Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Cyprys i cyprysik: czym się różnią te rośliny? Cyprysiki i cyprysy w ogrodzie
Roślinne kompozycje

Cyprys i cyprysik: czym się różnią te rośliny? Cyprysiki i cyprysy w ogrodzie

Co to jest cyprys, jak wygląda cyprysik? Czym się różni cyprys od cyprysika? W świecie roślin nazwy sprawiają czasami kłopoty, czego dobrym przykładem są cyprysy i cyprysiki. Pozornie wydaje się, że to te same rośliny, ale czy tak jest naprawdę?

Cyprys i cyprysik mimo podobieństwa nazwy to całkiem różne rośliny. Wprawdzie cyprysy i cyprysiki należą do tej samej rodziny botanicznej cyprysowatych i mają nawet podobne, zimozielone, łuskowate ulistnienie, ale na tym ich podobieństwa właściwie się kończą.Cyprysiki to igalki chętnie wybierane do ogrodu.

Cyprys: odmiany cyprysa

Cyprysy są bowiem wysokimi drzewami (rzadziej krzewami), charakterystycznymi dla ciepłego klimatu śródziemnomorskiego i nie znoszą niskich temperatur. Dlatego cyprysy w Polsce można uprawiać wyłącznie w doniczkach. Poza tym cyprysy w przeciwieństwie do cyprysików, wydają duże, nawet 4 cm. szyszki i mają przylegające do pędów łuski. Najpopularniejszymi gatunkami cyprysów jest cyprys wieczniezielony (Cupressus sempervirens) i cyprys wielkoszyszkowy (C. macrocarpa), nazywany też cyprysem kalifornijskim.

Cyprysik w ogrodzie: cyprysiki odmiany

Cyprysiki to z kolei najczęściej krzewy (rzadziej drzewa), które w naszym klimacie z powodzeniem mogą rosnąć w gruncie. Wprawdzie delikatniejsze gatunki cyprysika w czasie ostrych zim niekiedy przemarzają, ale można temu zapobiec okrywając rośliny włókniną lub sadząc w miejscach ciepłych, zacisznych i osłoniętych. Cyprysiki podobnie jak cyprysy, wydają szyszki, są one jednak bardzo małe i zwykle nie przekraczają kilku milimetrów. Oba rodzaje można też odróżnić po typowym dla większości cyprysików srebrzystym, woskowatym wzorze na spodniej stronie łusek (z wyjątkiem cyprysika tępołuskowego) oraz przewieszających się wierzchołkach pędów i lekko odstających łuskach (charakterystyczne cechy wielu cyprysików). W uprawie spotyka się kilka gatunków cyprysika (cyprysik Lawsona, cyprysik tępołuskowy, cyprysik groszkowy, cyprysik żywotnikowaty) oraz ogromną liczbę odmian, różniących się wzrostem, barwą igieł oraz pokrojem. Należy jednak pamiętać, że cyprysiki to iglaki dość wymagające. Zwykle cyprysik nie toleruje suszy i oczekuje dostatecznie żyznego, obojętnego lub kwaśnego podłoża. Niektóre gatunki cyprysika są też wrażliwe na miejskie zanieczyszczenia.

cyprysik japoński

Cyprysik japoński 'Nana Gracilis'

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Ślub plenerowy
Ślub plenerowy

Uff jak gorąco! Ostatnio mieliśmy okazję robić ślub plenerowy, pogoda nam nie sprzyjała, więc...

Przeczytaj też:
Rozwar wielkokwiatowy – ciekawa bylina do ogrodu. Uprawa i zastosowanie rozwaru w ogrodzie
Rozwar wielkokwiatowy – ciekawa bylina do ogrodu. Uprawa i zastosowanie rozwaru w ogrodzie

Rozwar wielkokwiatowy to bylina o dużych walorach dekoracyjnych. W pełni rozkwitłe kwiaty ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia