskiem.

Zastosowanie dalii

Wysokie odmiany dalii znakomicie prezentują się na rabatach, można z nich także tworzyć grupy ogrodowe. Z niskich odmian dalii można tworzyć obwódki, sadzić w ogrodach skalnych, znakomicie nadają się do uprawy w pojemnikach ustawionych na tarasach i balkonach. Dalie nadają się na kwiat cięty.

Autor tekstu: Jolanta Piekarz
Autor zdjęć: Jolanta Piekarz
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Zaczynamy nowy sezon

Zasiałam w doniczkach i skrzynkach różne warzywa i kwiaty na rozsady. Seler, Por, Majeranek,...

Przeczytaj też:
Żurawki: byliny o ozdobnych liściach na ogrodowe rabaty
Żurawki: byliny o ozdobnych liściach na ogrodowe rabaty

Żurawki to byliny o ozdobnych liściach. Mnogość gatunków i odmian żurawek pozwala ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia