Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Chryzantemy - jesienne kwiaty. Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie
Roślinne kompozycje

Chryzantemy - jesienne kwiaty. Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie

Romantyczny zakątek w jesiennym ogrodzie: chryzantemy i starzec

Chryzantemy to jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów. Podpowiadamy jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie i co robić, by chryzantemy pięknie kwitły co roku. CHRYZANTEMY uprawa.

Chryzantemy to rośliny wieloletnie z rodziny astrowatych (Asteraceae). W ogrodzie rośliny zwykle dorastają do 60 cm wysokości i mają wzniesiony, krzaczasty pokrój. Wytwarzają charakterystyczne, pierzasto powcinane liście. Kwiaty, w zależności od gatunku, mogą się różnić wielkością, kształtem i barwą. W sprzedaży dostępne są chryzantemy o różnych kwiatostanach: pojedynczych, półpełnych, pełnych, kulistych, półkulistych, parasolowatych, anemonowych, pomponowych, igiełkowych. Zróżnicowany jest także ich barwa: od białej, przez różne odcienie żółtej, pomarańczowej i różowej, do czerwonej.

>>Przeczytaj też: Chryzantemy na balkonie: jak uprawiać chryzantemy na balkonie

Jak uprawiać chryzantemy

Chryzantemy to rośliny stosunkowo łatwe w uprawie, o ile zapewni im się odpowiednie warunki. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, w żyznym, przepuszczalnym podłożu o odczynie zasadowym. W czasie uprawy należy uważać, aby nie zalewać korzeni - zbyt obfite podlewanie może prowadzić do ich gnicia i wystąpienia chorób grzybowych. Chryzantemy negatywnie reagują także na przesuszenie – kwiaty wtedy szybko więdną. Nawożenie chryzantem powinno być intensywne – zwłaszcza przed i w czasie kwitnienia.

Portrety roślin

Chryzantemy sadzi się na miejsce stałe od maja aż do jesieni. Dobre rezultaty daje uprawa w pojemnikach. Po przekwitnieniu pędy można ściąć, a rośliny przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Wtedy podlewanie ogranicza się do niezbędnego minimum. Odmiany drobnokwiatowe są bardziej odporne na niską temperaturę od odmian o większych kwiatach.

Z chryzantem można tworzyć jesienne, barwne rabaty. W Polsce najczęściej są wykorzystywane do dekoracji nagrobków. Nadają się także na kwiat cięty.

Zobacz galerię zdjęć pięknych chryzantem

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Kompozycje na grób
Kompozycje na grób

Zbliżają się zaduszki.. Wrto już teraz pomyśleć o kompozycjach nagrobnych. Ostatnio miałam okazję...

Przeczytaj też:
Rośliny o pierzastych kwiatach doskonałe na rabaty ogrodowe
Rośliny o pierzastych kwiatach doskonałe na rabaty ogrodowe

Rośliny o pierzastych kwiatach i owocostanach możemy wykorzystać w ogrodzie na różne ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia