Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Chryzantemy - jesienne kwiaty. Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie
Roślinne kompozycje

Chryzantemy - jesienne kwiaty. Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie

Romantyczny zakątek w jesiennym ogrodzie: chryzantemy i starzec

Chryzantemy to jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów. Podpowiadamy jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie i co robić, by chryzantemy pięknie kwitły co roku. CHRYZANTEMY uprawa.

Chryzantemy to rośliny wieloletnie z rodziny astrowatych (Asteraceae). W ogrodzie rośliny zwykle dorastają do 60 cm wysokości i mają wzniesiony, krzaczasty pokrój. Wytwarzają charakterystyczne, pierzasto powcinane liście. Kwiaty, w zależności od gatunku, mogą się różnić wielkością, kształtem i barwą. W sprzedaży dostępne są chryzantemy o różnych kwiatostanach: pojedynczych, półpełnych, pełnych, kulistych, półkulistych, parasolowatych, anemonowych, pomponowych, igiełkowych. Zróżnicowany jest także ich barwa: od białej, przez różne odcienie żółtej, pomarańczowej i różowej, do czerwonej.

>>Przeczytaj też: Chryzantemy na balkonie: jak uprawiać chryzantemy na balkonie

Jak uprawiać chryzantemy

Chryzantemy to rośliny stosunkowo łatwe w uprawie, o ile zapewni im się odpowiednie warunki. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, w żyznym, przepuszczalnym podłożu o odczynie zasadowym. W czasie uprawy należy uważać, aby nie zalewać korzeni - zbyt obfite podlewanie może prowadzić do ich gnicia i wystąpienia chorób grzybowych. Chryzantemy negatywnie reagują także na przesuszenie – kwiaty wtedy szybko więdną. Nawożenie chryzantem powinno być intensywne – zwłaszcza przed i w czasie kwitnienia.

Portrety roślin

Chryzantemy sadzi się na miejsce stałe od maja aż do jesieni. Dobre rezultaty daje uprawa w pojemnikach. Po przekwitnieniu pędy można ściąć, a rośliny przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Wtedy podlewanie ogranicza się do niezbędnego minimum. Odmiany drobnokwiatowe są bardziej odporne na niską temperaturę od odmian o większych kwiatach.

Z chryzantem można tworzyć jesienne, barwne rabaty. W Polsce najczęściej są wykorzystywane do dekoracji nagrobków. Nadają się także na kwiat cięty.

Zobacz galerię zdjęć pięknych chryzantem

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Czarno-biały ślub
Czarno-biały ślub

Czarno-biały ślub - bardzo ciekawy temat. Mało kto decyduje się na ten dobór kolorów. Białe kwiaty...

Przeczytaj też:
Miniaturowe krzewy liściaste – doskonałe na skalniaki i do małego ogrodu
Miniaturowe krzewy liściaste – doskonałe na skalniaki i do małego ogrodu

Miniaturowe krzewy liściaste znakomicie nadają się do małego ogrodu. Ich niewielki rozmiary ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia