Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Roślinne kompozycje

Ciekawe odmiany róż

Spośród licznych odmian róż wiele znakomicie nadaje się zarówno do sadzenia w ogrodach, jak i do uprawy w pojemnikach na balkonie czy tarasie.
Róża STAR PROFUSION

Róża STAR PROFUSION

Zaprezentowane poniżej odmiany róż kwitną obficie powtarzając do późnej jesieni, charakteryzuje je dobra tolerancja na choroby i wystarczająca mrozoodporność, a przy tym mają niewielkie potrzeby pielęgnacyjne. Dobrze rosną na przeciętnej glebie ogrodowej oraz na stanowiskach w pełni słonecznych lub półcienistych.

Róża ANISADE (syn. JULIA CHILD, ‘Wekvossutono’) stosowana jest jako róża rabatowa i parkowa oraz do większych pojemników. Ładnie prezentuje się zarówno pojedynczo, jak i w dużych grupach, a z innymi gatunkami dobrze komponuje się dzięki łagodnemu pokrojowi i ciepłej barwie kwiatów. Kwiaty w kształcie czarki, duże (7–8 cm średnicy), pełne, o regularnie, ale dość luźno ułożonych płatkach, skupione zwykle po kilka, intensywnie i słodko pachnące lukrecją, są barwy ciepło żółtej, nieznacznie blednącej. Liście są duże, soczyście zielone, lekko błyszczące, skórzaste, gęsto ułożone na silnych, wzniesionych pędach pochylających się nieznacznie pod ciężarem kwiatów. Odmiana krzewi się dobrze, osiąga 0,7–1 m wysokości.

Róża TOMMELISE (syn. HERTFORDSHIRE, ‘Kortenay’) w języku duńskim oznacza Calineczka. Krzewy tworzy gęste, pokrywające szczelnie powierzchnię terenu, rozłożyste, w dobrych warunkach przekraczające 0,6 m wysokości i 1,2 m szerokości. Lekko pachnące kwiaty są pojedyncze, małe (3–4 cm średnicy), intensywnie różowe, z żółtymi pręcikami, skupione w dużych i gęstych kwiatostanach. Ciemnozielone i połyskujące liście o drobnych listkach, rozmieszczone są na pokładających się, silnych pędach. Róża ta jest sadzona jako okrywowa, na skarpach, murkach, ale także uprawiana jako rabatowa oraz w pojemnikach. Ładnie wygląda z bylinami, krzewami, przy kamieniach.

Róża HOME RUN (‘Wekcisbako’) jest niewielką parkową różą, stosowaną jako rabatowa, okrywowa i do pojemników. Ciekawie łączy się z bylinami, krzewami, iglakami oraz architekturą z wykorzystaniem kamienia i w ogrodach o charakterze naturalistycznym. Kwiaty o dużych, ogniście czerwonych płatkach i żółtych pręcikach, słabo pachnące, osadzone po kilka–kilkanaście w kwiatostanach, są pojedyncze (około 8 cm średnicy). Kwitnie od początku czerwca. Duże, ciemnozielone, matowe liście gęsto pokrywają pokładające się pędy. Krzewy są dość zwarte, rozłożyste, dorastają przeciętnie do około 0,9 m wysokości, przy nieznacznie większej szerokości.

Róża STAR PROFUSION (‘Horcoexist’) – odmianę tę wyróżniają oryginalne, jaskrawe kwiaty, pojedyncze, nieduże (około 4 cm średnicy), niejednolitej barwy: o płatkach jasno- do ciemnożółtych, z szerokim brzegiem karminowoczerwonym, z żółtymi pręcikami. Skupione w bardzo licznych, dużych kwiatostanach kwiaty subtelnie pachną. Delikatne, ciemnozielone, matowe liście jesienią nabierają bordowego odcienia. Długie pędy pochylają się ku ziemi i splatają ze sobą lub wznoszą do góry. Krzewy osiągają przeciętnie 1 m wysokości, a szerokość nawet dwukrotnie większą. Ta odmiana róży jest stosowana w terenach zieleni do sadzenia na dużych powierzchniach, skarpach, jako okrywowa oraz parkowa. Nadaje się także do kompozycji z trawami, bylinami, krzewami oraz do dużych pojemników.

Autor tekstu: Dr Marta Monder
Autor zdjęć: www.hajdrowscy.pl
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Wielkanoc za pasem
Wielkanoc za pasem

Wielkanoc za pasem, a my mieliśmy okazję organizować kiermasz, na którym sprzedawaliśmy kwiatowe...

Przeczytaj też:
Forsycja – gatunki i odmiany forsycji polecane do uprawy w ogrodach
Forsycja – gatunki i odmiany forsycji polecane do uprawy w ogrodach

Forsycje należą do jednych z najwcześniej zakwitających krzewów ozdobnych. Jakie gatunki i ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia