Narzędzia potrzebne w każdym ogrodzie

2015-06-25 12:06

Każdy ogród wymaga pielęgnacji. Nie wystarczą do niej sprawne i chętne ręce. Trzeba je jeszcze wyposażyć w niezbędne narzędzia. Każdy ogrodnik powinien mieć własny zestaw narzędzi, dopasowany do rodzaju ogrodu.

Inne narzędzia będą potrzebne do pielęgnacji trawnika, inne do rabat, a jeszcze inne do cięcia krzewów i drzew.

Choć w ogrodzie pracujemy tylko kilka miesięcy w roku, narzędzia kupujemy na więcej niż jeden sezon. Szczególnie, że te, które są funkcjonalne, dobrze „leżą” w dłoniach itd. – nie są tanie. Dobre narzędzia, które będą nam służyć latami, muszą być trwałe, ergonomiczne oraz wykonane z lekkich i odpornych materiałów.

Trzeba przyznać, że firmy starają się, żeby ich narzędzia były przystosowane do potrzeb użytkownika, aby do minimum zredukować wysiłek przy pracy, a tym samym podnieść jej wydajność. W ogrodzie przydomowym, gdzie praca ma być także relaksem, ergonomia narzędzi jest bardzo ważna – czynności tak męczące jak skopanie ogródka, obecnie nie muszą przerażać. Komfort pracy zapewniają nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne – odpowiednio wyprofilowane uchwyty i ostrza sekatorów, niewielka waga narzędzi oraz specjalne przekładnie wspomagające siłę pracy. Projektanci narzędzi ogrodniczych wymogli na inżynierach zastosowanie do ich produkcji materiałów trwałych i jednocześnie lekkich. Funkcję tę idealnie spełniły tworzywa sztuczne, odporne na wszelkie uderzenia, wgniecenia czy też łamanie; poliamidy wzmocnione włóknem szklanym; włókna węglowe oraz duraluminium. Materiały te są bardziej wszechstronne i trwalsze od tradycyjnych. Ich dodatkowym atutem jest to, że nie korodują, co wydłuża żywotność narzędzi.

Co powinno znaleźć się w każdym schowku na narzędzia

Są rzeczy, bez których żaden, nawet najmniejszy ogród, obejść się nie może. W takim podstawowym zestawie powinny znaleźć się:

  • szpadel i łopata – służące głównie do kopania lub usuwania nadmiernej ilości ziemi;
  • grabie – rozróżniamy grabie do liści i trawy (miękkie „pazurki”), ogólnego zastosowania o twardych końcówkach (do grabienia trawy czy liści, rozbijania grud, wyrównania ziemi); oraz wąskie grabie do pielęgnacji rabat czy zagonów; grabie mogą służyć również do sprzątania różnego rodzaju śmieci na działce;
  • konewka lub wąż ogrodowy – potrzebne do podlewania; konewka będzie praktyczniejsza przy małym ogrodzie lub tylko tarasie, a wąż przy większym;
  • nieduże łopatki do sadzenia, pazurki (o różnym rozstawie) do spulchniania gleby na grządkach czy w doniczkach, motyka do usuwania chwastów; jeśli prowadzimy ogród warzywny lub pielęgnujemy liczne rabaty kwiatowe – można się też zaopatrzyć w sadzarki czy szpatułki, które ułatwią sadzenie i pikowanie roślin, oraz ręczne kultywatory do spulchniania ziemi;
  • sekatory ręczne – małe do przycinania cienkich pędów, oburęczne – do grubszych gałęzi czy żywopłotu
  • piła zwana „lisim ogonem” do usuwania grubszych konarów;
  • nożyce do trawnika – ułatwią wycinanie trawy w trudnych miejscach, np. przy chodniku,
  • kosiarki – spalinowe do trawników o większych powierzchniach albo elektryczne – do mniejszych;
  • siatki do oczyszczania zbiornika z liści i innych zanieczyszczeń będą przydatne, jeśli mamy oczko wodne;
  • taczki będą pomocne przy zakładaniu ogrodu, a także później – do wykonywania prac ogrodowych; na potrzeby małego ogrodu wystarczą lekkie, plastikowe; do przewożenia ciężkich rzeczy, takich jak kamienie czy duże ilości ziemi lepsze będą taczki metalowe.

Wymienione narzędzia najpierw będą niezbędne przy zakładaniu ogrodu, potem ułatwią wykonanie prostych prac ogrodowych. Wybór i zakup odpowiednich narzędzi w dużym stopniu zależy od wielkości ogrodu i jego przeznaczenia, a wśród wymienionych produktów każdy ogrodnik na pewno znajdzie takie, które mu się przydadzą. Do zakupów warto jednak podejść racjonalnie – jeśli wykonujemy niektóre czynności raz na rok, a nasz sąsiad jest zapalonym ogrodnikiem, zawsze możemy pożyczyć te rzadko używane narzędzia od niego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.