Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Czosnki ozdobne posadź jesienią. Gatunki i odmiany czosnków ozdobnych
Roślinne kompozycje

Czosnki ozdobne posadź jesienią. Gatunki i odmiany czosnków ozdobnych

Czosnki ozdobne to rośliny cebulowe o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Grupa czosnków ozdobnych obejmuje wiele gatunków i odmian. Poznaj gatunki i odmiany czosnków ozdobnych. Cebule czosnków ozdobnych sadzi się do gruntu jesienią.

Dzięki oryginalnej budowie kwiatostanów czosnki ozdobne należą do ciekawych, niepospolitych roślin ogrodowych. Ładnie wyglądają w wazonach jako kwiaty cięte, cechują się dużą trwałością. Można je również z powodzeniem zasuszyć – efektownie urozmaicają zimowe bukiety. W ogrodzie nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, co sprawia, że coraz częściej widzimy je na kwiatowych rabatach.

Czosnki ozdobne: gatunki i odmiany

Do grupy czosnków ozdobnych należą zarówno rośliny delikatne, niskie, świetnie pasujące do grodów skalnych, np. osiągający 20–25 cm wysokości czosnek południowy (Allium moly), jak i rabatowe „giganty”, np. czosnek olbrzymi (Allium giganteum) dorastający nawet do 1,5 m, wykształcający kuliste kwiaty średnicy 18–20 cm.
Cechą wspólną czosnków jest budowa kwiatostanu, który zazwyczaj składa się z wielu małych, sześciopłatkowych kwiatków skupionych w baldachy lub regularne kule. Kwiaty czosnków wyrastają na bezlistnych pędach, w zależności od gatunku mają barwę białą, fioletową (o różnych odcieniach) lub żółtą. Pojawiają się zwykle w czerwcu i na początku lipca, czyli po okresie bujnego kwitnienia wiosennych roślin cebulowych. Niektóre kwitną w pełni lata.
Do czosnków wysokich o kulistych kwiatostanach należą odmiany ‘Globemaster’ i ‘Gladiator’ o liliowych kwiatach oraz ‘Mont Blanc’ i ‘Mount Everest’ o białych. Okazałe, intensywnie purpurowe kule wykształca czosnek okazały (Allium aflatunense). Dorasta do 90 cm i jest jednym z najczęściej spotykanych gatunków w ogrodach.

Portrety roślin

Czosnek Szuberta (Allium schubertii) tworzy kwiatki osadzone na bardzo długich szypułkach, co nadaje roślinie zaskakujący, egzotyczny wygląd. W skalnych ogrodach pięknie wygląda czosnek karatawski (Allium karataviense), którego dość duże, zielonoszare, kuliste kwiatostany osadzone są pomiędzy dwoma szerokimi liśćmi. Roślina osiąga około 25 cm wysokości. Odmiana o jaśniejszych, kremowobiałych kwiatach nosi nazwę ‘Ivory Queen’.
Do ogrodów trafił także biało kwitnący czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), który dziko występuje w naszych lasach liściastych. Oryginalne żółte kwiatostany o nieregularnie zwisających szypułkach wyróżniają czosnek złocisty (Allium flavum). Jego biała odmiana nosi nazwę ‘Album’.

Czosnki ozdobne: sadzenie cebul i pielęgnacja

Organami spichrzowymi czosnków są cebule – drobne i delikatne w przypadku niskich odmian, u dużych roślin osiągające nawet ponad 20 cm w obwodzie. Często wydzielają one charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach. Cebule czosnków sadzimy do ogrodów jesienią wybierając dla nich miejsca słoneczne  o glebie żyznej i przepuszczalnej. Głębokość sadzenia powinna być równa trzykrotnej wysokości cebuli. W okresie wegetacji zasilamy je 2–3-krotnie mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi, podczas suszy podlewamy. Aby wzmocnić cebulę, po kwitnieniu usuwamy kwiatostany – wtedy zgromadzi ona składniki odżywcze przeznaczone wcześniej na budowę nasion.

Czosnki ozdobne możemy wykopać bezpośrednio po zaschnięciu liści. Do czasu jesiennego sadzenia przechowujemy je w chłodnym, przewiewnym pomieszczeniu. Dostępne w sprzedaży rośliny w zdecydowanej większości dobrze zimują w gruncie. Czosnki ozdobne nie wymagają okrywania. Aby dobrze rosły, warto corocznie jesienią lub wiosną rozsypać na ich stanowisku kompost.

Autor tekstu: Jolanta Piekarz
Autor zdjęć: Jolanta Piekarz
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Koszenie i porzeczki czerwone
Koszenie i porzeczki czerwone

W sobotę miało padać. Nie padało. Prognozy pogodowe są do kitu. Kosiłem do czsu kiedy zabrakło mi...

Przeczytaj też:
Jak stosować Agrowłókninę - poradnik ściółkowania agrowłókniną
Jak stosować Agrowłókninę - poradnik ściółkowania agrowłókniną

Pośród właścicieli posesji, którym zależy na zadbanym, zachwycającym roślinnością przydomowym ogrodzie, coraz ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia