Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Roślinne kompozycje

CYPRYSIK uprawa i pielęgnacja. Poznaj cyprysiki – cyprysik Lawsona, cyprysik groszkowy, cyprysik tępołuskowy

Cyprysik podbił nasze ogrody. Cyprysiki to jedne z chętniej sadzonych w ogrodach iglaków. Cyprysik uprawa i prezentacja najciekawszych odmian, m.in. cyprysik Lawsona, cyprysik groszkowy, cyprysik tępołuskowy - japoński.

Cyprysik to rodzaj roślin iglastych należących do rodziny cyprysowatych. Cyprysiki zwykle pochodzą z klimatu zbliżonego do umiarkowanego, dlatego mogą rosnąć również w naszym kraju. Nie wszystkie odmiany cyprysika są jednak dostatecznie odporne na niskie temperatury (np. cyprysik Lawsona, cyprysik tępołuskowy), dlatego najlepiej sadzić je w miejscach stosunkowo ciepłych, zacisznych i osłoniętych od wiatru.

Cyprysik uprawa i pielęgnacja

Cyprysik uprawa: stanowisko. Cyprysiki są roślinami dość wymagającymi: nie znoszą przesuszania podłoża, zasolonia gleby, zimnych wiatrów oraz zanieczyszczonego (cyprysik Lawsona) i suchego powietrza (cyprysik groszkowy).

Cyprysik uprawa: podłoże. Cyprysik ma też spore wymgania glebowe. Cyprysiki dobrze rosną w świeżej, żyznej, zasobnej i stosunkowo wilgotnej glebie o obojętnym lub kwaśnym odczynie pH. Preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste. Najbardziej odpornym na niesprzyjające warunki środowiskowe (w tym niskie temperatury i chwilową suszę) jest cyprysik żywotnikowaty.

Cyprysiki uprawa: rozmnażanie. Cyprysiki najlepiej rozmnażać z nasion (wymagają stratyfikacji) oraz z sadzonek pędowych cyprysika, pobieranych wiosną lub jesienią. Cyprysik na miejsce stałe najlepiej wysadzać wczesną wiosną (po przymrozkach), kiedy rozpoczyna wegetację. Sadzonki cyprysika będą wtedy miały czas na zaadoptowanie się w nowych warunkach przed nastaniem upalnego lata i mroźnej zimy.

Cyprysik odmiany: cyprysik Lawsona

Wśród wielu odmian cyprysików, na uwagę zasługują cyprysik Lawsona: 'Argenteovariegata' (białe przebarwienia), 'Alumigold', 'Columnaris', 'Golden Wonder', 'Mini Globus' (odmiana cyprysika o pokrój kulistym, łuski niebieskozielone), 'Ivonne' (cyprysik o złocistożółtych łuskach), 'Stardust', 'Pygmaea Argentea' (niski cyprysik o kulistym pokroju i żółtych końcach łusek), 'Pembury Blue' (cyprysik o srebrzystoniebieskim zabarwieniu łusek), Imbricata Pendula' (długie, płaczące pędy).

Cyprysik odmiany: cyprysik groszkowy

Cyprysik groszkowy:  'Aureovariegata' (cyprysik o żółtych przebarwieniach), 'Filifera Aurea Nana' (cyprysik odmiana niska, o nitkowatych pędach i żółto zabarwionych łuskach) oraz podobna do niej, ale o wyższym wzroście odmiana cyprysika 'Filifera Aurea', 'True Blue' (cyprysik odmiana niska, o srebrzystoniebieskich łuskach), 'Nana' (kulista, karłowa), 'Squarrosa'.

Cyprysik odmiany: cyprysik tępołuskowy (japoński)

Cyprysik tępołuskowy (inaczej cyprysik japoński): 'Nana Aurea' (karłowa odmiana cyprysika), 'Tsatsumi Gold', 'Nana Gracilis', 'Aurora', 'Golden Ceramic'.

Cyprysik odmiany: cyprysik żywotnikowaty

Cyprysik żywotnikowaty: odmiany 'Andelyensis', 'Top Point', 'Rubicon'.

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: Piotr Gorączko
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

kocham deszcz, wreszcie pada

Doczekaliśmy się opadów deszczu i w końcu mamy wodę do podlewania. Trudno cokolwiek zrobić...

Przeczytaj też:
Czosnki ozdobne posadź jesienią. Gatunki i odmiany czosnków ozdobnych
Czosnki ozdobne posadź jesienią. Gatunki i odmiany czosnków ozdobnych

Czosnki ozdobne to rośliny cebulowe o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Grupa czosnków ozdobnych ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia