Byliny kłączowe: kiedy sadzić i jak rozmnażać. Przykłady bylin kłączowych

2013-06-03 15:53

Trudno wyobrazić sobie ogród bez bylin. Wśród bylin na szczególną uwagę zasługują byliny kłączowe. Poznaj najpopularniejsze byliny kłączowe. Podpowiadamy kiedy sadzić i jak rozmnażać byliny kłączowe.

Byliny kłączowe – cechy charakterystyczne

Byliny kłączowe są często i chętnie sadzone w ogrodach. Charakterystyczna cechą bylin kłączowych są zgrubiałe, podziemne pędy (kłącza), w których rośliny gromadzą wodę i składniki pokarmowe – dzięki temu mogą łatwiej przetrwać niesprzyjające warunki atmosferyczne (np. zimę czy suszę). Kłącza ułatwiają również rozmnażanie: kłącza są podzielone na odcinki (międzywęźla) z zaczątkami korzeni, pędów oraz liści, dającymi początek nowym roślinom. Ta cecha może czasem przysparzać kłopotów, gdyż niektóre gatunki bywają z tego powodu dość ekspansywne (np. podagrycznik, konwalia majowa, kokoryczka wielokwiatowa). U niektórych bylin kłączowych zachodzi zjawisko ogałacania się środkowej części kępy, gdyż starsze kłącza mają tendencję do zamierania. Jest to szczególnie widoczne u kosaćców bródkowych (irysów), dlatego rośliny te co kilka lat powinny być odmładzane.

Jak rozmnażać byliny kłączowe

Wegetatywne rozmnażanie bylin kłączowych jest ściśle związane z terminem ich kwitnienia: gatunki zakwitające wiosną (np. konwalie, irysy) powinno rozmnażać się latem i jesienią, natomiast rośliny kwitnące latem (np. rodgersja kasztanowcolistna), należy dzielić późną jesienią bądź bardzo wczesną wiosną. Podczas rozmnażania kłącza wykopuje się z ziemi i dzieli na odcinki w taki sposób, aby na każdym znalazł się przynajmniej jeden pąk. Tak przygotowane sadzonki, umieszcza się poziomo w wilgotnym podłożu, przykrywając niezbyt grubą warstwą ziemi.

Najpopularniejsze byliny kłączowe

Do najpopularniejszych bylin kłączowych należą:

  • konwalia majowa – kwitnie w maju, roślina dość ekspansywna
  • irysy bródkowe – w zależności od odmiany kwitną od kwietnia do lipca
  • rodgersja kasztanowcolistna – kwitnie w czerwcu i lipcu
  • kokoryczka wielokwiatowa – kwitnie od kwietnia do czerwca, roślina ekspansywna
  • zawilec gajowy – kwitnie w marcu i kwietniu
  • odętka wirginijska – roślina bardzo ekspansywna, kwitnie od lipca do wrzesnia
  • bergenia sercolistna – kwitnie w kwietniu i maju.

Nieco mniej znany jest kopytnik pospolity – cenna roślina okrywowa, o niepozornych kwiatach rozwijających się od marca do maja. Do najbardziej ekspansywnych bylin kłączowych należy podagrycznik pospolity, którego niekontrolowany wzrost powoduje, że staje się on trudnym do zwalczenia chwastem ogrodowym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają