Gatunki cyklamenów do uprawy w gruncie w ogrodzie

2015-07-20 15:43

Cyklameny, zwane fiołkami alpejskimi, to rośliny znane głównie z domowych parapetów. Istnieje jednak kilka gatunków cyklamenów, które można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie. Poznajcie gatunki cyklamenów nadające się do uprawy w ogrodzie.

Cyklameny uprawiane w ogrodach stanowią bardzo ciekawy i oryginalny akcent dekoracyjny. Oto gatunki cyklamenów, które z powodzeniem nadają się do uprawy w ogrodach.

Cyklameny do uprawy w ogrodzie: cyklamen bluszczolistny

Jednym z bardziej popularnych cyklamenów ogrodowych jest cyklamen bluszczolistny (łac. Cyclamen hederifolium), którego niewielkie, błyszczące, lekko ząbkowane liście wyrastające z bulwy na długich ogonkach, przypominają budową liście popularnego bluszczu (stąd nazwa gatunkowa). Roślina rozwija je dopiero późnym latem i zachowuje aż do wiosny następnego roku. Wtedy część nadziemna zasycha, a roślina przechodzi w stan spoczynku. Zanim cyklamen ponownie wypuści liście, w sierpniu rozwija jasno różowe lub białe kwiaty, które pozostają na roślinie aż do przymrozków.

Cyklameny do uprawy w ogrodzie: cyklamen czerwieniejący

Innym gatunkiem cyklamenu spotykanego w ogrodach jest cyklamen czerwieniejący (łac. Cyclamen purpurascens). Jego cechą charakterystyczną są niewielkie, ciemnozielone liście, zabarwione od spodu na kolor czerwony oraz nieduże, ale lekko pachnące, różowo-czerwone kwiaty, pojawiające się na roślinie od późnej wiosny (czerwiec) aż do jesieni. Cyklamen czerwieniejący jest jednym z najbardziej odpornych na niską temperaturę gatunków cyklamenów.

Cyklameny do uprawy w ogrodzie: cyklamen dyskowaty

Znacznie rzadziej od poprzednich gatunków w ogrodach spotykany jest natomiast cyklamen dyskowaty (łac. Cyclamen coum), który jako jedyny zakwita bardzo wczesną wiosną (w marcu i kwietniu). Także jego ciemnozielone liście są dość charakterystyczne, gdyż w przeciwieństwie do innych cyklamenów mają prawie okrągły kształt. Zarówno liście, jak i kwiaty po zakończeniu kwitnienia zamierają, a roślina przechodzi w stan spoczynku i dopiero jesienią ponownie zaczyna tworzyć liście i pąki kwiatowe na kolejny rok.

Uprawa cyklamenów w ogrodzie

Wszystkie cyklameny oczekują podobnych warunków uprawy. Preferują stanowiska półcieniste, ciepłe i osłonięte od wiatru oraz lekkie, przepuszczalne, próchnicze gleby, o zasadowym lub obojętnym odczynie pH. Cyklamenów nie wolno uprawiać na glebach ciężkich i wilgotnych, gdyż od nadmiaru wilgoci ich bulwy łatwo zagniwają (szczególnie zimą). Bulwy cyklamenów sadzi się wiosną, umieszczając je w podłożu dość płytko. Dzięki temu do jesieni zdążą się ukorzenić i zaaklimatyzować w nowym miejscu. Cyklameny względnie dobrze znoszą niską temperaturę, ale silniejszy mróz może poważnie uszkodzić ich zimozielone liście i płytko rosnące bulwy, dlatego przed zimą rośliny warto okryć stroiszem lub gałązkami.Cyklameny sadzone w ogrodach najpiękniej wyglądają po kilku latach uprawy, kiedy ładnie się rozrosną i zagęszczą. Wtedy też wydają najwięcej atrakcyjnych kwiatów. Rośliny można uprawiać pod drzewami lub w ogródkach skalnych. Kiedy mają zapewnione odpowiednie stanowisko uprawy, mogą też być traktowane jako ciekawa, sezonowa roślina okrywowa.

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.