Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Dalie, czyli georginie: przegląd grup i odmian dalii
Roślinne kompozycje

Dalie, czyli georginie: przegląd grup i odmian dalii

Dalie to jedne z najbardziej popularnych kwiatów ogrodowych

Dalie to jedne z najbardziej popularnych kwiatów ogrodowych. Ze względu na kształt kwiatów dalie podzielono na kilka grup. Poznaj charakterystykę i odmiany dalii w poszczególnych grupach. Grupy dalii.

Dalie (łac. Dahlia), zwane także georginiami, to niezwykle piękne i atrakcyjne kwiaty lata i jesieni. Ze względu na swoje wysokie walory ozdobne, dalie doczekały się ogromnej liczby odmian, różniących się między sobą pokrojem i wysokością roślin, a także kształtem i barwą kwiatów. Na świecie znanych jest kilka tysięcy odmian tych wspaniałych kwiatów (z czego w Polsce występuje około 60), dlatego dalie musiały zostać podzielone na kilka grup, ułatwiających ich klasyfikację i identyfikację.

Grupy dalii

Biorąc pod uwagę kształt i wygląd kwiatów dalie podzielono na trzy główne grupy: pojedyncze, półpełne i pełne. Ze względu na dużą różnorodność odmianową w każdej grupie wyodrębniono dodatkowe podgrupy, skupiające rośliny o podobnej budowie kwiatów.

  • Dalie pojedyncze – obejmują rośliny o kwiatach złożonych z jednego okółka płatków języczkowych i wypełnionych w środku drobnymi kwiatami rurkowymi. To z reguły rośliny dość niskie i krzaczaste. Nie mają tak dużych i atrakcyjnych kwiatów, jak pozostałe grupy, dlatego w ogrodach spotyka się je rzadziej. Przykładowe odmiany: ‘Luiza’, ‘Northwest Cosmos’, ‘Yellow Hammer’.
  • Dalie półpełne – nieco częściej uprawiane. Wśród nich można znaleźć rośliny o kwiatach podwójnych (peoniowych) – złożonych z dwóch lub trzech okółków płatków języczkowych, ale z widocznymi wewnątrz kwiatami rurkowymi (np. odmiana ‘Fascination’), anemonowych – u których środek koszyczka wypełniają dość duże płatki rurkowe (np. ‘Polka’, ‘Rosita’, ‘Toto’, ‘Comet’) oraz kołnierzykowych – u których między dużymi płatkami języczkowymi i mniejszymi rurkowymi znajduje się dodatkowy okółek płatków średniej wielkości (np. ‘Hartenaas’).
  • Dalie pełne – to najliczniejsza i najchętniej uprawiana grupa dalii, charakteryzująca się niezwykle atrakcyjnymi kwiatami. Wśród nich najwięcej jest dalii dekoracyjnych o dużych kwiatach, w całości wypełnionych dachówkowo ułożonymi płatkami języczkowymi (np. ‘Arabian Night’, ‘Edinburgh’, ‘Hawaii’, ‘Duet’). Nie mniej atrakcyjne są dalie półkaktusowe i kaktusowe, których kwiaty mają płatki języczkowe o podwiniętych i zaostrzonych końcach (np. ‘Park Princess’, ‘Ognisty Ptak’, ‘Garden Party’, ‘Gina Lombaert’) oraz dalie kuliste o niezbyt dużych, lekko spłaszczonych lub kulistych kwiatach, w całości wypełnionych łyżeczkowato wygiętymi płatkami języczkowymi (np. ‘Nivea’) i dalie pomponowe, których kwiaty są podobne do dalii kulistych, ale nieco mniejsze i lekko spłaszczone, o bardziej zwiniętych płatkach języczkowych (np. ‘Kwiat jabłoni’, ‘White Aster’, ‘Bella’).

Odmiany nie pasujące do żadnej z wymienionych grup, zaliczane są do tzw. grupy dalii różnych lub pozostałych (np. dalie goździkowe, chryzantemowe).

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

wczoraj była piękna pogoda

Wczoraj było tak pięknie, słoneczko grzało i było ciepło. Spędziłam kilka godzin na działce, ale z...

Przeczytaj też:
Rozwar wielkokwiatowy – ciekawa bylina do ogrodu. Uprawa i zastosowanie rozwaru w ogrodzie
Rozwar wielkokwiatowy – ciekawa bylina do ogrodu. Uprawa i zastosowanie rozwaru w ogrodzie

Rozwar wielkokwiatowy to bylina o dużych walorach dekoracyjnych. W pełni rozkwitłe kwiaty ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia