Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Cis - długowieczny iglak: jak pielęgnować cisy, odmiany cisa
Roślinne kompozycje

Cis - długowieczny iglak: jak pielęgnować cisy, odmiany cisa

Cisy znakomicie znoszą przycinanie, więc można z nich tworzyć formowane żywopłoty

Cis to elegancka roślina iglasta, która pięknie prezentuje się w każdym ogrodzie. Ciemna zieleń igieł cisa znakomicie kontrastuje z innymi roślinami. Zaletą cisu jest to, że iglak ten znakomicie znosi cięcie, przez co nadaje się na żywopłoty i roślinne rzeźby. Poznaj odmiany cisa do ogrodu.

Cis rośnie bardzo wolno. W wieku 30 lat dorasta do 3-4 m, najstarsze rośliny w Polsce mają 15 m. Jego drewno ma bardzo dobre właściwości – jest twarde i, choć cis to roślina iglasta, pozbawione żywicy. To bardzo cenny materiał, kiedyś chętnie używany do produkcji mebli oraz... łuków – bo jest elastyczny i znakomicie nadawał się do gięcia. Ta zaleta była bezpośrednią przyczyną nadmiernego wycinania cisów, już więc król Jagiełło w 1423 roku objął te drzewa ochroną. Zakaz wycinki cisów rosnących naturalnie trwa do dziś.

Cisy rosnące w naturze spotykamy rzadko. Łatwiej znaleźć je w przydomowych ogrodach – wolno rosną, więc sprawdzają się na niewielkich działkach, są zimozielone – zdobią ogród przez cały rok – i świetnie znoszą cięcie, przez co nadają się na żywopłoty i roślinne rzeźby. Co więcej, cięcie powoduje ich zagęszczenie i sprzyja ich urodzie. Cis nie wytwarza szyszek, ale miękkie czerwone owoce, które długo pozostają na gałązkach zimą, stanowiąc ozdobę ogrodu i pokarm dla ptaków. W ten sposób roślina rozsiewa się w naturze. Cisy dobrze rosną na stanowiskach cienistych, ale także w miejscach nasłonecznionych – pod tym względem są uniwersalne. Mogą być sadzone pod wyższymi drzewami, bo ich system korzeniowy dobrze znosi konkurencję innych roślin. Stanowisko cisów powinno być osłonięte przed mroźnymi wiatrami. Rośliny dobrze rosną na glebach przeciętnych lub żyznych, próchnicznych. Źle czują się w skrajnych warunkach wilgotnościowych – na glebach bardzo suchych lub podmokłych. Lubią za to dość wysoką wilgotność powietrza, więc dobrze rosną w sąsiedztwie oczka wodnego.

Cis jest roślina dwupienną

Aby cis miał owoce, na działce trzeba posadzić dwa egzemplarze tej rośliny, i to różnej „płci”. Cis jest rośliną dwupienną, co oznacza, że kwiaty żeńskie i męskie nie rosną na jednej roślinie, lecz na dwóch oddzielnych. Jeśli więc w ogrodzie mamy jeden cis albo dwa tej samej płci, możemy nigdy nie doczekać się pięknych owoców zdobiących roślinę.

Łatwa pielęgnacja cisów

Utrzymanie cisów w dobrej kondycji nie wymaga wiele pracy. Konieczne jest jedynie regularne przycinanie tych roślin, które zostały posadzone jako żywopłot lub strzyżone formy architektoniczne (figury ogrodowe) – zazwyczaj wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. W razie potrzeby cięcie należy powtórzyć latem.

Odmiany cisa

  • okrywowe – 'Repandens'
  • krzaczaste – 'Elegantissima', 'Nissen’s Corona', 'Aurea Decora', 'Summergold', 'Semperaurea', 'Adpressa Aurea'
  • kolumnowe – 'Fastigiata', 'Fastigiata Aurea', 'Fastigiata Robusta', 'Overeynderi', 'Slandishii'
  • ze zwisającymi gałęziami – 'Dovastonii Aurea', 'Dovastoniana'

Uwaga: cis jest elegancką i efektowną rośliną, ale warto posadzić go tak, by nie miały do niego dostępu małe dzieci i roślinożerne zwierzęta domowe (choć one zazwyczaj instynktownie unikają tego, co może im szkodzić). Pędy, kora czy pestki cisu zawierają bowiem trujące związki; wyjątkiem są tylko lubiane przez ptaki czerwone osnówki (osłonki) nasion. Ale cis ma także walory lecznicze – substancje pozyskiwane z jego różnych fragmentów wykorzystywane są do produkcji leków o działaniu przeciwnowotworowym.

Autor tekstu: Anna Śmiałek
Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska, Andrzej Szandomirski, Magdalena Michalak
Źródło: Wymarzony Ogród
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Róże
Róże

Róże, królowe kwiatów. Dla jednych oklepane, dla mnie zawsze będą piekne,...

Przeczytaj też:
Floksy wiechowate- kwiaty nie tylko do wiejskiego ogrodu
Floksy wiechowate- kwiaty nie tylko do wiejskiego ogrodu

Płomyki wiechowate, zwane często od łacińskiej nazwy (Phlox paniculata) floksami, to obok ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia