Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Roślinne kompozycje

Azalie i różaneczniki: piękne krzewy do ogrodu

Azalie i różaneczniki (rododendrony) to jedne z najpiękniejszych krzewów - warto posadzić je w ogrodzie. Dobrze wkomponowane azalie i rododendrony będą największą ozdobą ogrodu.
Na pierwszym planie azalia japońska 'Sazava', dalej odmiana 'Labe', w głębi azalia 'Daviesii'

Na pierwszym planie azalia japońska 'Sazava', dalej odmiana 'Labe', w głębi azalia 'Daviesii'

Azalie i różaneczniki to rośliny wrzosowate. Wymagają stanowiska o glebie próchnicznej i przepuszczalnej o kwaśnym odczynie (pH 4-5,5). Jeśli nie mamy takiej ziemi, musimy przygotować dla nich odpowiednie miejsce. Należy je wcześniej odchwaścić i przekopać z dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem. Zwykle trzeba także zakwasić podłoże, używając do tego nieodkwaszonego torfu, kory sosnowej (1/3 ziemi ogrodowej, 1/3 torfu, 1/3 kory) lub mieszając glebę z gotowym podłożem do różaneczników (1:1). Przygotowując stanowisko dla azalii i różaneczników, pamiętajmy, że powinno ono być dość rozległe, stosownie do wielkości dorosłych roślin, które pięknie się rozkrzewiają. Warto także skomponować od razu większą, dość luźną grupę, bo te rośliny nie rywalizują ze sobą, wręcz odwrotnie – rosnąc obok siebie, jeszcze bardziej wzajemnie podkreślają swoją niecodzienną urodę.

Warto wiedzieć

Azalie i różaneczniki

Azalie i różaneczniki

Rhododendron (różane drzewo) – pod tą łacińską nazwą kryją się zarówno azalie, jak i różaneczniki. Rodzaj ten obejmuje około 800 gatunków drzew i krzewów zimozielonych (różaneczniki) i o sezonowym ulistnieniu (azalie). Większość pochodzi ze środowiska leśnego, często górskiego, gdzie wchodzą w skład podszytu – dlatego lubią miejsca zacienione i osłonięte od wiatru. Takich warunków wymagają przede wszystkim różaneczniki, które zwłaszcza zimą źle znoszą słońce (ostre promienie wysuszają liście, podczas gdy roślina nie może pobrać wody z zamarzniętej gleby). Azalie dobrze rosną także na słońcu. Kupując krzewy, trzeba pamiętać o tym, że różne odmiany nie są tak samo odporne na mróz. Wśród różaneczników bardziej wrażliwe są te o żółtych kwiatach.
Przeczytaj też: Nawożenie azalii i różaneczników

Kompozycja  z różnych odmian różaneczników i azalii

W naturze różaneczniki drzewiaste potrafią osiągnąć wysokość 30 m, ale są też gatunki płożące. Większość roślin możliwych do kupienia w sklepach ogrodniczych osiąga maksymalnie wysokość 3-4 m. Odmiany niskie dorastają do 50-60 cm. Na etykietach oprócz wysokości jest też podawana szerokość, jaką krzew osiągnie po mniej więcej 10 latach.
Warto skomponować rośliny o różnej wysokości i kolorach kwiatów, a także porze kwitnienia – od kwietnia do pierwszych dni lipca, ale są też gatunki, które zakwitają już w lutym lub marcu, np. różanecznik dahurski i ostrokończysty. Wybierając rośliny w sklepie lub z katalogu, należy zwrócić uwagę na te informacje.
Paleta barw kwiatów azalii i różaneczników zaczyna się od śnieżnej bieli, obejmuje wszelkie odcienie żółci, a kończy na głębokim fiolecie i bordowej czerwieni. U wielu odmian płatki kwiatów są nakrapiane, w paski lub łagodnie się przebarwiają. Wrażenie potęguje to, że kiście kwiatów często składają się z wielu kielichów, czasem nawet 20 zebranych w baldachogrona.
Ponieważ łatwo się je przesadza, komponując grupę różaneczników i azalii, warto uwzględnić możliwość przeniesienia z niej po kilku latach mniejszych okazów w inne miejsce, tak żeby pozostałe mogły się rozrastać do swego docelowego rozmiaru.

Autor tekstu: Anna Kazimierowicz
Autor zdjęć: Piotr Gorączko, Andrzej Szandomirski, Agnieszka Mike-Jeziorska
Źródło: Wymarzony Ogród
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Oj dawno już nic nie pisałam

Oj dawno już nic tutaj nie pisałam, z braku czasu, a na naszej działeczce wielkie zmiany i chodzi...

Przeczytaj też:
Trawy ozdobne w ogrodzie: gdzie sadzić i jak pielęgnować trawy ozdobne
Trawy ozdobne w ogrodzie: gdzie sadzić i jak pielęgnować trawy ozdobne

Ozdobne trawy przez lata były uważane za rośliny drugiego planu, obecnie coraz ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia