Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Ciekawe odmiany róż do ogrodu i na balkon
Roślinne kompozycje

Ciekawe odmiany róż do ogrodu i na balkon

Róża STAR PROFUSION

Spośród licznych odmian róż wiele znakomicie nadaje się zarówno do sadzenia w ogrodach, jak i do uprawy w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Poznaj ciekawe odmiany róż, które można posadzić w gruncie i w pojemnikach.

Zaprezentowane poniżej odmiany róż kwitną obficie powtarzając do późnej jesieni, charakteryzuje je dobra tolerancja na choroby i wystarczająca mrozoodporność, a przy tym mają niewielkie potrzeby pielęgnacyjne. Dobrze rosną na przeciętnej glebie ogrodowej oraz na stanowiskach w pełni słonecznych lub półcienistych.

Róża ANISADE (syn. JULIA CHILD, ‘Wekvossutono’) stosowana jest jako róża rabatowa i parkowa oraz do większych pojemników. Ładnie prezentuje się zarówno pojedynczo, jak i w dużych grupach, a z innymi gatunkami dobrze komponuje się dzięki łagodnemu pokrojowi i ciepłej barwie kwiatów. Kwiaty w kształcie czarki, duże (7–8 cm średnicy), pełne, o regularnie, ale dość luźno ułożonych płatkach, skupione zwykle po kilka, intensywnie i słodko pachnące lukrecją, są barwy ciepło żółtej, nieznacznie blednącej. Liście są duże, soczyście zielone, lekko błyszczące, skórzaste, gęsto ułożone na silnych, wzniesionych pędach pochylających się nieznacznie pod ciężarem kwiatów. Odmiana krzewi się dobrze, osiąga 0,7–1 m wysokości.

Róża TOMMELISE (syn. HERTFORDSHIRE, ‘Kortenay’) w języku duńskim oznacza Calineczka. Krzewy tworzy gęste, pokrywające szczelnie powierzchnię terenu, rozłożyste, w dobrych warunkach przekraczające 0,6 m wysokości i 1,2 m szerokości. Lekko pachnące kwiaty są pojedyncze, małe (3–4 cm średnicy), intensywnie różowe, z żółtymi pręcikami, skupione w dużych i gęstych kwiatostanach. Ciemnozielone i połyskujące liście o drobnych listkach, rozmieszczone są na pokładających się, silnych pędach. Róża ta jest sadzona jako okrywowa, na skarpach, murkach, ale także uprawiana jako rabatowa oraz w pojemnikach. Ładnie wygląda z bylinami, krzewami, przy kamieniach.

Róża HOME RUN (‘Wekcisbako’) jest niewielką parkową różą, stosowaną jako rabatowa, okrywowa i do pojemników. Ciekawie łączy się z bylinami, krzewami, iglakami oraz architekturą z wykorzystaniem kamienia i w ogrodach o charakterze naturalistycznym. Kwiaty o dużych, ogniście czerwonych płatkach i żółtych pręcikach, słabo pachnące, osadzone po kilka–kilkanaście w kwiatostanach, są pojedyncze (około 8 cm średnicy). Kwitnie od początku czerwca. Duże, ciemnozielone, matowe liście gęsto pokrywają pokładające się pędy. Krzewy są dość zwarte, rozłożyste, dorastają przeciętnie do około 0,9 m wysokości, przy nieznacznie większej szerokości.

Róża STAR PROFUSION (‘Horcoexist’) – odmianę tę wyróżniają oryginalne, jaskrawe kwiaty, pojedyncze, nieduże (około 4 cm średnicy), niejednolitej barwy: o płatkach jasno- do ciemnożółtych, z szerokim brzegiem karminowoczerwonym, z żółtymi pręcikami. Skupione w bardzo licznych, dużych kwiatostanach kwiaty subtelnie pachną. Delikatne, ciemnozielone, matowe liście jesienią nabierają bordowego odcienia. Długie pędy pochylają się ku ziemi i splatają ze sobą lub wznoszą do góry. Krzewy osiągają przeciętnie 1 m wysokości, a szerokość nawet dwukrotnie większą. Ta odmiana róży jest stosowana w terenach zieleni do sadzenia na dużych powierzchniach, skarpach, jako okrywowa oraz parkowa. Nadaje się także do kompozycji z trawami, bylinami, krzewami oraz do dużych pojemników.

Róża HAPPY CHAPPY (‘Interchappy’) charakteryzuje się ciekawą barwą kwiatów, zmieniającą się wraz z ich rozwojem, co sprawia, że krzew przypomina wielobarwny kobierzec. Płatki mają brzoskwiniowożółtą podstawę, a pozostała część płatka zmienia się od brzoskwiniowołososiowego przez różowołososiowy na czerwonołososiowy. Kwiaty są pojedyncze, nieduże (około 4 cm średnicy), słabo pachnące, zebrane w dużych kwiatostanach. Liście mają drobne, ciemnozielone i błyszczące listki, o wiśniowym odcieniu jesienią. Zwarte krzewy dorastają do około 0,6 m wysokości przy blisko dwukrotnej szerokości. Ta odmiana róży stosowana jest przede wszystkim jako okrywowa, na skarpy, ale również świetnie ożywia zestawienia z zimozielonymi iglakami, trawami i bylinami. Doskonała do pojemników i jako forma pienna.

Róża RUBY RUBY (‘Weksactrumi’) to odmiana miniaturowa, stosowana także jako rabatowa, okrywowa i nieduża parkowa. Przeznaczona na tereny zieleni, niskie żywopłoty, obwódki, sadzona pojedynczo bądź w małych grupach z krzewami, bylinami oraz w pojemnikach. Jej przyjemnie pachnące kwiaty skupione licznie w kwiatostanach, są rubinowoczerwone, o trwałym kolorze, dość duże (około 5 cm średnicy), płaskie, półpełne do luźno wypełnionych, o żółtych pręcikach. Ta odmiana róży obfite kwitnienie rozpoczyna dość wcześnie: na początku czerwca. Liście o drobnych listkach, połyskujące, soczyście zielone, jesienią z wiśniowym odcieniem, obficie pokrywają pędy pochylające się na boki. Krzewy są gęste, dobrze krzewiące się, o zarysie kulistym i osiągają zwykle 0,5–0,6 m wysokości przy nieco większej szerokości.

Róża PINK PIN’S (‘Intropi’) jest odmianą miniaturową, doskonale nadającą się na rabaty, obwódki, skalniaki i do pojemników. Małe (około 3 cm średnicy), podwójne do półpełnych, jasnoróżowe, płaskie, z widocznymi z żółtymi pręcikami kwiaty, zebrane w dużych kwiatostanach, pojawiają się bardzo obficie od początku czerwca. Liście są jasnozielone, lekko błyszczące. Odmiana ta tworzy bardzo zwarte krzewy, o półkulistym pokroju, osiągające 0,2–0,5 m wysokości. Na zimę wymaga starannego okrycia.

Autor tekstu: Dr Marta Monder
Autor zdjęć: www.hajdrowscy.pl
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Mimozami jesień się zaczyna...
Mimozami jesień się zaczyna...

Witam! Już jesień, która wcale nie musi być smutna i przygnębiająca - może być pogodna,...

Przeczytaj też:
Ściółkowanie ziemi wokół roślin: jak stosować agrowłókninę Agrimpex
Ściółkowanie ziemi wokół roślin: jak stosować agrowłókninę Agrimpex

Ściółkowanie ziemi wokół roślin posadzonych w ogrodzie ma wiele zalet - między ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia