System oświetlenia w ogrodzie

2010-09-22 2:00

Planując system oświetlenia ogrodu i terenu wokół domu, należy uwzględnić obecność innych instalacji w ogrodzie. Jak zaplanować instalację oświetleniową w ogrodzie?

Planując system oświetlenia działki, należy uwzględnić obecność innych, już istniejących lub projektowanych instalacji (instalacja wodna lub gazowa, linia telefoniczna, przewody elektryczne, system nawadniania), a także przewidzieć zmiany wielkości roślin wraz z upływem lat (zwłaszcza drzew i krzewów).
Warto zawczasu zastanowić się i przeanalizować nasze oczekiwania – czy chcemy oświetlić tylko trakty komunikacyjne, czy może także miejsca wypoczynku albo grupy roślin, aby później nie niszczyć urządzonego ogrodu. Dobrze jest określić, gdzie będziemy najczęściej przesiadywać (zwykle taras), i tak dobrać oświetlenie, by także po zmroku móc się cieszyć widokiem ogrodu. Należy jednak zachować powściągliwość, bo nadmierna iluminacja działki może przytłaczać, poza tym jest kosztowna w eksploatacji. Trzeba też zwrócić uwagę na to, aby urządzenia techniczne – lampy, kinkiety, słupki oświetleniowe – nie zdominowały otoczenia. Powinny być tak dobrane, by stanowiły element dekoracji lub były dyskretnie ukryte w roślinności albo elementach wystroju architektonicznego (murkach, kamieniach).

System oświetlenia w ogrodzie: sterowanie automatyczne urządzeń

Do włączania oświetlenia można zastosować urządzenia umożliwiające automatyczne sterowanie, bez konieczności interwencji użytkownika.

  • Zegary astronomiczne. Sterują oświetleniem w sposób zależny od cyklu słonecznego, umożliwiają włączanie i wyłączanie oświetlenia w określonym czasie względem wschodu lub zachodu słońca.
  • Czujniki zmierzchowe. Reagują na określony poziom natężenia światła. W pewnych okolicznościach, na przykład podczas gęstej mgły, włączają się także w dzień. Często współpracują z innymi urządzeniami sterującymi, między innymi z programatorami cyfrowymi (połączenie programatora pozwalającego na włączanie instalacji w godzinach nocnych i czujnika zmierzchowego zapobiega włączaniu instalacji oświetleniowej na przykład w pochmurny dzień).
  • Programatory czasowe. Umożliwiają tworzenie schematów świetlnych (można na przykład zaprogramować włączanie się kolejnych sekcji oświetlenia ogrodu). Bardziej skomplikowane urządzenia pozwalają zaprogramować dla wszystkich dni tygodnia włączanie się i wyłączanie w różnym czasie różnych sekcji lamp.
  • Czujniki ruchu. Uruchamiają na określony czas oświetlenie po wykryciu ruchu.

Oprócz aparatury umożliwiającej automatyczny tryb pracy warto również przewidzieć dodatkowe wyłączniki umożliwiające ręczne sterowanie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.